کد خبر 427030

زعفران ارزان شد؟

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران اعلام کرد که اگر نتوانیم بازار خرید زعفران ایران را تامین کنیم و صادرات کند باشد محصول در بازار داخلی رسوب می‌کند و با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علی حسینی عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران درمورد ارزان شدن زعفران گفت: سال گذشته پیش بینی می‌کردیم بیش از ۴۵۰تن زعفران تولید شود، ولی آماری که وزارت جهاد کشاورزی منتشر کرد حدود ۴۳۰ تن بود.

آبان ماه فصل برداشت زعفران است و معمولا در این ماه در برخی نقاط بارندگی یا سرما رخ می‌دهد. به همین دلیل سال گذشته بخشی از گل زعفران به دلیل بارندگی از بین رفت و به همین سبب برداشت زعفران کاهش یافت.

در دهه ۶۰ شاید تولیدات زعفران کشور حدود ۳۰ تن بود، ولی حالا این مقدار بیشتر شده و به بیش از ۴۰۰ تن رسیده است.

بخش عمده‌ای از زعفران صادر می‌شود، زیرا این محصول صادرات محور است. سهم مصرف داخلی از تولید حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد و سهم صادرات ۸۰ تا ۹۰ درصد است. همچنین حدود ۵۰ کشور نیز هدف صادراتی ما هستند که عمده‌ترین خریداران ما هنگ کنگ، امارات متحده عربی، اسپانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و ویتنام هستند و در میان این کشور‌ها هنگ کنگ، امارات متحده عربی و اسپانیا اصلی‌ترین خریداران هستند.

به دلیل اینکه چین برای ورود زعفران ایران تعرفه سنگینی گذاشته است زعفران ایران ابتدا به هنگ گنگ برده می‌شود و سپس به چین قاچاق می‌شود؛ به طوری که می‌توان گفت سالانه ۶۰ تا ۷۰ تن زعفران ایران به طور غیر مستقیم به چین می‌رود و هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد. البته بازار‌های هندی نیز به همین صورت است؛ به طوری که زعفران ایران ابتدا به افغانستان و امارات می‌رود و سپس سر از بازار هند در می‌آورد. زیرا هند هم تعرفه سنگینی بر روی زعفران ایران گذاشته است.

بیش از نیمی از صادرات زعفران ایران به این دو کشور چین و هند است. صادراتی که متاسفانه سودش به جیب قاچاقچیان می‌رود و هیچ سودی برای کشاورزان ندارد. حتی دلالان چینی نیز در روستا‌های ایران می‌چرخند و زعفران خریداری می‌کنند. در حالی که هیچ جای دنیا این مدل تجارت باب نیست.

اگر بازار‌های خریدار زعفران ایران در دنیا تامین نشود محصول در بازار داخلی رسوب می‌کند و با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد. پیش بینی ما این است که اگر روند صادرات کند باشد و شتاب نگیرد و شرایطی که در حال حاضر با آن دست به گریبان هستیم ادامه پیدا کند، قیمت زعفران کاهش پیدا خواهد کرد.

در حال حاضر قیمت زعفران حداقل ۶میلیون تا حداکثر ۱۰ میلیون تومان است که پیش بینی می‌شود قیمت‌ها با ادامه این روند سقوط کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر