کد خبر 488274

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرد؛

۳۶۲میلیارد تومان منابع برای بازپرداخت تعهدات وزارت نیرو

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: امسال بابت بازپرداخت تعهدات وزارت نیرو برای پروژه‌های بیع‌متقابل در قانون بودجه ۳۶۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که امیداست تا پایان سال این رقم محقق شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «محسن طرز طلب» روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح های مهم صنعت آب و برق در سه استان کشور به شیوه ویدئو کنفرانسی در محل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: سال گذشته از محل تبصره ۱۴ قانون بودجه ۳۷۰ میلیارد تومان بابت بازپرداخت تعهدات وزارت نیرو برای پروژه‌های بیع‌متقابل اختصاص یافت.

وی توضیح داد: موضوع مهم در این بخش استفاده از بند «و» تبصره یک قانون بودجه سال ۹۹ برای بازپرداخت بدهی‌های دولت بوسیله شرکت نفت است که از این محل نیز هشت هزار میلیارد تومان طرح‌های بیع‌متقابل نیروگاهی در نظر گرفته شده است.
طرزطلب گفت: تاکنون ۱۵ درصد از منابع این بخش مورد استفاده قرار گرفته وتلاش می‌شود با اقدام‌های صورت گرفته بتوان تا پایان سال دو رقم یاد شده را دریافت کرده و در اختیار سرمایه‌گذارانی قرار داده شود که واحدهای بخار آنها به اتمام رسیده، سوخت صرفه‌جویی شده اندازه‌گیری شده و به تایید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه رسیده است.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی خاطرنشان ساخت: پیش از این سوخت صرفه‌جویی شده در نیروگاه پرند به تایید کارگروه مشتکل از وزارتخانه‌های نیرو و نفت و سازمان برنامه و بودجه رسید و معادل ۲۴.۷ میلیون دلار در اختیار سرمایه‌گذار قرار گرفت.
وی گفت: اصلاح قراردادهای بیع‌متقابل درفضایی جدید امیداست ظرف سه ماه آینده هشت هزار میلیارد تومان یاد شده به همراه ۳۶۲ میلیارد تومان قانون بودجه صرف بازپرداخت منابع سرمایه‌گذارانی شود که پروژه‌های بیع متقابل آنها به اتمام رسیده و سوخت صرفه‌جویی شده نیز اندازه‌گیری شده است.

به گفته طرزطلب، برنامه ریزی لازم برای تسهیل در بازپرداخت تعهدات قراردادهای پروژه‌های نیروگاهی بیع‌متقابل و ایجاد بستر مناسب برای تامین مالی جهت سرمایه‌گذاری پروژه‌های جدید این بخش نهایی شده است.

مدیرعامل برق حرارتی گفت: برابر قراردادهای بیع‌متقابل برای احداث واحدهای جدید بخار مکانیزم بازگشت‌ سرمایه این پروژه‌ها از محل صرفه‌جویی سوخت تامین خواهد شد؛ بدین شیوه که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحدها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده، پرداخت می‌شود.
وی گفت: براساس این روش همه منابع پروژه توسط سرمایه‌گذار و با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی تامین می‌شود و وزارت نیرو برابر قانون متعهد است اصل و فرع سرمایه پروژه را ظرف دو سال بازپرداخت کند و از این جهت این طرح‌ها در شمار پروژه‌های استثنایی کشور است؛ زیرا هیچ پروژه‌ای در کشور این امکان را ندارد که فردی سرمایه‌گذاری ارزی کرده باشد و دولت دو ساله بتواند سرمایه‌ را بازگرداند.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی افزود: همزمان با احداث واحدهای بخار سیکل‌ترکیبی از محل قراردادهای بیع‌متقابل مقرر شده تا ضمن ایجاد هفت هزار و ۶۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی، سالانه ۱۱ میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی شده و از انتشار ۱۶ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای جلوگیری به عمل آید.​​
وی گفت: این اقدام موجب می شود تا بازدهی نیروگاه‌های گازی از ۳۳ درصد به حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد داد و پراکندگی این پروژه‌ها در ۱۹ استان کشور توزیع شده که چهار هزار و ۹۸۰ مگاوات از این ظرفیت مربوط به بخش خصوصی و دو هزار و ۸۰ مگاوات از آن نیز مربوط به واحدهای بخش دولتی است.
طرزطلب افزود: تاکنون ۱۸ واحد بخار به ظرفیت سه هزار و ۶۰ مگاوات و با سرمایه‌گذاری ۲.۴ میلیارد یورو در حال اجراست که اکنون هفت واحد آن به ظرفیت یک هزار و ۱۲۰ وارد مدار شده است و تا پایان امسال و سال آینده نیز ۱۱ واحد به ظرفیت یک هزار و ۹۴۰ مگاوات دیگر نیز به بهره‌برداری خواهند رسید.
وی ضمن تاکید بر اینکه ۲۵ واحد به ظرفیت چهار هزار مگاوات نیز در مرحله آماده‌سازی تمهیدات است، توضیح داد: برای این پروژه‌ها نیز ۳.۲ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است تا برای سال‌های آینده نیز کشور دچار کمبود برق نشود.

 امروز ۱۷ پروژه صنعت آب و برق با اعتبار ۵۶۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در استان‌های تهران، ایلام و گلستان در قالب سی و یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو افتتاح شد.

بر این اساس، از ۱۷ پروژه آماده افتتاح، یک پروژه در استان تهران، هشت پروژه در استان گلستان و هشت پروژه در استان ایلام به بهره برداری رسید.​

بیشتر بخوانید
ارسال نظر