کد خبر 461930
  • صفحه اصلی
  • طرح شناسه رهگیری سیگار از اول شهریور آغاز می‌شود
جمع‌آوری برند‌های محرز قاچاق از بازار؛

طرح شناسه رهگیری سیگار از اول شهریور آغاز می‌شود

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اشاره به آغاز فاز دوم طرح رهگیری سیگار گفت: همزمان با اجرایی شدن این طرح، برخورد با توزیع سیگار‌های قاچاق توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شروع می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عطالله معروفخانی رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور  با بیان اینکه طرح شناسه رهگیری سیگار از دیروز 1 شهریور ماه اجرایی شده است گفت: از این پس تمامی سطوح بسته‌بندی سیگار دارای شناسه رهگیری می‌شوند.

وی افزود: کد‌ رهگیری به صورت برچسب یا چاپ روی بسته‌بندی‌های سیگار درج خواهد شد که شامل شناسه رهگیری، بارکد دوبعدی، شماره سریال خواهد بود.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت شفافیت در زنجیره تامین و توزیع محصولات دخانی گفت: این گروه کالایی مانند دیگر صنایع تولیدی کشور می‌بایست به دور از فساد و قاچاق باشد چرا که درصورت وقوع قاچاق حقوق عامه مردم به دلیل عدم پرداخت عوارض و مالیات پایمال می‌شود.

توزیع‌کنندگان و خرده فروشان نگران سیگار‌های از پیش موجود خود نباشند

معروفخانی با اشاره به نحوه استعلام کد رهگیری سیگار اظهار داشت: از زمان اجرای این طرح تمامی عاملان خرید و فروش سیگار در بازار می‌توانند با اسکن کد‌های درج شده بر بسته‌های دخانیات از شرکت سازنده و زمان ساخت سیگار مطلع شوند.

وی با تاکید بر این مسئله که هیچ کدام از سیگار‌های موجود در بازار جمع‌آوری نخواهند شد، گفت: توزیع کنندگان و خرده فروشان سیگار نباید نگران سیگار‌های فاقد کد رهگیری خود باشد، چرا که زمان کافی برای فروش و توزیع این سیگار‌ها در نظر گرفته شده است.

طرح برخورد با برند‌های محرز قاچاق همزمان با اجرای طرح رهگیری سیگار

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با بیان اینکه شفافیت در حوزه تجارت مطالبه مردم و مقام معظم رهبری است، گفت: متاسفانه برخی از افراد سودجو برای ادامه دادن به فعالیت‌های غیرقانونی خود خواستار عدم اجرای طرح‌های شفافیت‌زا مانند طرح رهگیری سیگار هستند.

این مقام مسئول با تاکید بر اهمیت برخورد با عرضه سیگار‌های قاچاق در کشور افزود: همزمان با اجرای طرح رهگیری سیگار از روز گذشته، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز فعالیت خود را آغاز کرده و برخورد با برند‌های غیر قانونی، جعلی و قاچاق را آغاز خواهد کرد.

وی با اظهار امیدواری در مورد نتایج طرح رهگیری شناسه سیگار، گفت: از این پس شاهد جمع‌آوری برند‌های محرز سیگار از بازار خواهیم بود و به مرور تولید سیگار داخلی جایگزین سهم 15 تا 20 میلیارد نخی سیگار قاچاق خواهد شد.

ضرر مضاعف سیگار قاچاق برای سلامتی مردم

معروفخانی در پایان با اشاره به مضرات استعمال دخانیات برای مردم، اظهار داشت: کشیدن سیگار به طور کلی برای انسان زیان‌آور است اما سیگار‌های قاچاق آسیب بیشتری به سلامت افراد می‌زنند.

وی در همین رابطه ادامه داد: نتایج آزمایش توتون سیگار‌های قاچاق تاسف‌بار بوده و مصرف آن‌ها به گفته مسئولان وزارت بهداشت آثار مخرب فراوانی دارد و بعضا از مواد شیمیایی غیر مجاز و ضایعات غیر بهداشتی در تولید آن‌ها استفاده می‌شود.

طرح شناسه رهگیری سیگار به عنوان اولین سامانه رهگیری محصولات دخانی سال گذشته در ایران رونمایی شد؛ اما فاز اجرایی آن به دلیل شیوع ویروس کرونا تا اول شهریور ماه به تعویق افتاد.

حجم قاچاق سیگار به کشور سالانه نزدیک به 1 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که با اجرای طرح رهگیری سیگار و آغاز برخورد نهاد‌های نظارتی با توزیع دخانیات قاچاق در بازار، دولت می‌تواند از خروج ارز جلوگیری کرده و سالانه نزدیک به 3هزار میلیارد تومان عایدی از محل مالیات و عوارض تولید سیگار قانونی به دست‌ آورد.

ارسال نظر