کد خبر 452657

سخنگوی گمرک

فعالیت تجاری گذرگاه مندلی هنوز آغاز نشده است

سخنگوی گمرک گفت: با وجود صدور مجوز بازگشایی رسمی مرز مندلی (سومار) از سوی نخست وزیر عراق، فعالیت تجاری این گذرگاه هنوز آغاز نشده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا،  سید روح اله لطیفی با اشاره به بازگشایی رسمی گذرگاه مندلی عراق در ۲۱ تیرماه، توسط نخست وزیر این کشور اظهار داشت: به دلیل نیاز به هماهنگی های بیشتر برای شیوه های فعالیت و تفاهم بر سر موضوعاتی از قبیل، تعیین اولویت اقلام صادراتی، تعیین تکلیف محموله مصالح ساختمانی متوقف در مرز که به یک هزار و ۵۰۰ کامیون کالا می رسد، روش های تخلیه کالا، محل تخلیه کالا، مسائل اداری و مجوزها و اجرای پروتکل های بهداشتی تا زمان از سرگیری عملیات تجاری، باید منتظر ماند.

وی افزود: بر اساس تصمیم اتخاذ شده، طرف عراقی برای فعالیت این مرز در دو روز در هفته و هر روز ۲۵۰ کامیون کالای صادراتی ایران، اعلام آمادگی و روزهای یکشنبه و چهارشنبه را برای انجام پذیرش کالا پیشنهاد کرده است و گمرک آمادگی دارد به محض جمع بندی موضوعات مورد اشاره با طرف عراقی، تشریفات و عملیات گمرکی را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد و بر همین اساس از صاحبین کالا و تجار درخواست می شود تا از سرگیری فعالیت تجاری این مرز از ارسال کالا به آن خودداری کنند.

لطیفی تصریح کرد: با فعال شدن مرز سومار، سومین مرز تجاری ایران و عراق در بخش عربی این کشور فعال خواهد شد که با احتساب سه مرز و چهار بازارچه فعال مرزی ایران و عراق در منطقه کردستان این کشور، جمع مرزهای تجاری فعال با عراق به ۱۰ گذرگاه می رسد.

وی خاطرنشان کرد: خبر مربوط به موافقت عراق مبنی بر واردات ۵۰۰ کامیون کالا در هفته از ایران مربوط با استان دیاله عراق است که بخش کمی از کل تجارت دو کشور را شامل می شود. 

سخنگوی گمرک با ابراز امیدواری برای اضافه شدن مرزهای خسروی و چذابه به مرزهای فعال، گفت: مرزهای ایران با عراق در بخش اقلیم کردستان در زمان بسته بودن مرزهای تجاری بخش عربی این کشور، بار تجارت ایران و عراق را به دوش می کشید و با گشایش مرزها در بخش عربی و با امید به بازگشت فعالیت به حالت عادی در آینده ای نزدیک، انتظار داریم تردد و انجام تشریفات گمرکی در مرزهای باشماق، پرویزخان، تمرچین و بازارچه های مرزی کیله، شیخ صله، شوشمی و سیرانبند روان تر انجام شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر