کد خبر 467573

سخنگوی گمرک خبر داد:

ارزآوری ۲.۱میلیارد دلاری صادرات بخش کشاورزی و غذا

یک مقام مسئول گفت:در پنج‌ماهه نخست سال ۱۳۹۹، محصولات بخش کشاورزی و غذا با سهم ۱۹.۹درصدی نسبت به کل صادرات غیرنفتی در همین بازه زمانی، با وزن تقریبی سه میلیون و ۵۶هزار تن‌صادر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک با اشاره به آمار تجارت پنج‌ماهه نخست سال گفت: صادرات غیرنفتی کشور در حدود ۳۸ میلیون تن است که بیش از ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته و همچنین برای واردات با حجم ۱۳.۷ میلیون تن، ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است. به گفته او، میزان تجارت فقط در مردادماه حدود پنج میلیارد دلار بوده است.

سخنگوی گمرک در ادامه افزود: محصولات بخش کشاورزی و غذا در صادرات، سهم ۱۹.۹ درصدی نسبت به کل صادرات غیرنفتی و در واردات سهم ۲۹.۶ درصدی را از آن خود کرده‌اند.

همچنین براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی، در پنج‌ماهه نخست امسال، محصولات بخش کشاورزی و با وزن تقریبی سه میلیون و ۵۶ هزار تن‌، به ارزش دو میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار، به کشورهای عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان، فدراسیون روسیه، هند، ترکیه، ویتنام، ترکمنستان و آلمان صادر شد. همچنین واردات محصولات بخش کشاورزی و غذا با ۱۰ میلیون و ۸۸ هزار تن و به ارزش چهار میلیارد و ۹۱ میلیون دلار، ۲۹.۶ درصد از واردات غیرنفتی ۱۳.۸ میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است.

بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی و غذا نسبت به مدت مشابه سال قبل

براساس این آمار، تراز تجاری بخش کشاورزی و غذا در پنج‌ماهه سال گذشته منفی سه میلیارد و ۷۳۳ میلیون دلار بوده، اما در مدت مشابه سال جاری با کاهش یک میلیارد و ۷۷۲ میلیون دلاری به منفی یک میلیارد و ۹۶۱ دلار بهبود یافته است و باوجود وزن تقریباً مشابه هفت میلیون تنی، موجب شده تا ارز کمتری از کشور خارج شود.

پنج محصول اول صادراتی در پنج ماهه نخست امسال

محصولات جالیزی با حدود ۷۲۱ هزار تن‌، گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده با حدود ۳۹۵ هزار تن‌، سیب‌زمینی تازه و فرآوری شده ۲۰۲ هزارتن، سیب با حدود ۱۵۱ هزار تن و پیاز، موسیر و سیر با ۱۰۱ هزار تن، رتبه پنج محصول مهم از نظر وزنی را در صادرات محصولات کشاورزی از آن خود کردند. از نظر ارزشی نیز پسته با پوست تازه یا خشک و مغز پسته ۳۱۸ میلیون دلار، گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده ۲۱۸ میلیون دلار، محصولات جالیزی ۱۶۶ میلیون دلار، شیر و محصولات لبنی با ۱۴۴ میلیون دلار و زعفران ۶۷ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

براساس این گزارش، در صادرات محصولات در زیربخش زراعی با وزن بالاتر از دو میلیون و ۵۱ هزار تنی و به ارزش ۸۵۷ میلیون دلاری، گروه سبزیجات با یک میلیون و ۳۲ هزار تن و به ارزش ۴۳۲ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند. همچنین می‌توان به محصولات جالیزی با ۷۲۱ هزار تن و ارزش ۱۶۶ میلیون دلار، گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده با ۳۹۵ هزار تن به ارزش ۲۱۸ میلیون دلار، سیب‌زمینی تازه و فرآوری شده با ۲۰۲ هزار تن به ارزش ۵۳ میلیون دلار، پیاز و موسیر ۱۰۱ هزار تن به ارزش ۳۷ میلیون دلار و همچنین گیاهان دارویی پرورشی با ۳۶ هزار تن به ارزش ۳۶ میلیون دلار اشاره کرد.

همچنین در صادرات زیربخش باغی با وزن تقریبی ۶۳۳ هزار تن و به ارزش ۸۳۳ میلیون دلار، می‌توان به صادرات محصولات باغی همچون پسته با بیش از ۴۴ هزار تن وزن به ارزش ۳۱۸ میلیون دلار، زعفران با وزن ۷۷ تن به ارزش ۶۷ میلیون دلار، خرما با وزن ۶۵ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیون دلار، سیب با وزن ۱۵۱ هزار تن به ارزش ۵۶ میلیون دلار و انگور تازه و خشک شده با وزن ۴۴ هزار تن به ارزش ۵۵ میلیون دلار اشاره کرد. همچنین چای ایرانی با وزن ۳ هزار تن، ۳.۵ میلیون دلار ارز را برای کشور به ارمغان آورده است.

در بخش دیگری از این گزارش به آمار صادرات محصولات دام و طیور اشاره شده است. بر این اساس، صادرات محصولات دام و طیور به وزن ۳۲۴ هزار تن، ۳۴۱ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. در این زیربخش، صادرات شیر و محصولات لبنی با وزن ۱۵۸ هزار تن، ارزآوری ۱۴۴ میلیون دلاری را برای کشور رقم زده که از این مجموعه می‌توان به صادرات پنیر و کشک ۳۷ هزار تن به ارزش ۵۰ میلیون دلار، شیر و خامه با وزن ۴۹ هزار تنی به ارزش ۴۳ میلیون دلار، شیر خشک صنعتی با وزن ۲۲ هزار تن و ۴۱ میلیون دلار، دوغ، ماست و کفیر با وزن ۶۶ هزار تن و به وزن ۲۸ میلیون دلار و صادرات بستنی با وزن ۱۴ هزار تن به ارزش ۲۴ میلیون دلار اشاره کرد. از سویی صادرات گوشت مرغ با وزن ۴۲ هزار تن به ارزش ۵۵ میلیون دلار و تخم مرغ با وزن ۴۹ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیون دلار برای کشور، ارزآوری داشته‌اند.

همچنین شیلات با وزن ۴۱ هزار تن، ۸۵ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته که از این زیر بخش می‌توان به صادرات ماهی‌های تن با وزن سه هزار و ۶۰۰ تن و ارزش ۸میلیون دلار، میگو با وزن دو هزار و ۲۸۰ تن و به ارزش ۷ میلیون دلار، قزل‌آلا با وزن ۱۳۰ تن به ارزش ۴۶۵ هزار دلار و سایر آبزیان با وزن بیش از ۳۴ هزار تن و به ارزش ۶۹ میلیون دلار اشاره کرد. همچنین خاویار با وزن ۳۸۰ کیلوگرم، ۲۲۹ هزار دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

دو زیربخش جنگل و مرتع و دامپزشکی به ترتیب با وزن ۷ هزار تن و ۲۴۹ تن، ارزآوری ۱۱ میلیون دلاری و ۲.۸ میلیون دلاری را به همراه داشته‌اند.

قابل ذکر است وزن صادرات زیربخش‌های کشاورزی و غذا در مجموع به سه میلیون و ۵۶ هزار تن از لحاظ وزنی رسیده است که در حدود دو میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

پنج قلم وارداتی کشور در بخش کشاورزی

در پنج قلم عمده وارداتی از لحاظ وزنی تا انتهای مرداد ۱۳۹۹ در بخش کشاورزی، ذرت دامی به میزان چهار میلیون و ۲۷۵ هزار تن، گندم به میزان دو میلیون تن، جو به میزان ۷۷۸ هزار تن، دانه‌های روغنی با وزن ۶۶۹ هزار تن و لوبیای سویا به میزان ۶۱۱ هزار تن، اما بیشترین سهم ارزی به‌منظور واردات محصولات موردنیاز و ضروری صنعت کشاورزی به ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۲۹ میلیون دلار، گندم به ارزش ۵۶۱ میلیون دلار، برنج نیمه‌سفید یا کامل سفید شده به ارزش ۴۳۷ میلیون دلار، دانه‌های روغنی به ارزش ۳۳۵ میلیون دلار و لوبیای سویا به ارزش ۲۷۶ میلیون دلار تعلق یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر