کد خبر 341224

رییس اتاق بازرگانى تهران تاکید کرد؛

خواستار تک نرخی شدن ارز هستیم/ یارانه کالاهاى اساسى به مردم پرداخت شود

رییس اتاق بازرگانی تاکید کرد: بخش خصوصی خواستار تک نرخی شدن ارز و تخصیص یارانه مستقیم کالاهای اساسى به مردم است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مسعود خوانسارى امروز در آخرین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: ارز چند نرخی دولتی، نیما، سنا و آزاد باعث ایجاد فساد و رانت می شود و بار دیگر از دولت و بانک مرکزی می خواهیم ارز را تک نرخی کنند.

وی افزود: گزارش‌ها نشان می دهد با وجود تخصیص ارز ٤٢٠٠ تومانی به کالاهای اساسی اما شاهد تورم ٣٥ درصدی در این کالاها بوده ایم.

وى همچنین با گلایه از روند تخصیص ارز دولتى تصریح کرد: امیدوار هستیم ١٤ میلیارد دلار تخصیص یافته به کالاهای اساسی به شکل یارانه مستقیم به مردم داده شود.

وی همچنین خواستار واقعی سازی نرخ حامل های انرژی برای جلوگیری از مصرف بیش از اندازه گفت: شبهاتی درباره ادغام ٥ بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه وجود دارد مبنی بر اینکه این بانک ها زیان ده بوده اند. از بانک مرکزی می خواهیم به طور شفاف اعلام کند که آیا این بانک ها زیان ده بوده اند یا نه؟ آیا قرار است از پول مردم ضرر و زیان آنها جبران شود؟

خوانساری در ادامه به موضوع پرداخت ٣٠ هزار میلیارد تومان از سوی دولت به خودروسازان برای تولید خودروی ارزان اشاره و اظهار کرد: به عنوان بخش خصوصی می خواهیم بدانیم از چه محلی این مبلغ قرار است پرداخت شود؟

وی همچنین به برگزاری نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی اشاره کرد و گفت :خوشبختانه  این انتخابات با نظم و آرامش بالا برگزار شد و رای بالا به افراد هم از نظر سقف رای و کف رای منحصر به فرد بود.

رییس اتاق تهران تصریح کرد: با وجود آنکه در شش ماهه نخست امسال، بحران ارزی داشتیم و بخشنامه های متعددی صادر شد ولی با تمام مشکلات، فعالان بخش خصوصی، حساب دولت و نمایندگان خود را جدا کردند.

خوانسارى خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم بتوانیم پاسخگوی تک تک آرای مردم و بخش خصوصی در دوره جدید باشیم.

رییس اتاق تهران با بیان این که متاسف هستیم که در دوره بعد در خدمت تعدادی از اعضا نیستیم، گفت: امیدواریم بتوانیم در کنار هیات نمایندگان از نظرات کارشناسی این افراد استفاده کنیم، ترکیب نمایندگان دوره بعدی نیز ترکیبى از جوانان و افراد باتجربه است و برای اولین بار نمایندگان استارتآپ ها به اتاق راه یافتند و امیدوار هستیم بتوانیم تلفیقی بین اقتصاد سنتی و مدرن ایجاد کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • محمدی
    ۰ ۰

    لطفا هر چه سریعتر ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت آور را حذف و همان مقدار ارزی که قرار بوده با قیمت دولتی واگذار شود ، از این به بعد ، با قیمت آزاد ، فروخته و نیمی از ریال آنرا بابت تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی داده شود تا سوزانده و حجم ریال کاهش یابد و قیمت ارز و کالا پائین آید ، همچنین یارانه دهکهای اول تا چهارم را افزایش دهید و یارانه شش دهک بالائی حذف گردد ، تهیه و توزیع و قیمت گذاری بنزین را به بخش خصوصی دهید و از مصرف کننده بنزین ۱۰٪ مالیات دریافت کنید ، چاپ ریال را متوقف کنید که عامل اصلی گرانی است .