کد خبر 556331

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

افت قیمت نفت پس از رالی دو روزه / کسری موجودی عامل جبران ضررهای بازار بود

با وجود اینکه قیمت نفت در دو روز گذشته به دلیل بهبود وضعیت کرونا در چین و کاهش موجودی ذخایر و تولید در آمریکا و مکزیک شاهد رشد بود، امروز اندکی افت را تجربه کرد.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ به گزارش رویترز، قیمت نفت پس از صعود قابل توجه در هفته جاری که عمدتا ناشی از کاهش تولید مکزیک به میزان یک چهارم و نشانه‌هایی از مهار شیوع اخیر ویروس کرونا در چین بود، روز چهارشنبه اندکی کاهش یافت.

معاملات آتی نفت خام برنت 9سنت معادل 0.1درصد کاهش یافت و به 70دلار و 96سنت در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا با 19سنت معادل 0.3درصد افت، به قیمت 67دلار و 35سنت در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.

هر دو قرارداد در طول دو روز گذشته حدود 8درصد افزایش یافت و بیشتر ضرر هفت روزه خود در هفته قبل را جبران کرد.

وندانا هری در یادداشتی اذعان داشت: "رالی قیمت در بازار نفت خام برای دومین روز متوالی نیز باعث افزایش سود شد، در حالی که داده‌های موسسه نفت آمریکا نشان می‌دهد کاهش کمتر از حد انتظار موجودی نفت ایالات متحده به فشار نزولی افزوده است."

به دنبال کاهش عرضه مکزیک به میزان 400هزار بشکه در روز پس از وقوع آتش‌سوزی در یک سکوی نفتی، قیمت‌ها افزایش یافت، اما شرکت نفت دولتی اعلام کرد که انتظار می‌رود تولید تا تاریخ 30آگوست مجددا از سر گرفته شود.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA اظهار کرد: "از آنجا که بازار نفت هنوز با کسری قابل توجهی مواجه است و به این زودی تغییر نخواهد کرد، نفت خام برنت به رغم افت امروز، باید به طور نسبی در همین محدوده قیمتی حمایت شود."

به گفته منابع، داده‌های موسسه نفت آمریکا نشان داد که ذخایر نفت خام در هفته منتهی به 20آگوست، 1.6میلیون بشکه کاهش یافته، در حالی که ذخایر بنزین نیز 1میلیون بشکه افت داشته است.

بر اساس نظرسنجی رویترز، تحلیلگران انتظار داشتند که ذخایر نفت خام 2.7میلیون بشکه و ذخایر بنزین 1.6میلیون بشکه کاهش یابد.

آمار رسمی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده قرار است که امروز منتشر شود.

ضررهای هفته گذشته ناشی از این نگرانی بود که شیوع نوع دلتای ویروس کرونا در آسیا موجب کاهش سرعت اقتصادی این منطقه می‌شود.

مویا خاطرنشان کرد: "نفت از کاهش نگرانی‌های نوع دلتا در دو اقتصاد بزرگ جهان، ایالات متحده و چین سود برده، اما این موضوع در سیدنی و ژاپن لزوما صادق نیست."

در یک نشانه‌ امیدوارکننده کاهش موارد ابتلا به نوع دلتا در چین، این کشور روز چهارشنبه تنها 20مورد مبتلای جدید برای تاریخ 24آگوست گزارش کرد که نسبت به روز قبل 15مورد کمتر بود.

تحلیلگران ANZ به افزایش ترافیک در پکن و شانگهای به عنوان نشانه‌ای از مهار نوع دلتا اشاره کردند.

این تحلیلگران در یادداشتی اظهار داشتند: "با این وجود، بهبود در صنعت هواپیمایی به دلیل ادامه داشتن برخی محدودیت‌ها ممکن است به تعویق بیافتد."

بیشتر بخوانید
ارسال نظر