کد خبر 456770

مسوول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر:

بنادر با هدف جلوگیری از شیوع کرونا کنترل می‌شوند

مسوول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: حمل کالاها چه ریلی و چه جاده‌ای باید با کنترل‌های بهداشتی در مورد کالا و حاملان کالا صورت گیرد و تلاش داریم تا جایی که امکان دارد بنادر کشور را ایزوله نگه داریم تا درگیر شیوع ویروس کرونا نشوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، چنگیز جوادپور در مورد وضعیت بنادر کشور از زمان ورود ویروس کرونا به ایران و اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی به منظور مقابله با کووید۱۹ تصریح کرد: از اوایل بهمن ماه این احتمال داده شد که ممکن است ویروس کووید۱۹ به کشور وارد شود چرا که ما ارتباطات و مبادلات گسترده‌ای با چینی‌ها داشته و داریم.

وی ادامه داد: در جلسات سازمان بنادر و دریانوردی، موضوع شیوع کرونا مطرح شد و به دنبال آن تدوین و تنظیم پروتکل‌های بهداشتی از طریق وزارت بهداشت و سازمان بنادر در مورد شناورها، پایانه‌های بندری و سایر بخش‌ها انجام شد تا با کمترین آسیب در این زمینه مواجه شویم.

مسوول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در راستای پروتکل‌های بهداشتی، فرآیند ورود کالا به کشور بررسی و بازنگری شد تا هرگونه احتمال وارد شدن کالاها و پرسنل شناورهای در صورت ابتلا به ویروس کرونا قابل کنترل باشد.

جوادپور خاطرنشان کرد: در فرآیند ورود کشتی به کشور تغییراتی ایجاد شد و ابتدا قرنطینه انسانی و نباتی روی شناورها مدنظر قرار گرفت و پس از آن زمانی که نسبت به سلامت پرسنل و کالا اطمینان کامل حاصل، پهلودهی کشتی‌ها انجام شد.

مسوول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: همچنین تمهیداتی برای تب‌سنجی، ضدعفونی‌کردن شناورها، ترمینال‌های مسافری، انبارها و سایر اماکن بندری در دستور کار قرار گرفت و در ایام نوروز نیز مسافرت‌های دریایی با مجوز از وزارت راه و شهرسازی صرفا به ساکنان و بومیان محدود شد تا اینگونه بتوانیم به بهترین شکل شرایط را برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس کنترل کنیم.

وی ادامه داد: تجربه چند ماهه مقابله با این ویروس نشان داد که اگر منطقه‌ای به شیوع این ویروس دچار شود باید اوج ابتلا را پشت سر بگذارد، در استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان که بنادر واقع هستند هرچند در ابتدای امر درگیر کرونا شده بودند اما هم اکنون شرایط بهتری دارند.

مسوول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: طبیعتا بنادر کشور و مجموعه سازمان بنادر و دریانوردی مستثنی از کل جامعه نیستند و اگر استانی که بندر در آن واقع است دچار شیوع ویروس شود تمام منطقه با این مقوله درگیر خواهد شد.

وی افزود: نگرانی ما در حال حاضر مربوط به کنترل شرایط است و باید بدانید که بنادر کشور ۲۴ ساعته در حال فعالیت هستند و اقتصاد ایران علاوه بر کرونا با تحریم مواجه است و زمانی که کالاهای اساسی به کشور وارد می‌شود باید هرچه سریعتر تخلیه شوند و امکان نگهداری در این زمینه وجود ندارد.

جوادپور تصریح کرد: حمل کالاها چه ریلی و چه جاده‌ای باید با کنترل‌های بهداشتی در مورد کالا و حاملان کالا صورت گیرد و امیدواریم تا جایی که امکان دارد بنادر کشور را ایزوله نگه داریم تا درگیر شیوع ویروس کرونا نشوند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هم اکنون ترس از ویروس در جامعه کاهش یافته و ممکن است بنادر نیز با آثار این اتفاق مواجه شوند چرا که تردد به راحتی در حال انجام است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر