کد خبر 518956

رییس کل بانک‌مرکزی در کلاب‌هاوس اقتصادآنلاین؛

تصمیمی نمی‌گیرم که به بازارسرمایه لطمه‌ای وارد شود/ کاهش نرخ بهره امکان پذیر نیست

همتی با اشاره به این که قبول دارم نرخ بهره عامل کنترل تورم است ولی الان شرایط افزایش آن فراهم نیست گفت: من انگیزه‌ای ندارم نرخ بهره را بالا ببرم. اما برخی می‌گویند از این هم پایین‌تر بیاوریم ولی وقتی تورم ۴۰درصد است و نرخ سود بانکی نهایت با تخلف بانک‌ها ۲۰درصد باشد کاهش نرخ بهره امکان پذیر نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین، دهه 90 در حالی به پایان رسید که بررسی متغیرهای اقتصادی نشان می‌دهد اقتصاد ایران در این مدت شرایط بسیار پر نوسانی را پشت سر گذاشته‌است. رشد بالای نقدینگی، تورم و جهش نرخ‌ ارز در کنار رشد اقتصادی پایین مشخصه اصلی اقتصاد ایران در دهه 90 است. اقتصادآنلاین با حضور جمعی از اقتصاددان موافق و مخالف عملکرد بانک مرکزی، پنج‌شنبه 19 فروردین 1400 ساعت 21 در کلاب اقتصاد آنلاین و با حضور دکتر عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی به بررسی عملکرد این بانک در چند سال اخیر پرداخت.

مشروح سخنان همتی در این گفت و گو به شرح زیر است:

رییس کل بانک‌مرکزی در کلاب‌هاوس اقتصادآنلاین گفت: تصمیم اینکه من سفیر چین شوم گرفته شده بود و من ده روز سفیر چین بودم ولی برای اجلاس سفرا به تهران برگشتم و همان روز دوم رییس جمهور بنده رو خواستند و برای شرایط ارزی مشورت خواستند و ایشان پیشنهاد پذیرش مسئولیت بانک مرکزی را به من دادند.

می‌دانستم پذیرش مسئولیت بانک‌مرکزی چقدر سخت است/ پیچ اصلی مشکلات را رد کردیم

وی افزود: برای من اهمیتی نداشت که چین یا ایران باشم تنها خدمت به مردم مدنظر بود و می‌دانستم چه مسئولیت سختی است. اما خوشحالم که سختی این ۳۲ماه را پذیرفتم و می‌دانم مردم چقدر سختی کشیدند و تحریم چقدر سخت است.

همتی ادامه داد: فشاری که به کشور وارد شد در این ۳۲ماه، می‌توانست مشکلاتی جدی‌تری برای کشور ایجاد کند که با کمک مردم و پشتیبانی مقام معظم رهبری و همکاری مجموعه دولت، پیچ اصلی مشکل را رد کنیم.

رییس کل بانک مرکزی گفت: امیدواریم تا وقتی در خدمت مردم هستیم فشار و آرامش را برای مردم بیاوریم.

مشکل بازار ارز از افزایش قیمت بنزین شروع شد/ سال ۹۹ اتفاقات وحشتناکی برای بازار ارز رخ داد

رییس بانک مرکزی با اشاره به این که در اواخر سال ۹۸ و ۹۹ اتفاقاتی افتاد که کار مدیریت ارز را مشکل کرد گفت: مشکل ما از افزایش قیمت بنزین شروع شد و نمودار قیمت ارز نشان می‌دهد که شرایط خوبی در کشور ایجاد نکرد و همه را متاثر کرد.

وی ادامه داد: اواخر سال ۹۸ هم بحث لیست سیاه اف ای تی اق شوک دیگری را وارد کرد. من که توانستم نرخ ارز را برای یکسال ۱۱تا۱۳هزارتومان حفظ کنم با نرخ ۱۵هزارتومان مواجه شدم.

همتی افزود: در سال ۹۹ اتفاقات خیلی بدی افتاد از جمله کرونا، کاهش شدید قیمت نفت جهانی، قطع صادرات به دلیل کرونا، کاهش شدید قیمت بنزین و کاهش تقاضا برای محصولات پتروشیمی و فولاد. به این دلایل ارزی وارد کشور نشد و صادرات نفت ما در اردیبهشت و خرداد به حداقل خود رسید و همه این‌ها شوکی را به بازار ارز وارد کرد.

به گفته همتی تشدید کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در رابطه برجام، تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام، درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه و مهم‌تر از همه تحریم ثانویه ۱۸بانک‌کشور که در سطح بین‌الملل به بازار ارز ما ضربه وارد کرد.

همتی با اشاره به این که من تمام تلاشم را کردم و در اذهان از دلار ۴۵هزار تا۶۰تومانی صحبت می‌کردند و همه این‌ها به انتظارات تورمی دامن زد و هدفگذاری تورمی ما را با مشکل مواجه کرد ادامه داد: هدف‌گذاری تورمی به این معنا نیست که حتما به آن برسیم بلکه باید به آن نزدیک شویم که نزدیک هم شدیم. ما اوراق فروختیم و با آن کسری بودجه و تشدید تورم را کنترل کردیم.

وزارت اقتصاد مقصر کم‌فروشی اوراق

رییس بانک مرکزی در کلاب‌هاوس اقتصادآنلاین گفت: ما هم اصرار به فروش اوراق داشتیم ولی باید دلیل کم فروشی را از دوستان وزارت اقتصاد بپرسیم چون فرصت بسیار خوبی بود.

 همتی ادامه داد: تنها از طریق کارگزاری بانک‌مرکزی ۱۲۵هزارمیلیارد تومان اوراق فروختیم که به تنهایی ۳۵واحد درصد از افزایش نقدینگی جلوگیری کرد. هرچند دیر اقدام کردیم اما فرصت خوبی بود و سعی کردیم از آن خوب استفاده کنیم.

بانک‌مرکزی هیچ دخالتی در تعیین نرخ ارز نمی‌کند/ اگر نظر من ملاک بود حتماً FATF را تایید می‌کردم

رییس کل‌بانک‌مرکزی گفت: دخالت بانک‌مرکزی در بازار ارز و تعیین نرخ را به طور قطعی رد می‌کنم و بانک‌مرکزی برای ثبات دخالت می‌کند و من اعتقادی به سرکوب نرخ ارز ندارم و نرخ ارز در بازار ثانویه تعیین می‌شود.

همتی ادامه داد: دو سوم تامین واردات ما در کل کشور را صادرات غیرنفتی تامین می‌کند و ما هیچ‌وقت صادرات را سرکوب نکردیم.

وی با اشاره به این که: ما ۲۵۰نفر داشتیم که صادرکننده واقعی نبودند و قانون هم گفته این‌ها را بررسی کنیم و ۶.۵میلیارد دلار ارز را به کشور وارد نکردند گفت: بعدا فهمیدیم نه آدرس درست داشتند و نه کارت بازرگانی درستی داشتند و از بین این ۲۵۰نفر، ۷۰نفر را خود قوه قضاییه اعلام کرد که از افراد بسیار تهی‌دست کارت بازرگانی گرفته بودند و ۳۰نفرشان هم الان دستگیر هستند.

همتی پیرامون پیوستن بهFATF گفت: اگر از من پرسیده بودند حتما FATF را تایید می‌کردم ولی من صاحب نظر نیستم و جای دیگر باید تصمیم بگیرند.

جزییات کنترل قمار و پولشویی

رییس بانک مرکزی گفت: سامانه‌های ما در بحث پولشویی و قمار بسیار خوب عمل می‌کنند و به زودی اطلاعات خوبی درباره اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته به مردم اعلام می‌کنم.

وی با اشاره به این که روزی ۱۵۰میلیون تراکنش شتابی و ۱۰۰میلیون شاپرک داریم با مبالغ بالا گفت: روزی ۴۰هزارمیلیاردتومان پول تراکنش می‌شود و این نشان می‌دهد کنترل بسیار سخت است.

همتی ادامه داد: با سیستمی تمام قمارها و پولشویی را رصد می‌کنیم و به مراجع ذی ربط گزارش می‌کنیم. امروز به همه پایانه‌های فروش دسترسی دارد و ۲.۵میلیون پایانه فروش را باطل کردیم و ۷میلیون را به سازمان امور مالیاتی دادیم.

وی افزود: متاسفانه برخی شعب بانک‌ها به پولشویی کمک می‌کردند و دستگیری‌هایی انجام شد. می‌توانم بگویم نسبت به سال گذشته ۵برابر‌ کنترل ما بیشتر شده است.

برخی قدرت زیادی دارند و فشار زیادی هم بر من وارد می‌کنند/ وضعمان خوب است و بهتر می‌شود

رییس کل بانک مرکزی گفت: از فشارهایی که روی من بود خبر ندارید و سال ۹۹ بدترین سال از لحاظ فشار روی من بود. برخی افراد قدرت زیادی دارند و فشار زیادی هم‌ بر من وارد می‌کنن که من مقاومت می‌کنم.

وی ادامه داد: من بازارسازم و وقتی بازار ساز، ارزشش محدود شود چگونه می‌تواند بازار را مدیریت کند. وضعمان خوب است و مطمئن هستم که بهتر می‌شود.

بانک‌ها تقریباً دیگر اضافه برداشتی ندارند

رییس کل بانک‌مرکزی با اشاره به این که  اضافه برداشت بانک‌ها ۸۰هزارمیلیارد تومان در نیمه دوم ۹۷ بود افزود: الان دیگر تقریبا اضافه برداشتی نداریم.

همتی گفت:ناترازی سیستم بانکی آنقدر شدید بود که زمان می‌برد و حداقل ۶سال دیگر وقت برای اصلاح آن نیاز است. با مجوزی از سران قوا مسئولیت برخی موسسات مالی غیرمجاز را برعهده گرفتم.

از ابتدا مخالف ارز ۴۲۰۰تومانی بودم/ در صورت حذف ارز دولتی معادل آن به مردم یارانه داده می‌شود

رییس کل‌بانک‌مرکزی در کلاب‌هاوس اقتصادآنلاین گفت: من از اول با ارز ۴۲۰۰موافق نبودم ولی ما تابع سیاست دولت هستیم و معلوم بود در توزیع مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: ظرف دو سال گذشته رشد کالاهای اساسی خیلی نبود از زمانی که در سال ۹۹ فاصله بین قیمت کالاهای اساسی در بازار با ۴۲۰۰ تومان فاصله افتاد، مشهودتر شد.

همتی با اشاره به این که نگرانیم با پرداخت ارز ۴۲۰۰تومانی شوک دیگری در قیمت‌ها ایجاد شود که باید مدیریت شود گفت: این سیاست در قانون بودجه هم آمده که اگر ارز ۴۲۰۰ برداشته شد، در قالب معیشتی به مردم یارانه داده شود.

مخالف هدایت نقدینگی هستم/ تسهیلات تکلیفی رانت ایجاد می‌کند

رییس کل‌بانک‌مرکزی با تاکید بر این که من هم هدایت نقدینگی ‌را قبول ندارم و هر جا بازدهی بالا باشد نقدینگی به آنجا می‌رود گفت: هدایت نقدینگی در قالب پرداخت تسهیلات رانت ایجاد می‌کند.

وی گفت: تسهیلات تکلیفی برای سیستم بانکی مشکل ایجاد می‌کند. ما سامانه‌ای‌ که برای تسهیلات لازم بود در بانک‌مرکزی تعبیه کردیم ولی هنوز‌ افتتاح‌ رسمی نشده که هر اعتباری که بانک‌ها می‌دهد آنجا ثبت شود. شرکت‌های اعتبارسنجی ‌باید زیاد شود و آماده پذیرش درخواست‌های جدید هستیم.

آمریکا دستور داد صندوق بین‌المللی پول به ما وام ندهد/ اتفاقی در زمینه منابع ما در کرده رخ نداده است

رییس کل بانک‌مرکزی در پاسخ به خبرنگار نیویورک تایمز در کلاب‌هاوس اقتصادآنلاین گفت: هر صحبتی راجع به کره شده را تکذیب می‌کنم و هر چه بدون نظر من و مسئولین بانک‌مرکزی منتشر شود کذب است. حق جمهوری اسلامی است که از منابعش استفاده کند ولی هنوز اتفاقی در این زمینه رخ نداده است.

وی ادامه داد: بانک‌مرکزی ۱۱ میلیارد دلار ارز در سال ۹۹ از منابع خودش تامین کرده است ولی اطلاعاتی مطرح نمی‌کنیم. اگر ۷میلیارددلار آزاد نشود اتفاق بدی برای ما نمی‌افتد و منابع خود را داریم ولی حق ما است.

همتی درباره درخواست وام ایران از صندوق بین المللی گفت: ۶۰سال است عضو صندوق بین‌المللی پول هستیم و ۲دهم میلیارد دلار منابع ما در صندوق بین‌المللی پول است که از آن سایر کشورها استفاده می‌کنند و درخواست وام حق‌ ما است. این وام صندوق مثل قبلی ها شرط و شروط ندارد زیرا به دلیل کرونا است و نرخ آن نزدیک به صفر است.

رییس بانک مرکزی با اشاره به این که یکسال است نامه نوشتم ولی خبردار شدیم در اکتبر سال گذشته امریکا نامه داد که با درخواست وام ایران مخالفت کنید تاکید کرد: قبلا می‌گفتند صندوق بین‌المللی پول مستقل است ولی به من ثابت شد که آمریکا دستور دهد نهادهای بین‌المللی هیچی نیستند.

توضیحات همتی درباره بازار سرمایه

رییس کل بانک‌مرکزی در کلاب‌هاوس اقتصادآنلاین گفت: فکر می‌کنم بانک مرکزی و شخص بنده در قضیه بورس مظلوم‌ واقع می‌شویم. اصلاً چرا باید رییس کل بانک‌مرکزی با تغییرات نرخ بهره بین بانکی به بورس ضربه وارد کند یا حمایت کند رییس بانک مرکزی اصلا همچین قدرتی ندارد.

وی گفت: ۷۱هزارمیلیارد تومان در اردیبهشت ۹۹ اضافه ذخیره بانک‌ها نزد بانک‌مرکزی‌ بود و امروز به زیر ۲۰هزارمیلیارد رسیده یعنی تقاضای پول بالا رفته است. من اگر می‌خواستم مقاومت کنم کف نرخ بهره را به روی ۱۸ می‌آوردم.

همتی با اشاره به این که قبول دارم نرخ بهره عامل کنترل تورم است ولی الان شرایط افزایش آن فراهم نیست گفت: من انگیزه‌ای ندارم نرخ بهره را بالا ببرم. اما برخی می‌گویند از این هم پایین‌تر بیاوریم ولی وقتی تورم ۴۰درصد است و نرخ سود بانکی نهایت با تخلف بانک‌ها ۲۰درصد باشد کاهش نرخ بهره امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد" بانک‌مرکزی همراه بورس است و‌ کمک می‌کند و الان ۵۰درصد سهم‌های بازار ارزنده هستند حتی با نرخ‌های پایین‌تر ارز.

آینده از آن بازار سرمایه است

همتی تاکید کرد: ما باید ثبات رویه داشته باشیم و سیاست‌ها مثل دامنه نوسان مدام تغییر نکند.معنی ندارد هرکسی که تخصص ندارد در زمینه بازار سرمایه نظر بدهد. نمی‌شود که یک بازار‌ همیشه بازدهی داشته باشد و بقیه بازارها در ضرر باشند. مطمئن باشید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بانک‌مرکزی بازار سرمایه است. پیش بینی من این است که گشایش‌هایی در بازار سرمایه اتفاق می‌افتد.

 رییس کل‌بانک مرکزی گفت: در قضیه بورس ما مظلوم واقع شدیم.

پس از این صحبت همتی، سعید عباسیان، سردبیر اقتصادآنلاین گفت: ما هم مظلوم واقع شدیم زیرا بارها نسبت به رشد بی‌رویه بازار سرمایه هشدار دادیم اما هجمه‌های زیادی علیه ما وارد شد درحالی که ما به فکر ثبات اقتصاد و منافع همه مردم  بودیم.

اگر تورم کنترل شود نرخ بهره را پایین می‌آورم/ تصمیمی نمی‌گیرم که بازار سرمایه لطمه‌ای وارد شود

رییس بانک مرکزی گفت: سال ۹۹ به دلیل انتظارات تورمی و انتظار رشد ۱۰۰درصدی نقدینگی، رشد پول به ۸۸درصد در مرداد رسید و پول‌ها سیال شد که نقش مهمی در افزایش نرخ ارز داشت. همچنین باعث شد انتظارات در بازار سهام هم بالا برود و آن زمان برخی سهم‌ها با ارز ۶۰هزارتومان تحلیل می‌شد.

همتی با تاکید بر این که درباره نرخ بهره تصمیمی نگرفتیم ولی اگر بتوانم تورم را کنترل کنم نرخ بهره را پایین می‌آورم افزود: نذاشتم نرخ بهره بین بانکی از ۲۰درصد بالا برود و حتی شب عید عملیات شبانه انجام دادم. قول می‌دهم در زمینه نرخ بهره تصمیمی نگیرم به که بازار سهام لطمه‌ای وارد شود.

تاکنون حدود ۱۵ میلیارد دلار واردات در مقابل صادرات انجام شده است

رییس بانک‌مرکزی با اشاره به این که تاکنون حدود ۱۵ میلیارد دلار واردات در مقابل صادرات انجام شده است افزود: روزانه ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه می‌شود و گردش مالی این سا‌مانه حدود ۸۰میلیارد دلار بوده است.

وی گفت: اینکه کسی ارز نیما را نمی‌خرد من مقصر نیستم. بانک‌مرکزی مانع صادرات و مخالف بخش‌خصوصی نیست و پیش‌بینی می‌کنیم امسال حجم صادرات افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حسین
  ۵ ۰

  آقای همتی ...
  شما در بازار ارز نیمایی خریدار دلار بیست و پنج هزار تومانی هستید و قیمت آنرا بالا نگه میدارید !!
  پس دروغ نگو ..که دخالت نمیکنی!!

 • محمد
  ۹ ۰

  سلام به ملت خطاب به این اقا دیگه چه اسیبی میخواستی بزنی

 • علیرضا
  ۵ ۱

  راههای دلالی در بازار مسکن ، ارز ، و خودرو را مسدود کنید ، صورت های مالی شرکتهای بورسی را با صادقت اعلام کنید ، آنوقت دیگر از رشد منطقی بورس مطمئن باشید ، اینقدر دم بورس را به برجام و سود بانکی گره نزنید

 • سعید
  ۱۲ ۰

  اخه مگه بازار سرمایه هم مونده که بخواد لطمه بخوره

 • ناشناس
  ۹ ۰

  خنده داره، مردحسابی آقای همتی شما با تصمیمات نادرست بازار سرمایه رو نابود کردید،، حالا میگید تصمیمی نمی گیریم که بازار سرمایه رو خراب کند، دیگه چیزی از بازار سرمایه نمونده، چی میگی برای خودت،،، این دنیاکه هیچ کاری نمیتونم انجام بدم ولی اون دنیا باید جوابگو باشی،،،

 • ناشناس
  ۵ ۰

  خفه شو عوضی
  راست می گی پول‌های مردم را که در موسسات مالی و اعتباری بلوکه کردید پس بدین. یه مشت دروغگو ی دزد کلاهبردار

 • بورس گرسنه
  ۵ ۰

  آفرین آقای همتی. اینگندزدن به بورس حالا اومدن سمت بانک تا ازاین طریق جبران مافات کنند

 • ناشناس
  ۵ ۰

  پس چه فرق می کند همتی با بقال سر کوچه ما هر چه کار غیر علمی و عملیاتی را انجام میدهد بعد میگوید من نبودم این میز چه قدر شیرین است مطمئنا بک جای باید جواب داد جرم خوش کیش که اوائل انقلاب شد همین کارها بود

 • Majid
  ۶ ۰

  آقای همتی شما اصلآ لطمه وارد نمی کنید ولی در حد ۶۰ الی ۷۰ درصد ضر به مردم ضرر و لطمه نیست و ی راه حل جدید دولت تدبیر و امید قبلا می گفتن دولت قبلی و الان میگن مقصر اصلی همه مشکلات ترامپ ولی بیدارش کن بگو بابا جان ترانپ رفته و بایدن اومد

 • نادر نیک خوی خامنه
  ۷ ۰

  دیگه بازار سرمایه لطمه دید دیگه از این بیشتر...

 • ابراهیم
  ۴ ۰

  این بعضی ها که میگویند سود بانکی را پایین بیاورید مافیای دلار و مسکن و طلا هستن و می خواهند سرمایه مردم از بانک به این بازارها برود و سود کلان بکنن همین حالا هم با این تورم ۴۰درصد و سود بانکی ۱۵ درصد کسی تمایل به سپرده گذاری در بانک ندارد

 • بازنشسته
  ۱۰ ۰

  آقای همتی کسانی که پولهاشون روتوبانکهای شماسپرده گذاشتن درسه سال اخیربه خاک سیاه نشستن چندین سال باید با وجود کنترل تورم منتظرباشیم تا ارزش سپرده هامون شایدکمی زیادبشه لعنت بر باعث بانی این وضعیت

 • ناشناس
  ۹ ۰

  شما یه جوری صحبت میکنی هر که وضعیت الان رو ندیده باش فکر میکنه دیگه بهتر ا ز این نمیشد مدیر اقتصاددانی توابن مملکت گذاشت مرد حسابی مردم نون ندارن بخورن

 • مالباخته
  ۸ ۰

  زحمت نکشید قبلا برای نابودی بازارسرمایه تصمیم گیری شده ونابود هم شده

 • ناشناس
  ۵ ۰

  چرا بهره سپرده ثابت مانده با 40 درصد تورمی که خودتان میگوئید اما در اصل 400 درصد است؟؟؟

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  بازار سرمایه لطمه نخوره!!!!!!!!این مملکت چقد بیشرف و دزد داره ک باوقاحت تمام با بیشرمی حرف میزنن و هیچکسی هم مجازاتشون نمیکنه!!!!زندگیه خیلیا در بازار سرمایه نابود شد و اونوق با بیشرمی میگی نمیزاری لطمه بخوره....لطمه چیه بعد از این فاجعه؟؟؟؟😡😠مملکت بد صاحب و پراز دروغ و فساد و بیشرمی

 • عطایی
  ۷ ۰

  زندگی خیلی ها در بورس نابود شده بیماری و بی ارزش کردن سرمایه سهامداران امروز همه سهامداران خشمگین هستند

 • بیات
  ۶ ۰

  بورس را مدت ۱۱ ماه از حرکت باز نگه داشتند و بار منفی سهامداران ۵۰ تا ۷۵ درصد در ضرر هستند امروز نه تنها سرمایه شان رشد نکرده است بلکه بی ارزش بی ارزش شده است سهامداران بشدت آسیب دیده اند

 • ناشناس
  ۷ ۰

  در وصف بی لیاقتی و نا اعتمادی به شما همین بس که همان پولهایی که پارسال به سمت بورس سراریز شده بود ،امسال به سمت خارج از کشور و ارزهای دیجیتال رفت ، میدانید چرا ؟چون مردم میگویند آنجا رانت و دزدی نیست ....

 • زخم خورده بورس
  ۹ ۰

  واقعا خنده داره کدوم بازار سرمایه، بورس پوکید، سهمی که با زد و بند با آقای دژ... بردید تا 3000تومن و با فراخوان مردم به بورس، انداختید به مردم حالا اون سهم شده 300 تومن و جالبه که تو این قیمت خودشون نمیخرن
  واقعا خدا ازتون نگذره چه کردید با این ملت

 • علیرضا زنوبی
  ۵ ۰

  شاید شما گذشته رو فراموش کردی یا خودتون رو زدید به فراموشی جالبه طنز تلخی بود

 • ناناشناس
  ۵ ۰

  مردحسابی تورم ۴۰درصدمال سال ۹۶بودتوکه سوادنداری اون صندلی خجالت میکشه پولهای مردم توبانک نگه داشتین که چی تورم حساب کن بالا۴۰۰درصدخرخودتی ...

 • ناشناس
  ۴ ۱

  خیلی حساب شده بحران بانکی به بورس منتقل کردید

 • جلال
  ۲ ۲

  اقای همتی دستت درد نکنه حرف درست زده خدا یار یاورت باشه سود سپرده باید هم سان تورم باشه تا بازار اروم بگیره مردم نرن دنبال سکه دلار طلا سال 1390سود سپرده 28درصد بازار خیلی اروم بود سود سپرده هم سان تورم بشه بازار اروم میشه

 • mb
  ۵ ۰

  الان همه میگن افت بازارسرمایه کارما نبود .آقای همتی ووزیراقتصادعامل اصلی اوضاع کنونی هستند وباید دردادگاه پاسخگوباشند.

 • بابک
  ۵ ۰

  دولت بی کفایت روحانی کشور را نابود کرده خجالت بکشید.

 • ناشناس
  ۳ ۰

  تورم ۴۰ درصد است پول مردم رو بیاورید بورس بورس بخورد یک لیوان شیر هم روش

 • ناشناس
  ۴ ۰

  واستون گرون تموم میشه

 • محسن
  ۵ ۰

  مردمی ک برای هربلایی ک سرشون میاد جوک میسازند بایدم اینجوری سواری بدهند این مطلب چه منتشر بشه یانشه یکم مردونگی تو وجودمون باشه ک همیشه دنبال حق باشیم ن از ترس و منفعت حق و نا حق کنیم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سهم ها داره به قیمت سال 98معامله میشه بعد میگه لطمه وارد نشه
  عجبا عجب
  بجهرم حریل و حفارس رو چارتش رو نگاه کنید آدم و خنده میگیره بازه منفی

 • آخرین بازمانده
  ۴ ۰

  آقای همتی شما با تصمیم نگرفته این همه ارز رو بالا نگه داشتیدوارزش بورسی کالا وروند افزایشی خودرو رو به ملت تحمیل کردین واین همه مشقت وبدبختی سرسفره مردم آوردین. حالا اگه بخوای تصمیم بگیری که‌ ديگه باید بریم تو غار زندگی کنیم....پس لطف کن همراه با دولت از این کار برو بیرون تا ما و ملت ودولت یه نفس راحت بکشیم وفکر غار نشینی نباشیم...بدرود

 • رضا
  ۲ ۰

  خدارو شکر به فکر سهامدارنه اگه نبود چی میشد / بنده خدا خسته شده انشااله این 3 ماه هم بگذره بعد اگه عدالتی باشه محاکمش کنن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  ..در همه عمرم تا اين اندازه حرفهاي مهمل و خام نشنيده بود.

 • ابراهیم خلج
  ۳ ۰

  شما که بانکهایتان سال گذشته از طریق بورس نجات یافتند چرا کمک نمیکنید تصمیمی گرفته شود که بورس از سقوط نجات یابد؟شما حق ندارید کاری کنید که بورس لطمه ببیند!شما که بانکهایتان نجات یافته وظیفه دارید کمک کنید که بورس از سقوط نجات یابد.

 • ناشناس
  ۴ ۰

  روحانی و همتی عامل ضرر های مردم در بورس هستن و قطعا تغاص سختی پس خواهند داد منتظر دست انتقام خداوند باشند

 • دی
  ۵ ۰

  کاش دهان نجسشون رو باز نمیکردند و دم از خوبی بزنند ، لعنت به همه دولت کثیف

 • ناشناس
  ۲ ۰

  مگه بازار سرمایه چیزی ازش مونده .نابود کردید رفت زودتر برید کنار مملکت رو کند کشیدیت چرا روز اول این همه از بورس دم زدید الان چطور میخواهید جواب بدید به خدا ما حلال نمی‌کنیم.مطمئن باشید.

 • ناشناس
  ۳ ۰

  آقای همتی من هر دقیقه دعا گوی پدر و مادرتان هستم

 • رضا
  ۱ ۰

  احسنت به مسئولین خدمتگذار جمهوری اسلامی ،لطفاً به حرف هیچکس گوش ندهید ،اصلاً هم عجله نکنید همین طور که ازسال ۵۷ مرحله به مرحله وآهسته آهسته اقتصاد ششمین کشورثروتمند منطقه رو به این روز سیاه انداختید و ملت هیچ حس نکردند با همین فرمون یواش یواش دهن ملت رو سرویس کنید تابرسیم به مدل کره شمالی

 • نوید
  ۰ ۰

  همتی دروغگو! عامل اصلی ریزش بورس همین همتیه! معلوم نیست باز میخوان ارز رو چند برابر گرون کنند، چندرغاز یارانه بدن.. از ۲ سال پیش تا حالا رشد قیمتی در کالا های اساسی مردم وجود نداشت؟؟ اره تو راست میگی وجود نداشت!! کلا کالاهای اساسی مثل مرغ و روغن و میوه از سفره ی مردم پر کشید، خدایش بیامرزد!

 • علی
  ۰ ۰

  همتی دروغگو! عامل اصلی ریزش بورس همین همتیه! معلوم نیست باز میخوان ارز رو چند برابر گرون کنند، چندرغاز یارانه بدن.. از ۲ سال پیش تا حالا رشد قیمتی در کالا های اساسی مردم وجود نداشت؟؟ اره تو راست میگی وجود نداشت!! کلا کالاهای اساسی مثل مرغ و روغن و میوه از سفره ی مردم پر کشید، خدایش بیامرزد!