کد خبر 448667

کمیسیون تخصصی صادرات در مجلس تشکیل شود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کمیسیونی تخصصی تحت عنوان صادرات در مجلس با توجه به کاهش فروش نفت و مشتقات نفتی به دلایل مختلف از جمله تحریم‌ها و همچنین کاهش قیمت این مواد برای تکمیل حلقه تولید و صنعت تشکیل شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، حجت‌اله فیروزی اظهار داشت: با وجود تلاش‌هایی که در سنوات اخیر در حوزه صنعت و معدن  صورت گرفته٬ اما شاهد رکود به‌ویژه در صنایع متوسط و کوچک هستیم و این مراکز آسیب دیده و راکد شده‌اند.

فعال کردن مجموعه‌های صنعتی راکد در اولویت کیسیون صنایع است

وی در ادامه به اولویت‌های احتمالی کمیسیون صنایع و معادن پرداخت و افزود: یکی از اولویت‌های مهم کمیسیون صنایع و معادن و در راستای آن مجلس می‌تواند کمک به فعال کردن مجموعه‌های صنعتی راکد در سال‌های اخیر باشد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ذکر اینکه یکی از عواملی که می‌تواند سبب فعال شدن مجموعه‌های صنعتی راکد شود، تامین سرمایه در گردش این مجموعه‌ها باشد، تصریح کرد: راکد شدن مجموعه‌های صنعتی در کشور و استان موجب کاهش اشتغال و تعدیل نیرو در بخش‌های مختلف شده که با تامین نقدینگی و سرمایه در گردش آنها و راه‌اندازی مجدد، شاهد افزایش اشتغال و کاهش بیکاری در جامعه خواهیم بود و در ادامه نیز از بسیاری مشکلات اجتماعی جلوگیری می‌شود.

صادرات و تجارت به نظر بنده حلقه مکمل تولید و صنعت هستند

فیروزی با اشاره به اینکه اولویت مهم دیگر این کمیسیون باید فعال کردن بخش صادرات در کشور باشد، بیان داشت: صادرات و تجارت به نظر بنده حلقه مکمل تولید و صنعت هستند که باید به همه آنها نگاهی تخصصی و ویژه داشت.

نماینده مردم فسا در مجلس ادامه داد: صنعت و تولید هرچند فعال و پویا باشند٬ اما اگر صادراتی در کار نباشد، نیازهای محدودی در داخل وجود دارد که به سرعت نیز اشباع می‌شود و نتیجه آن کاهش فعالیت صنعتگر و تولیدی و درحالت بدتر تعطیلی آنها خواهد بود.

کمیسیون تخصصی صادرات در مجلس تشکیل شود

وی با بیان اینکه صادرات نفت یک تجارت سنتی و تعریف شده است، تصریح کرد: پیش‌تر در نطق پیش از دستور خود در مجلس نیز عنوان کردم که با توجه به کاهش فروش نفت و مشتقات نفتی به دلایل مختلف از جمله تحریم‌ها و همچنین کاهش قیمت این مواد، کمیسیونی تخصصی تحت عنوان صادرات در مجلس برای تکمیل حلقه تولید و صنعت تشکیل شود.

به اعتقاد وی؛ تجارت یک امر تخصصی بوده و باید متخصصان و صاحبان نظر در یکجا جمع شده، سیاستگذاری کرده و تصمیماتی را درخصوص آن بگیرند.

اولویت ساماندهی صنعت خودرو در حوزه‌های عرضه، تقاضا و افزایش کیفیت

فیروزی درمورد اولویت دیگر کمیسیون صنایع و معادن خاطرنشان کرد: ساماندهی صنعت خودرو در حوزه‌های عرضه، تقاضا و افزایش کیفیت محصولات شرکت‌های این صنعت اولویت دیگر کمیسیون صنایع و معادن است که مطالبه عموم مردم کشور نیز است و سالهای سال برزمین مانده و این مطالبه برحق با پاسخی مناسب همراه نبوده است.

ساماندهی افسارگسیختگی لوازم خانگی

وی همچنین گفت: اخیرا افسارگسیختگی لوازم خانگی به عنوان موضوعی در جامعه است که باید جزو اولویت‌های این کمیسیون باشد و آن را ساماندهی کرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید براین موضوع که جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی در کنار نفت باید مورد توجه کمیسیون و مجلس باشد، اظهار داشت: با توجه به وجود معادن مختلف با تنوع بالا و ظرفیت فراوان در کشور، باید در این زمینه نیز فعالیت خوبی را داشته باشیم و یکی از مهمترین تصمیم‌‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های کمیسیون صنایع و معادن باید کاهش هزینه اکتشاف باشد٬ به دلیل اینکه هزینه این اتفاق برای قشرعظیمی از بخش خصوصی قابل تامین نیست.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری