کد خبر 463548

دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی چیست؟

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: کمبود برنج خارجی در بازار باعث می شود دلالان از شرایط سو استفاده کنند؛ به طوری که یا برنج را از شالیکاران ارزانتر خریداری می کنند و یا قیمت آن را برای مصرف کننده بالا می برند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا، مسیح کشاورز با بیان اینکه سه مولفه قیمت جهانی، نرخ ارز و مجموع سود و عوارض گمرکی و سایر هزینه ها در قیمت تمام شده کالاهای وارداتی موثر است، گفت: قیمت جهانی برنج رو به کاهش است اما در کشور مشکل افزایش نرخ ارز و هزینه های مربوط به انبار داری وجود دارد که اثرات خود را بر قیمت تمام شده برنج وارداتی می گذارند.

وی اضافه کرد: ارز نیمایی ۱۴ هزارتومانی در حال حاضر به حدود ۲۰ هزارتومان رسیده است و خواهش کردیم که هرچه سریعتر برای ترخیص برنج های  رسوبی در گمرکات ارز تخصیص داده شود تا  این محموله ها بیش از این مشمول سایر هزینه ها از جمله انبارداری و دموراژ نشوند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه زمانی که ارز نیمایی ۱۴ هزارتومان بود برنج خارجی در بازار کیلویی ۱۶ هزارتومان فروخته می شد، اظهار کرد:در حال حاضر با افزایش نرخ ارز نیمایی قیمت برنج خارجی در بازار ۱۸ تا ۲۰ هزارتومان است. یعنی بسته به نوع ارزی که با آن برنج خریداری می شود قیمت ها در این بازه متغییر است.

وی تصریح کرد: گفته می شود که واردات برنج هیچ تاثیری بر قیمت برنج ایرانی ندارد و از طرفی واردات به اندازه کافی  انجام شده و همچنین برنج خارجی در بازار وجود ندارد. این حرف ها آدرس های غلطی است که توسط دلالان مطرح می شود، زیرا می توانند از این طریق برنج را از شالیکاران ارزانتر خریداری کنند و از طرفی اعلام کنند که فقط برنج ایرانی در بازار است و قیمت ها را بالا ببرند.

 کشاورز در ادامه با بیان اینکه سهم برنج خارجی در بازار جداست ولی با این تفاسیر کمبود برنج خارجی در بازار باعث می شود دلالان از شرایط سو استفاده کنند، گفت: اگر برنج خارجی در کشور به اندازه کافی باشد از شدت افزایش قیمت برنج ایرانی می کاهد. اما اگر این اتفاق رخ ندهد قیمت برنج ایرانی افزایش می یابد و تولیدکنندگان  و مصرف کنندگان آسیب می بینند. به عبارت دیگر افزایش قیمت برنج ایرانی بسیاری از مصرف کنندگان این برنج را به سمت مصرف برنج خارجی سوق می دهد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    افزایش مصرف بی رویه و اصراف طبق معمول علت اصلی گرانی و کمی هم حباب!