کد خبر 520615

پاسخ همتی به نوبخت؛

بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد / بدهکاری بانک مرکزی به معنای آغازحکمرانی درست در اقتصاد است

عبدالناصر همتی نوشت: اخیر به نقل از رییس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه ها منتشر شده است، مبنی بر این که، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی در اینستاگرامی نوشت: اخیر به نقل از رییس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه ها منتشر شده است، مبنی بر این که، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است.

۱- پرواضح است که بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد. کافی است که نگاهی به ترازنامه بانک مرکزی شود تا بدهکار مشخص گردد.

۲-سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ عامل مسلط در رشد پایه پولی، تبدیل منابع ارزی مسدود وغیرقابل دسترس به ریال بوده است، در حالی که در سال های قبل از آن، عامل مسلط، بدهی بانک‌ها بود که با تلاش بانک مرکزی در شرایط بسیار سخت مهار شد.

٣- اگر روزی برسد که بانک مرکزی بدهکار دولت باشد، به معنای آغازحکمرانی درست در اقتصاد و مهار و کنترل تورم خواهد بود و معنایش آن است که دولت می‌تواند نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند.

۴-مقاومت بانک مرکزی دربرابر تبدیل منابع ارزی مسدودی به ریال، برای مقابله با رشد بیشتر در پایه پولی ونقدینگی و لذا، جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم است.

عبدالناصر همتی

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • کمیل
  ۳ ۰

  جناب همتی.دولت و تمام ملت بدهکار شما و بانک مرکزی و خودرو سازان هستن...شما فقط لطف کن برو ...‌‌.و دم از مهار تورم نزن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  کاش روزی بانک مرکزی مستقل می شد وچند پروفسور اقتصاد برایش تصمیم می گرفتند
  بانک مرکزی بهتر است جواب هزاران نفر انسان
  از پیر وجوان که اندوخته هاشان را دربانک گذاشتند
  ودر اثر بی تدبیری مدیران نالایق اندوخته هاشان
  تبدیل به مشتی پول بی ارزش شد جواب بدهد

 • جاناتان
  ۲ ۰

  اقای همتی هیچ کس به هیچ کس بدهی نداردفقط گرانی را ایجاد کردید جیب مردم را خالی کنید..همتی شما هم دروغ گفتن را بعلد شدی..پس چرا این همه کسر پول دارید

 • اشنا
  ۰ ۰

  ممنون از زحمات شما ودولت محترم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بانک مرکزی یعنی چی اینجا پشه هم بدون اجازه ی دولت نمیتونه در بزنه

 • مهدی
  ۰ ۰

  حالا چه اصراری دارید که این منابع رو به ریال دلار ۳۰ بفروشید چرا در آن سالها به ریال دلار ۱۰ تومان نفروختید که تورم نشه و گرانی نشه و سطح پول ملی پایین نیاد بسه دیگه جم کنید این بازی ها رو خیلی وقته که اونی که فکر میکنید و فرض کردید مردم رو خودتونید بدبختمون کرد این دولت