کد خبر 530876

در سال ۲۰۲۰؛

درآمد ۵ شرکت بزرگ نفتی ۳۱ درصد کم شد

درآمد پنج شرکت بزرگ نفت و گاز جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۱ درصد کاهش یافت.

به گزارش اویل پرایس، داده‌های پایگاه خبری فینبولد نشان داد که درآمد پنج شرکت بزرگ نفت و گاز جهان در سال ۲۰۲۰ در حالی بیش از ۳۰ درصد کاهش یافت که این شرکت‌ها در این سال بیش از یک تریلیون دلار درآمد داشتند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر؛ بر اساس داده‌های این شرکت‌ها، مجموع درآمد شرکت‌های پتروچاینا و سینوپک چین، آرامکو عربستان و شرکت‌های بی‌پی انگلیس و اکسون موبیل آمریکا سال گذشته میلادی به یک تریلیون و ۱۴۰ میلیارد دلار رسید، این رقم حدود ۵۰۰ میلیارد دلار معادل ۳۰.۹ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ بود. مجموع درآمد این شرکت‌ها در سال ۲۰۱۹، یک تریلیون و ۶۵۰ میلیارد دلار بود.

سقوط قیمت نفت و تقاضا در سال گذشته میلادی بزرگ‌ترین دلیل کاهش درآمد این شرکت‌ها و دیگر شرکت‌های نفت و گاز جهان بود.

بعضی از این شرکت‌ها مانند اکسون موبیل ضررهای بی‌سابقه‌ای را متحمل و مجبور به کاهش ارزش منابع خود شدند.

خبرگزاری آناتولی هم در اوایل امسال اعلام کرد که درآمد بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی جهان از جمله غول‌های نفتی موسوم به بیگ اویل، سعودی آرامکو و تولیدکنندگان عمده روسیه و شرکت‌های خدمات میدان‌های نفتی، ۳۵.۴ درصد کاهش یافته و به یک تریلیون و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۹، دو تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار بود.

شرکت انگلیسی-هلندی شل با ۴۸ درصد کاهش درآمد بیشترین افت را تجربه کرد. درآمد شرکت‌های بی‌پی، سعودی آرامکو و اکسون هم در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، بیش از ۳۰ درصد کاهش یافت.

قیمت‌های بالای نفت در سه‌ماه نخست سال جاری میلادی به بسیاری از این شرکت‌ها کمک کرد سود بیشتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر