{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 436835

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین؛

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران ضمن نمایشی دانستن طرح حذف چهارصفر از پول ملی، به آثار تورمی حاصل از آن در کوتاه‌مدت تاکید کرد.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ حسین سلاح‌ورزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با بیان اینکه مطرح کردن موضوع حذف چهار صفر از پول ملی در شرایط فعلی شبیه تجویز جراحی زیبایی برای بیمار مبتلا به سرطان است، اظهار کرد: برخی می‌گویند که این اقدام منجر به کاهش هزینه‌های حسابداری خواهد شد که در میان مدت حرف صحیحی است، البته با توجه به لزوم اصلاح ارقام آمارها و صورت‌های مالی سال‌های گذشته برای مقایسه‌پذیر شدن، این کار هزینه‌بر خواهد بود.
این فعال بخش خصوصی افزود: ضمن اینکه این اقدام شانس خطا را نیز هم در دوران تغییر و هم در محاسبات مالی بالا می‌برد و به طور کلی، در مقیاس ناکارآمدی‌های نظام اقتصادی ایران، این اعداد و ارقام خنده آور است.
به گفته سلاح‌ورزی، دولت ما تقریبا به همان میزان تولید ناخالص داخلی نومینال، سوبسید پیدا و پنهان توزیع می‌کند و این سوبسید در برخی حوزه‌ها همچون آب و انرژی، علاوه بر ایجاد ناکارآمدی اقتصادی شدید اثرات مهمی بر ناپایدار کردن زیست بوم ایران دارد که بهای آن را نسل‌های بعدی به سختی خواهند پرداخت.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: البته این فقط یکی از مشکلات حاد کشور ماست که حالا در میان فهرست طولانی مشکلات ناکارامدی کشور، برخی نگران هزینه‌های حسابداری به دلیل وجود صفرهای اضافه هستند.
سلاح‌ورزی با تاکید بر اینکه در کوتاه مدت اثر حذف چهار صفر از پول ملی با گردشدن قیمت‌ها به سمت بالا اثر تورمی خواهد داشت، گفت: در مجموع این فعالیت یک کار غیرضروری و نمایشی است که هیچ اثر و ارزش واقعی در اقتصاد کشور ندارد و امیدواریم مسئولان به جای ادامه این مسیر مخرب بازی با اعداد، به فکر حل مشکلات واقعی اقتصاد ایران باشند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری