کد خبر 445478

سوددهی بزرگترین شرکت تجارت نفت دنیا ۷۰درصد کاهش یافت

سود شرکت ویتول در سه ماهه اول سال جاری میلادی تنها ۱۸۰ میلیون دلار بود در حالی که این رقم در ۲۰۱۹ در همین دوره ۶۰۰ میلیون دلار ثبت شده بود.

به گزارش اویل پرایس، بزرگترین شرکت مستقل تجارت نفت دنیا، ویتول، شاهد 70 درصد کاهش سود دهی خود در سه ماهه اول 2020 بوده است. همه گیری ویروس کرونا و سقوط تقاضا برای نفت و کاهش قیمت آن به تجارت نفت این شرکت به شدت آسیب زده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سود شرکت ویتول در سه ماهه اول سال جاری میلادی تنها 180 میلیون دلار بود در حالی که این رقم در 2019 در همین دوره 600 میلیون دلار ثبت شده بود. شرکت ویتول در 2019 روزانه بیش از 7 میلیون بشکه نفت خام و محصولات نفتی را تجارت میکرد.

 طبق گفته منابع صنعتی، ویتول سال جاری میلادی را با ذخایر نفتی بسیار زیادی آغاز کرد چون انتظار داشت تقاضای جهانی نفت بیشتر از سال گذشته باشد.

 ولی پس از گسترش همه گیری ویروس کرونا به خارج از چین و اروپا، بزرگترین تاجر نفت دنیا مجبور شد برنامه ارسال محموله های نفتی خود را تغییر دهد چون بسیاری از خریداران به خاطر تعطیلیهایی که در کشورهایشان اعمال شده بود خواستار به تعویق افتادن تحویل این محموله ها بودند.

  شرکت ویتول در پایان ماه مارس پیش‌بینی می‌کرد تقاضای نفت 20 میلیون بشکه در روز طی هفته های بعد کاهش یابد.

 پس از سقوط قیمت نفت و پایان سه ماهه اول، ویتول عملکرد بهتری داشت و از رزرو نفت کشهای بسیار بزرگ برای ذخیره نفت روی دریا سود برد. شرکتهای تجارت نفت معمولاً از عرضه مازاد نفت به بازار سود می برند.

 شرکت ویتول در اوایل ماه مه اعلام کرد بازار نفت بدترین شرایط خود را پشت سر گذاشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر