بر اساس اطلاعات مرکز آمار؛

هزینه خانوار در شش سال گذشته چند برابر شد؟ / فقیرترین خانوارها بیش‌ترین آسیب را از تورم دیدند

طی چند سال گذشته اقتصاد ایران یکی از شدیدترین دوران تورمی خود را تجربه کرده‌است؛ به گونه ای که طی حدود چهار سال دو شوک تورمی ۵۰ درصدی را پشت سر گذاشته‌است. در ایران شرایط نگاهی به آمارهای رسمی نشان می دهد که بیش‌ترین آسیب را فقیرترین خانوارهای کشور متحمل شده اند و هزینه سه دهک پایین هزینه‌ای، بیش‌ترین افزایش را میان خانوارهای کشور داشته است.

هزینه خانوار در شش سال گذشته چند برابر شد؟ / فقیرترین خانوارها بیش‌ترین آسیب را از تورم دیدند

اقتصاد آنلاین-پویا دادجو؛ اقتصاد ایران طی چند سال گذشته یکی از شدیدترین دوره‌های تورمی خود را تجربه کرده است؛ به گونه ای که بر اساس آمارهای رسمی از سال ۱۳۹۵ تا پایان خرداد ماه امسال، میانگین هزینه خانوارهای کشور افزایش حدود ۵ برابری را تجربه کرده است.  با این وجود نگاهی به هزینه خانوارهای کشور به تفکیک دهک های هزینه ای نشان می دهد که بیش‌ترین آسیب را پایین‌ترین دهک‌های هزینه ای دیده‌اند.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار دهک دوم و اول (پایین‌ترین دهک‌های هزینه‌ای) بیش‌ترین افزایش هزینه را داشتند. دهک دوم، افزایش ۵.۳۴ برابری و دهک اول، ۵.۳۳ برابری را تجربه کرده است. دهک سوم نیز با افزایش ۵.۲۳ برابری در جایگاه بعدی قرار دارند.

این موضوع به خوبی نشان می دهد که دهک‌های پایین درآمدی یا همان آسیب پذیرترین خانوارها قربانی اصلی تورم هستند. باید توجه داشت که ممکن است که هزینه دهک های بالای هزینه نیز افزایش یافته باشد اما این خانوارها منابع درآمدی دارند که غالباً بیش از تورم افزایش پیدا می کند؛ موضوعی که برای دهک های پایین درآمدی صادق نیست.

هزینه خانوار

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    عاقبت بی توجهی به فشارهای معیشتی مردم به کجا ختم می شود؟

  • جویا
    ۰ ۰

    من یک مستمری بگیر هستم که قبلا ۳۷۰۰۰۰۰ تومان وبا اضافه حقوقه جدید ۵۵۰۰۰۰۰ میگیرم . والله بخدا که این ماه من خیلی بدبخت تر از پارسال بودم .نه تونستم برنج بخرم نه تونستم سبزی های خورشتی بخرم نه گوشت کافی نه شارژ ها را کامل . اخه این چه مملکتی است که شما درست کردین به قرآن خسته شدیم از نا بلدیه شما مسئولین .

آخرین خبر ها