کد خبر 267605

تا فروش نفت باشد برجام هم هست

معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت گفت: تا زمانی که صادرات نفت بدون مشکل باشد، عواید حاصل از فروش آن را به راحتی دریافت کنیم، تامین پروژه ها انجام شود ، از نظر صنعت نفت «برجام» ادامه دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، «امیرحسین زمانی نیا» معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت روز شنبه در ششمین همایش تجاری بانکی ایران و اروپا افزود: باقی بودن برجام به این معنی است که باید تجهیزات صنعت نفت به راحتی از بازارهای جهانی خریداری شود و حمل و نقل کشتی ها و نفتکش ها دچار مشکل نشود.

وی از مقطع کنونی به عنوان مقطعی حساس یاد کرد و گفت: گفته می شود برجام تحت فشار است در حالیکه خیلی از قراردادهای بین المللی دیگری نیز تحت فشار است؛ حتی خود ترامپ رییس جمهوری آمریکا نیز تحت فشار است.

زمانی نیا با بیان اینکه بیشترین بهره در دوران کوتاه بعد از برجام را در صنعت نفت و گاز داشتیم، گفت: در این مدت در مقایسه با قبل از برجام حدود 1.4 میلیون بشکه نفت و گاز روزانه بیشتر تولید کردیم و حدود 1.18 میلیون بشکه در روز افزایش صادرات داشتیم.

وی به افزایش 400 درصدی تولید ایران از میدان مشترک غرب کارون اشاره کرد که با سرمایه گذاری های داخلی انجام شده است و ادامه داد: در این دوره برداشت گاز از 285 میلیون مترمکعب به 553 میلیون مترمکعب رسیده و اینها نشانگر رشد خوب در این حوزه است.

به گفته وی 92 درصد خانواردهای شهری و 76 درصد خانوارهای روستایی از نعمت لوله کشی گاز برخوردار هستند.

زمانی نیا بیان کرد: 42 درصد سوخت نیروگاه های ما در سال 1392 سوخت مایع بود و با افزایش تولید گاز و سیاستگذاری های وزیر نفت، گاز جایگزین شده و زیر 10 درصد سوخت نیروگاه ها سوخت مایع هستند.

وی اضافه کرد: چند قرارداد بزرگ بر مبنای مدل های جدید قراردادی برای کارهای بالادستی در دست اقدام داریم البته مساله ترامپ رییس جمهوری آمریکا با این موضوع مرتبط است و برای همین این قراردادها به کندی پیش می رود تا تکلیفشان روشن شود.

معاون بین الملل وزارت نفت گفت: حدود 6 میلیارد دلار منابع برای شرکت های داخلی و طرح های کوچک سرمایه گذاری برای نگهداشت و افزایش توان تولید داخلی تامین کردیم و با جدیت پیش خواهیم گرفت.

زمانی نیا همچنین درباره صادرات گاز نیز گفت: به زودی 60 میلیون مترمکعب در روز صادرات گاز خواهیم داشت و پنج طرح پتروشیمی شامل طرح های پتروشیمی، مروارید، کاویان، فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید، عسلویه، پتروشیمی انتخاب در سال 1397 عملیاتی می شوند.

ششمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا روزهای ٨ و ٩ اردیبهشت ماه در هتل اسپیناس پالاس تهران برپاست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر