کد خبر 452951

موانع تولید نوشت‌افزار داخلی چند برابر شد

سنگ‌اندازی برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی

مدیر تنها مجموعه تولید نوشت افزار ایرانی اسلامی در کرمانشاه با اشاره به سال سخت تولیدکنندگان داخلی گفت: کوتاهی در حمایت شاید تولید نوشت‌افزار داخلی را برای همیشه تعطیل کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم, فرهنگ را آن چیزی تعریف کرده‌اند که مردم با آن زندگی می‌کنند که به وسیلهٔ آموزش، به نسل بعدی منتقل می‌شود و همچنین فرهنگ راهکارهای شایع موجه در یک جامعه است برای رفع هرگونه نیاز واقعی یا غیرواقعی که فرهنگ همواره نرم‌افزار است و تمدن شامل آن و سخت افزارهاست.

همانطور که گفته شد فرهنگ به‌وسیله آموزش به نسل بعدی منتقل می‌شود و براین اساس در بسیاری از کشورها آموزش اهمیت بسیاری دارد و تمامی جنبه‌های آموزش از فضای مدارس تا نوشت‌افزار مورد استفاده دانش‌آموزان با نظارت دقیق مسئولان مبتنی بر فرهنگ همان کشور است تا نسل بعدی در فضایی همگون با فرهنگ کلی کشور رشد کند.

براین اساس نوشت‌افزار دانش‌آموزان بخشی از آموزش فرهنگ یک کشور است که در سال‌های کشور در ایران متناسب با فرهنگ کشور نبود و شخصیت‌های خارجی در این فضا جولان می‌دادند که با رهنمودهای مقام معظم رهبری تولیدکنندگان داخلی فعال شدند و نوشت‌افزار برآمده از فرهنگ ایرانی - اسلامی را برای دانش‌آموزان تولید کردند.

به گفته سعید حسینی، رئیس هیئت مدیره مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی این تولیدات در کشور با دو برند آغاز شده است اما امروز با بیش از 100 تولیدکننده فعال، یکی از پرطرفدارترین محصولات بازار است که تولیدکنندگان این حوزه در سال‌های گذشته با مشکلاتی مانند جلب نظر بازار، طراحی شخصیت‌های متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی و تأمین مواد اولیه روبرو بودند.

لیلا محمدی، مدیر تنها مجموعه تولید نوشت‌افزار ایرانی - اسلامی در استان کرمانشاه است. وی با اشاره به اینکه از سال 95 به صورت حرفه‌ای در حوزه تولید نوشت‌افزار ایرانی - اسلامی فعالیت آتش به اختیار و جهادی خود را آغاز کرده است گفت: موسسه شمحاک که مخفف شهدای مدافع حرم استان کرمانشاه است به عنوان نخستین و تنها مجموعه تولید محصولات فرهنگی نوشت‌افزار ایرانی اسلامی در استان کرمانشاه فعالیت دارد.

  وی با اشاره به اینکه محوریت اصلی این مجموعه آشنایی دانش‌آموزان تمامی مقاطع تحصیلی با شهدا است عنوان کرد: استان کرمانشاه دارای 16 شهید مدافع حرم است که این مجموعه تولید دفاتر شهدا، دفترچه یادداشت شهدا، تقویم دیواری و جیبی شهدا، پیکسل شهدا و الفبای پیش‌دبستانی با عنوان شهدای مدافع حرم را انجام داده است.

وی هدف از فعالیت در این عرصه را آتش به اختیار و عمل به یکی از دستورات مقام معظم رهبری و مقابله با جنگ نرم دشمن بیان کرد و فعالیت اقتصادی را اولویت دوم دانست زیرا بازار نوشت‌افزار ایرانی - اسلامی مخالفان ثروتمندی همچون واردکنندگان این نوع از کالاها دارد.

موانع تولید نوشت‌افزار داخلی چند برابر شده است

وی با اشاره به اینکه همواره موانعی پیش‌روی تولید نوشت‌افزار ایرانی اسلامی بوده است گفت: از سال گذشته تاکنون این موانع چندبرابر شده است البته تولیدکنندگان داخلی به وجود مشکل عادت کرده‌اند همچنان که در ابتدای فعالیت این مجموعه سنگ‌اندازی وجود داشت و با توکل به خدا و اهل‌بیت علیهم‌السلام و تکیه بر فرمایشات مقام عظمای ولایت در این راه دوام آوردیم.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی انجام یک کار تمیز و مخاطب پسند نیازمند سرمایه‌گذاری است گفت: تولید الفبای شهدای مدافع حرم در قالب نقاشی یکی از طرحهای مجموعه است که از سوی مسئولان همچون آموزش و پرورش استان مورد استقبال قرار نگرفت و آنها علاقه‌ای به انجام سرمایه‌گذاری در این طرح نداشتند اما همچنان امیدوار به اجرای این طرح هستیم.

محمدی با بیان اینکه شرایط موجود در جامعه برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی دشوار است عنوان کرد: تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی تأکید دارند که در سال‌های گذشته با چنگ و دندان در این عرصه باقیمانده‌اند و  به نوعی کار جهادی انجام داده‌اند که امیدواریم بتوانیم از شرایط امروز که ناشی از وجود بیماری کرونا است عبور کنیم.

وی با اشاره به اینکه امسال حساس‌ترین زمان در دوران کاری تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی در طی سال‌های گذشته است گفت:  اگر عزمی باشد و اراده‌ای، می‌توان با برنامه‌ریزی از میزان خسارت‌ این گروه از تولیدکنندگان کاست و دست کارگران این صنعت را گرفت اما کوتاهی در حمایت شاید تولید نوشت‌افزار ایرانی را برای همیشه تعطیل کند.

دستگاه‌های دولتی همچنان کالای وارداتی می‌خرند

مدیر مجموعه نوشت‌افزار ایرانی اسلامی «شمحاک» گفت: یکی از مشکلاتی که همه تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نبود حمایت کافی از سوی مسئولان است زیرا میلیون‌ها دلار برای تهیه نوشت‌افزار از کشور خارج می‌شود، اما دولت حمایتی از تولیدکننده داخلی ندارد تا این جریان نوپای داخلی بتواند در برابر تولیدکنندگان قدر خارجی دوام بیاورد.

محمدی افزود: تولیدکنندگان این حوزه با وجود دغدغه مسائل فرهنگی و مواد اولیه گران سعی می‌کنند محصول با کیفیت و مخاطب‌پسند ارائه کنند اما قدرت خرید مردم پایین آمده است و به همین دلیل مردم به سمت محصول بی‌کیفیت وارداتی جذب می‌شوند و از سوی دیگر نیز تولیدکننده خارجی براساس چارچوب‌ها و موازین فرهنگی خود نوشت‌افزار تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه مسئولان تنها شعار حمایت از محصولات تولید داخل را سر می‌دهند بیان کرد: مسئولان صحبت‌های بسیاری در رابطه با حمایت از کالای ایرانی و نوشت‌افزار ایرانی - اسلامی دارند اما همچنان دستگاه‌های دولتی، وزارتخانه‌ها و بسیاری از نهادها خرید محصول خارجی را اولویت می‌دهند یا در نهایت برای آنها خرید محصول تولید داخل یا خارج فرقی ندارد.

نوشت‌افزار ایرانی به دغدغه خانواده‌ها تبدیل شده است

مدیر مجموعه نوشت‌افزار ایرانی - اسلامی در کرمانشاه با بیان اینکه پس از سال‌های اینگونه از نوشت‌افزارها به دغدغه بسیاری از خانواده‌ها تبدیل شده است افزود: بسیاری از والدین می‌خواهند برای فرزندان خود از نوشت‌افزارهایی که بوی فرهنگ ایرانی می‌دهد استفاده کنند اما این محصولات در ویترین بسیاری از فروشگاه‌ها همچنان وجود ندارد.

محمدی با اشاره به اینکه خیلی از خانواده دوست دارند از تولیدات داخل حمایت کنند گفت: برخی از والدین به ما می‌گویند که از اول بازار تا انتهای آن یک مداد رنگی ایرانی، خودکار ایرانی یا دیگر نوشت‌افزاری که تولید داخل باشد و رنگ و بوی وطنی بدهد را ندیده‌اند و در اینجاست که باید مسئولان مورد پرسش قرار گیرند که چرا وضعیت اینگونه است؟

وی ادامه فعالیت جهادی مجموعه شمحاک را با کمک‌های بنیاد مهدویت کرمانشاه میسر دانست و افزود: شرایط اقتصادی امروز از توان تولیدکنندگان ایرانی کاسته است و آوار گرانی مواد اولیه بر سر تولیدکنندگان داخلی خراب شده است که امیدواریم دولت برای عبور از این شرایط برنامه‌ای داشته باشد و مجلس انقلابی نیز تمام اقشار جامعه به‌ویژه تولیدکنندگان داخلی را برای حمایت در نظر بگیرد.

محمدی با بیان اینکه شرایط فعالیت در تهران بهتر از استان کرمانشاه است خاطرنشان کرد: در مرکز استفاده از محصولات فرهنگی تولید داخل رواج بیشتری دارد اما در استان کرمانشاه اینگونه محصولات مورد استقبال قرار نمی‌گیرند که دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد و رسانه‌ها در معرفی محصولات فرهنگی تولید داخل در استان کرمانشاه کمرنگ عمل کرده‌اند.

مدیر مجموعه نوشت‌افزار ایرانی - اسلامی «شمحاک» اعطای تسهیلات را یکی از راه‌های دوام تولیدکنندگان عرصه نوشت‌افزار دانست و افزود: برای عبور از شرایط موجود در کشور می‌توان با پرداخت وام به تولیدکنندگان بخشی از مشکلات این مجموعه همچون تهیه مواد اولیه، پرداخت حقوق کارگران و غیره را جبران کرد تا در سال‌های آینده نیز این صنعت پابرجا باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری