کد خبر 484937

روحانی در آیین افتتاح سه طرح پتروشیمی مطرح کرد؛

طراحان تحریم علیه ملت ایران به زباله‌دان رفتند/ ماموریت به ۳وزیر درباره طرح‌های اقتصادی

رییس جمهور با بیان اینکه طراحان فشار و تحریم علیه ملت ایران به زباله‌دان رفتند و مقاومت و ایستادگی منجر به شکست مفتضحانه آنان شده است گفت: ایران پیشرفته متعلق به منطقه و جهان است.

به گزارش اقتصادآنلاین ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (پنج‌شنبه 6 آذر) در آیین افتتاح سه طرح پتروشیمی اظهار داشت: طرح پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ظرف ۴ سال می‌تواند کل سرمایه‌گذاری خود را برگرداند که اگر سالانه ۲۴۰ میلیون دلار درآمد این پروژه باشد معنی آن این است که ظرف ۴ سال با ظرفیت کامل کار کند کل سرمایه‌گذاری را بر می‌گرداند.

وی افزود: برای مردم و سرمایه‌گذاران مهم است که طرح عظیم و بزرگ صنعتی که رقمی بالای ۸۰۰ میلیون دلار در آن هزینه شده است بتواند ظرف ۴ سال کل سرمایه گذاری را برگرداند.

رییس جمهوری تصریح کرد: ۸۰ درصد پرسنلی که برای تکمیل این پروژه تلاش می‌کنند و بعدا هم برای اداره این پروژه فعال خواهند بود بومی هستند که این بسیار مهم است که یک پژوه عظیمی در یک استان فعال می‌شود بتوانیم از نیروهای بومی آن استان استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: افتتاح‌های امروز  پاسخ بسیار مهمی است از طرف ایران و شرکت‌های علاقه‌مند به سرمایه‌گذار در کشورمان به دشمنان ملت‌ که نشان دهند ایران جاذبه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد.

روحانی گفت: دولت و ملت ایران از حضور سرمایه خارجی در چارچوب قوانین و مقرراتش استقبال می‌کند و امروز روز بسیار خوبی است برای مردم خوزستان و همه مردم عزیز ایران.

وی تصریح کرد: ما در یک هفته شاهد افتتاح ۳ طرح هستیم که ارزش آن ۳۰ هزار میلیارد تومان است؛ این موضوع برای آن افرادی که علیه ملت ایران نیت شوم داشتند باورکردنی نیست که در یک روز ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه مهم افتتاح شود که برای افتتاح این طرح‌ها رقمی حدود هزار میلیارد دلار اعتبار هزینه شده است.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح یک طرح در پتروشیمی که محصولش اوره و آمونیاک صادراتی است تصریح کرد: این طرح‌ها هم جهت صادرات است و هم نیازهای کشور را تامین خواهد کرد.

وی اظهار داشت: طرح فرآورش ۵۰ هزار بشکه‌ای امروز برای ما اهمیت زیادی دارد که با این مدل فرآورش، اولین باری است که ما در این صنعت گام گذاشتیم.

روحانی خاطرنشان کرد: تاسیس مخازن بزرگ نفت، میعانات و گاز هم برای توسعه کشور نیاز است این در حالی است که در طول سال‌های گذشته ما مشکلاتی را داشتیم اما چون مخازن گاز نداشتیم این مشکل وجود داشت اما باید مخازن گاز را بسازیم که با افتتاح امروز این طرح این مشکل هم برطرف شد.

وی تصریح کرد: ملت ایران در این 3 سال جنگ (اشاره به جنگ اقتصادی)، مقاومت خوبی داشت هر چند که قبل از آن هم مقاومت و ایستادگی داشتیم اما در طول این تحریم‌ها در واقع سه سال در جنگ و رویاروی بودیم که آنها شکست مفتضحانه خوردند و آنهایی که می‌خواستند ملت ایران جشن 22 بهمن سال ۹۷ را نبیند و دشمنان وارد کشورمان شوند همگی سرنگون شدند و همه دوران شان به پایان رسیده و چند هفته دیگر به زباله‌دان می‌روند.

روحانی گفت: ملت بزرگ ایران با مقاومت و ایستادگی ایستاد و آنها شکست خوردند این در حالی است که ایران نشان داد که اقتصادی بزرگ و مقاوم دارد. ضمن اینکه هیچ کشوری چنین قدرتی ندارد که بتواند در سه سال جنگ مداوم و رویارویی بایستد و موفق و پیروز شود؛ عظمت ملت ایران و قدرت ملت ایران و تاب‌آوری این ملت در سایه خود اتکایی و درون زایی منطقه بوده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد:‌ ملت ایران همواره کارهای بزرگ کرده است ضمن اینکه ایران نقطه مهمی است و جایگاه جغرافیایی عظیم و بزرگ است که هیچ قدرتی نمی‌تواند ایران را حذف کند. پیشرفت ایران متعلق به منطقه و جهان است.

 ایران می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی نیازمندی‌های جهان را در برخی موارد ارزانتر و راحت‌تر تامین کند که نکته بسیار مهمی است.

روحانی گفت: آینده امیدوار کننده ایران برای ما و ملت ما بسیار مهم است؛ ایران آباد و پیشرفته برای منطقه و جهان مهم است و می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و جهان را ارزانتر و راحت‌تر تامین کند.

رئیس‌جمهور افزود: ما اگر می‌خواهیم در صنعت شتاب مناسب داشته باشیم نیازمند ارکان آن هستیم؛ سرمایه رکن شتاب در صنعت است؛ سرمایه داخلی و سرمایه خارجی برای این منظور نیاز داریم؛ طرح امروز ما با سرمایه خارجی افتتاح شد؛ سرمایه خارجی و سرمایه داخلی باید در کنار هم باشند که در این صورت تحولات بزرگی را شاهد خواهیم بود.

روحانی تصریح کرد: خوشبختانه مواد اولیه بخش پتروشیمی در اختیارمان است؛ الحمدالله در بسیاری از موارد و صنایع بزرگ مواد اولیه را در اختیار داریم.

وی افزود: تکنولوژی برای جهش تولید مهم است که اگر نباشد، حداقل استفاده را آن هم با قیمت گران می‌توان  داشت؛ تکنولوژی باید هم داخلی و هم خارجی باشد.

وی با بیان اینکه در زمینه تکنولوژی پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است، تصریح کرد: در چند سال اخیر آمریکا هیچ جایی نتوانست در زمینه تکنولوژی مانع ما شود ؛ ما با وجود تحریم هرچند گران اما از تکنولوژی خارجی استفاده کردیم.

روحانی خاطرنشان کرد: پایه چهارم جهش تولید بازار است، برای تولید باید تقاضا هم باشد. بخشی از مسئله برای بازار داخل است اما بخش بزرگی از بازار هم خارج است و ما نمی‌توانیم فقط به 80 میلیون جمعیت نگاه کنیم. ما میلیاردها جمعیت را باید به عنوان بازار ببینیم که می‌توان تعامل سازنده در این بین کارساز باشد.

وی گفت: تعامل سازنده با التماس فرق می‌کند. یعنی باید چنان قدرتی داشته باشیم که بیرونی‌ها به ما نیاز داشته باشند.

رئیس‌جمهور افزود: کسی نمی‌تواند از افکار عمومی ملت فاصله بگیرد؛ خوشبختانه همه حرکت‌های ساختاری در ایران براساس مردم سالاری است و مردم رای می‌دهند. مردم سالاری برای اینکه افکار را در مسیر درست قرار دهد مهم است؛ افکار است که می‌تواند نسل جوان کشاورز و صنعت گر را جذب کند. از 22 بهمن 57 ما در مسیر مردم سالاری حرکت کردیم.

روحانی تاکید کرد که همه باید به فکر آینده کشور و رفاه ملت باشیم، بداخلاقی و بددهنی را رها کنیم، ما جمهوری اسلامی ایران هستیم، افتخار ما ادب است،‌ معنی این حرف این نیست که کسی انتقاد نکند. حتما باید نقد باشد اما انتقاد غیر از بددهنی، فحاشی و بی‌تربیتی است.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و درود به محضر حضرت فاطمه معصومه(س) تقدیم می‌کنیم؛ فاطمه معصومه‌ای که توانست همه اندیشمندان و عالمان بزرگ را در کنار ملجأ شریف خودشان جمع کند و امروز حوزه علمیه قم بزرگترین حوزه علمیه برای جهان تشیع و حتی برای جهان اسلام است.

امروز داشتن آن همه علما، بزرگان، مجتهدین، مراجع بزرگ و مراکز تحقیقاتی بسیار ارزشمند از برکت قدوم حضرت فاطمه معصومه(س) به شهر قم بود که اساساً این منطقه را با حضور و قدم‌های مبارک‌شان متحول کردند که به روح بلندشان، پدر بزرگوارشان حضرت موسی بن جعفر(ع)، آباء طاهرینش و همه ائمه(ع) و انبیاء(ص) درود و سلام می‌فرستیم.

امروز یک افتتاح بسیار مهم داشتیم و مردم عزیز شاهد هستند که می‌خواستند ایران را تحریم و منزوی کنند و با تصور خام خودشان می‌خواستند ما را نسبت به آینده کشورمان مأیوس کنند. ما در یک هفته و امروز شاهد افتتاح 3 طرحی هستیم که ارزش آن 30 هزار میلیارد تومان است و این برای آن افرادی که علیه ملت ایران در این مدت طراحی‌های شوم کردند، باورکردنی نیست که ما در یک روز در ایران 30 هزار میلیارد تومان، طرح و پروژه مهم را به افتتاح برسانیم و برای این طرح‌ها یک رقمی حدود هزار میلیارد دلار اعتبار هزینه شده است و برای ما طرح‌های بسیار با اهمیتی است مخصوصاً طرح اوره که طرح اول بود و آمونیاک که صادراتی است چرا که در داخل امکاناتی داریم که نیاز ما را تأمین کند.

 بنابراین هم جهش صادرات و هم جهش تولید است و 50 هزار بشکه‌ در روز در طرح فرآوری برای ما اهمیت داشت برای اینکه با این مدل فرآورش اولین باری است که ما در این صنعت قدم گذاشتیم و کار را برای ما بسیار سهل و آسان کرده است.

مسأله مخازن برای ما مهم است. تأسیس مخازن بزرگ یکی از طرح‌های اساسی که کشور ما هم برای نفت و هم برای میعانات و هم برای گاز نیاز دارد. علت اینکه گاهی در زمستان مشکل داشتیم که البته در این سال‌ها مشکلی نداشتیم، این بود که مخازن ذخیره شامل مخازن طبیعی و یا غیرطبیعی به اندازه کافی نیست. برخی از این مخازن طبیعی است که باید کشف کنیم و به دست بیاوریم و جای مناسب ذخیره کنیم و  الحمدالله امروز شاهد افتتاح این 3طرح بزرگ در 3 استان عزیز خوزستان، بوشهر و چهارمحال و بختیاری بودیم.

ایران در این 3 سال جنگ ثابت کرد که البته قبل از آن ایران در دوران تحریم مقاومت و ایستادگی کرد و سال‌ها دچار تحریم هستیم اما این 3 سال در یک جنگ رویارو بودیم و با همه توان روبروی ملت ایران آمدند و شکست مفتضحانه خوردند یعنی آنهایی که می‌خواستند سال 97 جشن 22 بهمن را ملت ایران نبیند و وارد ایران شوند، همه سرنگون شدند و دوران قلدری‌های آنها پایان یافت و چند هفته دیگر به زباله‌دان ریخته می‌شوند و این ملت ایران بود که مقاوم ایستاد و پیروز شد و این دشمنان ایران بودند که دچار شکست شدند.

‌اقتصاد ایران نشان داد که یک اقتصاد بزرگ و مقاوم است و فکر نمی‌کنم در منطقه هیچ کشوری یک همچون قدرتی داشته باشد که بتواند در 3 سال جنگ مداوم رویاروی بایستد و موفق و پیروز شود که این نشانگر عظمت و قدرت و تاب‌آوری ملت ایران در سایه خوداتکایی مردم و درون‌زایی است و البته هیچ‌وقت منکر نیستیم که ژئوپلتیک ایران یکی از نکات اساسی است البته ملت ایران همیشه با فرهنگ خودش کار بزرگی کرده است اما ایران هم یک نقطه مهمی است چراکه ایران یک جایگاه جغرافیایی عظیم و بزرگی است که کسی و قدرتی در دنیا نمی‌تواند ایران را در دنیا نه برای منطقه و نه برای جهان حذف کند و بخاطر جایگاه خاص و ژئوپلتیک و البته تاریخ و فرهنگ این کشور و همچنین مقاومت‌های بلندی که این کشور در طول تاریخ داشته است که خیلی‌ها آمدند ایران را از بین ببرند و نتوانستند حالا اینها آخری‌ هستند که مدعی بودند و اینها هم شکست خوردند.

برای ما و ملت ما و دنیا، آینده ایران بسیار مهم است. آینده امیدوارکننده برای همگان پیش رو است و ایران آباد و پیشرفته نه تنها برای مردم ایران بلکه برای منطقه و جهان است. ایران بخاطر قابلیت‌های بسیار بزرگی که دارد می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی جهان را در برخی از موارد ارزان‌تر و راحت‌تر تأمین کند و این نکته بسیار مهمی است و بحمدالله امروز در سایه اندیشمندان، دانشمندان و دانشگاهیان انجام می پذیرد و کاری که دانشگاه انجام می‌دهد و این همه مهندسینی که تربیت می‌شوند و از دانشگاه‌ها می‌آیند یک سرمایه بسیار بزرگی است. سرمایه انسانی بسیار اهمیت دارد، اگر می‌خواهیم در صنعت دارای یک جهش و شتاب مناسب باشیم، نیازمند به ارکان آن  هستیم که سرمایه رکن اول شتاب در صنعت است و اگر سرمایه نباشد کاری نمی توان کرد.

هم سرمایه داخلی و خارجی نیاز داریم. امروز دیدیم یک طرح افتتاح شد که با سرمایه خارجی بود و در بخش بزرگی از طرح لردگان  از سرمایه‌گذاری خارجی استفاده شد پس سرمایه خارجی و سرمایه داخلی در کنار هم است. ما پروژه‌های عظیم و بزرگی داریم که اگر سرمایه خارجی در کنار سرمایه داخلی قرار بگیرد، می‌توانیم تحولات بسیار بزرگی را در صنعت و در سایر امور، خدمات، کشاورزی شاهد باشیم.

نکته دوم برای جهش تولید مواد اولیه است. خوشبختانه در بسیاری از این موارد، مخصوصاً در بخش پتروشیمی مواد اولیه و گاز در اختیار ما است که این خیلی مهم است. شما بخواهید از جای دیگر این مواد اولیه را بیاورید معلوم نیست اصلاً به صرفه و اقتصادی باشد و مواد اولیه‌ در صنعت پتروشیمی، نفت، گاز، فولاد، مس، آلومینیوم و خیلی از صنایع بزرگ کشور در اختیار ما و در داخل کشور است و این یکی از نکات بسیار مهم است.

مسأله سوم برای جهش تولید، تکنولوژی است. تکنولوژی که نباشد، حداقل استفاده با قیمت گران و گاهی غیررقابتی می توان داشت و گاهی یک چیزی تولید می‌کنیم که با دنیا نمی‌توانیم رقابت کنیم و ما در تولید باید بتوانیم با جهان در رقابت باشیم و محصولاتمان را صادر کنیم که این تکنولوژی می‌خواهد. تکنولوژی هم باید داخلی و هم خارجی باشد که در داخل الحمدالله شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرفت بسیار خوبی در همه زمینه‌ها دارند و از تکنولوژی خارجی همیشه استفاده کردیم و باز هم استفاده می‌کنیم.

الحمدالله هیچ وقت آمریکا و دشمنان ما نتوانستند مانع شوند و ما در جایی که خواستیم تکنولوژی را در داخل آوردیم و در این تحریم و فشارها گاهی گران‌تر و ارزان‌تر است ولی در اصل کسی نمی‌تواند مانع ورود تکنولوژی به کشور شود که این کار هم شد.

پایه چهارم بازار است. شما اگر چیزی می‌خواهید تولید کنید باید تقاضا و بازار باشد. بازار گاهی در داخل است و یک بخش بزرگ بازار بیرون است و میلیاردها جمعیت در بیرون است و ما نمی‌توانیم به 80 میلیون داخل نگاه کنیم. باید طرح‌ها و پروژه‌هایی باشد که به کشوری که جمعیت‌ آن مثلاً یک میلیارد و سیصد و چهارصد است، صادر کنیم و ما میلیاردها جمعیت و بازارهای متنوع را ببینیم و در اینجا تعامل سازنده ما می‌تواند تأثیرگذار باشد البته تعامل سازنده در کنار قدرت ملی مفید است و یک کشور اگر ضعیف باشد،

تعامل سازنده یعنی چه؟ چه کار باید کند؟ که در تعامل سازنده دائم باید التماس کند و این تعامل سازنده نیست و التماس، تعامل سازنده نیست.

 تعامل سازنده یعنی قدرت ملی و در یک جایگاهی قرار بگیرد که آنها به ما نیازمند هستند و ما هم علاقمندیم که با آنها تجارت و تعامل داشته باشیم. بخریم و بفروشیم و بحمدالله این 4 اصل امروز در کشور ما وجود دارد و ملت ما در یک مسیر صحیح و درستی قرار گرفته است و کسی هم نمی‌تواند از افکار عمومی ملت فاصله  بگیرد.

خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران همه حرکت‌های ساختاری ما بر مبنای مردم‌سالاری است. مردم رأی می‌دهند و به صحنه می‌آیند و اگر کسی افکاری داشته باشد و کارش قابل قبول نباشد، دوره کوتاهی است و کنار می‌رود و دوره بعدی و افراد بعد می‌آیند. مردم‌سالاری بسیار مهم است برای اینکه افکار را در مسیر درست قرار بدهد و افکار درست است که نسل جوان و دانشگاهی و کشاورز و صنعتگر را جذب می کند.

الحمدالله این یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که از 22 بهمن 57 در مسیر مردم‌سالاری رفتیم و امام راحل که معمار این نظام بود و مردم‌سالاری را به خوبی دید و در همان چهل و چند روز اول پای صندوق انتخابات بروید که اصلاً کسی باورش نمی‌شد که یک انقلابی شده و 47 روز از آن گذشته و امام می‌گوید پای صندوق بروید و شما بگویید چه نظامی باشد، جمهوری اسلامی باشد یا چیز دیگر بنابراین مسیر ما مردم‌سالاری بود و این تضمین‌کننده هم اصل نظام ما و هم تصحیح افکار ما است و  این هر دو در مردم‌سالاری حاصل می‌شود و امروز بحمدالله جمع و جامعه ما یک حرکت بسیار خوبی با یک امیدواری بسیار خوبی نسبت به آینده دارد.

در اینجا می‌خواهم به این نکته تأکید کنم که همه به فکر مردم و آینده کشور و ایران و ملت و رفاه ملت باشیم و بداخلاقی و بددهنی را رها کنیم. چه خاصیتی دارد البته ما اعتنایی نمی‌کنیم و اگر بددهنی و بداخلاقی کند خللی در اراده ما نمی‌کند و اصلاً هیچ خللی در اراده ما ایجاد نمی‌کند اما ما پیغمبری داریم که فرمودند، «فقط به خاطر این آمدم و مبعوث شدم و نه بخاطر برای کار دیگر که اخلاق و مکارم اخلاقی را کامل کنم».

 ما جمهوری اسلامی هستیم و افتخار ما مکارم اخلاقی و ادب است و افتخار ما این است که به همدیگر احترام کنیم. این معنی آن نیست که کسی انتقاد نکند و انتقاد سازنده مفید است حتماً باید انتقاد کنند و حتماً باید بگویند این راهی که شما رفتید اشکال داشت و خیلی هم خوب است اما انتقاد غیر از بددهنی، فحاشی و بی‌تربیتی است و ملت ما فحاشی را برنمی‌تابد و همه ما باید برای خدمت به مردم و افتخار و سرافرازی ایران تلاش کنیم.

 طرح‌های امروز به ملت ما و جهان نشان می‌دهد که جوانان، کارگران، مهندسین و مدیران ما با همه وجود در میدان‌ هستند و توانستیم در یک هفته 30 هزار میلیارد تومان در شرایط نه تنها تحریم بلکه در شرایط جنگ اقتصادی افتتاح کنیم.

پنج‌شنبه‌های ما گواه و شهادت تاریخ و شهادت ایستادگی ملت ایران است. پنج‌شنبه‌های ما شهادت می‌دهد در تاریخ که ملت ما مقاوم است و ایستادگی می‌کند و در برابر توطئه دشمنان عقب‌نشینی نمی‌کند و مسیر پیشرفت خودش را تا پیروزی نهایی ان‌شاء الله ادامه خواهد داد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر