کد خبر 432620

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

جهش مصرف گاز در فروردین‌ماه/ برخورد ریشه‌ای با معضل افت فشار

در فروردین ماه سال جاری همزمان با افت قابل توجه دما، مصرف گاز در بخش خانگی نسبت به مدت مشابه افزایش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین، در بهمن‌ماه سال گذشته بود که با شدت یافتن برودت هوا، مصرف گاز در بخش خانگی با عبور از ۶٠٠ میلیون متر مکعب رکورد جدیدی برجای گذاشت.

در همان زمان بود که با افت فشار گاز ، صنایع ملزم به استفاده از سوخت دوم (نفت‌گاز و نفت‌کوره) شدند که البته در نتیجه این موضوع شاهد افزایش شدید آلودگی هوا در کلانشهرها بودیم. گفتنی است چالش افت فشار گاز در زمستان به امری طبیعی بدل شده که گویا صنایع وظیفه خود می‌دانند برای همیاری با شرکت ملی گاز از سوخت مایع استفاده کنند.

از سوی دیگر فروردین ماه سال جاری نیز مجددا با بازگشت سردی هوا، شاهد افزایش مصرف گاز در بخش خانگی بودیم. مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در خصوص مقدار مصرف روزانه گاز طبیعی در فروردین‌ماه امسال، گفت: مقدار مصرف گاز طبیعی خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده ۳۴۹ میلیون مترمکعب، مصرف صنایع عمده ۱۲۲ میلیون مترمکعب و مصرف نیروگاه‌ها ۱۴۲ میلیون مترمکعب در روز بوده است.

وی همچنین با اشاره به مقدار مصرف گاز طبیعی در بازه زمانی مشابه در سال ۹۸، اظهار کرد: مقدار مصرف گاز طبیعی خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده در فروردین‌ماه سال گذشته ۳۱۶ میلیون مترمکعب، مصرف صنایع عمده ۱۲۱ میلیون مترمکعب و مصرف نیروگاه‌ها ۱۲۰ میلیون مترمکعب در روز بوده که نشان می‌دهد مقدار مصرف امسال افزایش یافته است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: میانگین روزانه مقدار گاز تزریق شده به شبکه سراسری در فروردین‌ماه امسال ۷۱۹ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به فروردین‌ماه پارسال ۴۹ میلیون مترکعب افزایش یافته است.

جمشیدی‌دانا با اشاره به افت دمای هوا در برخی استان‌های کشور در هفته گذشته تصریح کرد: حداکثر مصرف گاز در بخش خانگی در روز ۲۲ فروردین‌ماه به میزان ۴۱۱ میلیون مترمکعب به ثبت رسید. حداقل مصرف خانگی نیز در روز ۲۹ فروردین و به میزان ۲۹۸ میلیون مترمکعب بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر