کد خبر 473701

رییس کل بانک مرکزی خبر داد:

توافق با عراق برای آزاد کردن منابع مالی ایران/ منابع مالی چشمگیری در بانک‌های عراق داریم

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مثبت بودن رایزنی هایش با مقامات عراقی گفت: با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزاد کردن منابع مالی کشورمان به توافق رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «عبدالناصر همتی» در باره نتائج مذاکراتش با مقامات عراقی افزود که جلسه مشترک سه جانبه با روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق منجر به توافق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران با هدف خرید کالاهای اساسی برای کشور شده است.

وی جلسه مشترک خود را با «مصطفی غالب مخیف» رییس بانک مرکزی و «سالم جواد عبدالهادی چلبی» رییس بانک تجارت عراق را در این راستا مهم ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه در باره تبادلات تجاری گفت وگوی مفصلی صورت گرفت.

همتی خاطر نشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران در نتیجه صادرات برق و گاز به عراق، منابع مالی چشمگیری در بانک های عراق دارد.

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که نخست وزیر عراق از حصول این توافق ابراز خرسندی و استقبال کرده است.

وی افزود که در دیداری که متعاقب جلسه سه جانبه، با «مصطفی الکاظمی» داشته نخست وزیر عراق، قول داده است که به طور هفتگی روند انجام این توافق را میان دو کشور پیگری کند.

در این زمینه بخوانید:

رایزنی همتی با نخست وزیر عراق

همتی ابراز امیدواری کرد که با توافق های انجام شده گام های مثبتی در توسعه روابط اقتصادی و بانکی با کشور دوست و برادر عراق برداشته شود.

وی تصریح کرد با توجه به رایزنی های امروز و قول هایی که مسوولان عراقی داده اند، نسبت به آینده امیدوار است و نتایج آن به زودی در مناسبات بانکی و اقتصادی دو کشور مشخص می شود.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این توافق، بنا دارد بر اساس نیازهای خود، از این منابع مالی مالی برداشت کند.

وی با اشاره به اینکه این منابع متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است افزود که بانک مرکزی مهمترین تامین کننده نیازهای اساسی کشور در بخش های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی و بهداشت است.

همتی خاطر نشان ساخت که این کالاها به دلیل اینکه جزو نیازهای اساسی کشور است معاف از تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا هستند.

وی مانع اساسی در برداشت از این منابع مالی را در حوزه اجرایی دانست و گفت که بانک تجارت عراق و معذوریت هایی که بانک مرکزی عراق قبلا داشت با توافق امروز برطرف شدند.

عبدالناصر همتی امروز دوشنبه در راس هیاتی به بغداد سفر یک روزه ای انجام داده و طی آن با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر، «علی عبدالامیر علاوی» وزیرداریی، مصطفی غالف مخیف روسای بانک مرکزی و سالم جواد عبدالهادی چلبی رییس بانک تجارت عراق دیدار و رایزنی کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ﺷﺎﻫﺮﺥ
    ۰ ۰

    ﻣﺮﺩﻡ ﻛﺸﻮﺭ ﻏﺮﻳﺒﻪ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﻣﺒﻠﻎ ﺭا ﻧﮕﻔﺘﻲ

  • محمد
    ۰ ۰

    عراق کاملا واقف است که در ازاى دريافت خدمات برق و گاز بايد بهايش را پرداخت کند ولى علت اينکه از اين عمل خوددارى مى کند همان دستور امريکا است و سفر رئيس بانک مرکزى در اين رابطه بى معنا است. اگرعراق به همتى چراغ سبزى نشان داده خواسته اند که فعلا او را دلخوش به ايران بفرستند چرا که عراقيها نيز به دنبال از اين ستون به آن ستون فرجى است مى باشند. تنها راه آن است که صادرات برق و گاز قطع شود وقتى که آنها فشار را احسا س کردند شايد مسئله پرداخت را به نحوى جدى بگيرند و دنبال راه حلى براى پرداخت پول باشند.