اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تسهیل دسترسی مردم به سامانه صیاد / ضرورت اتصال سامانه صیاد به خودپردازها

بنابر قانون جدید چک افراد برای صدور چک باید اطلاعات آن را در سامانه صیاد ثبت کنند و گیرنده نیز باید این اطلاعات را در سامانه تایید کند. خودپرداز می­تواند یکی از راه‌های ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد باشد.

تسهیل دسترسی مردم به سامانه صیاد / ضرورت اتصال سامانه صیاد به خودپردازها

به گزارش اقتصادآنلاین، در سال‌های اخیر، صدور چک بلامحل از معضلات مهم بر سر راه کسب‌وکارها بوده‌است به گونه‌ای که بسیاری از افراد تنها با داشتن دسته چک و بدون بررسی سوابقشان توسط بانک مرکزی، می­توانستند چک صادر کنند. از این رو آمار چک‌­های برگشتی افزایش یافته بود که با تصویب قانون جدید چک در سال۹۷، تلاش شد تا از طریق روش­‌هایی، اعتبار چک افزایش یابد. آثار مثبت این قانون به گونه‌ای بود که عبد الناصر همتی، رییس بانک مرکزی نیز در این باره گفت: «قانون جدید چک، قانون خوبی است و بانک مرکزی در اجرای آن جدی است. در این زمینه با کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم همکاری خوبی صورت گرفته است و ما تلاش می‌کنیم اجرای قانون جدید چک را در کشور نهادینه کنیم.»

یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش‌بینی شده در قانون جدید چک برای کاهش چک‌های برگشتی، سامانه صیاد نام دارد که افراد باید اطلاعات چک را در آن ثبت و تایید نمایند.

الزامی بودن ثبت و تایید اطلاعات چک در سامانه صیاد

از آنجا که در قانون جدید صدور چک، ثبت اطلاعات در سامانه صیاد بانک مرکزی امری لازم است، در صورت ثبت نشدن اطلاعات در سامانه و عدم تایید آن­ها توسط گیرنده، چک‌­ها کارسازی نخواهند شد. بنابراین لازم است که بانک مرکزی برای ثبت اطلاعات چک در سامانه، امکانات لازم را برای همه افراد به خصوص کسانی که به اینترنت و موبایل بانک دسترسی ندارند، مهیا کند.

درحال‌حاضر دسترسی به سامانه صیاد از دو طریق صورت می­گیرد؛ یک روش با مراجعه به شعب بانکی و روش دیگر، بدون مراجعه به بانک و از طریق اپلیکیشن­‌ها و موبایل بانک‌ها. در این میان، لازم است بانک مرکزی از راهکارهای دیگری برای ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد استفاده کند تا به اینترنت نیاز نداشته باشد و میزان مراجعه به بانک‌ها را کاهش دهد. از مهم‌ترین این راهکارها، استفاده از سامانه­های خودپرداز یا ATM برای ثبت و تایید اطلاعات چک است.

مزایای استفاده از سامانه خودپرداز برای ثبت اطلاعات چک

برخی از افراد به تلفن هوشمند دسترسی ندارند یا به علت ضعف اینترنت در مناطق محروم، برای صدور چک باید به شعب بانکی مراجعه کنند. در غیر این صورت نمی­توانند از چک در معاملاتشان استفاده کنند؛ اما در صورت برقراری ارتباط بین سامانه صیاد و خودپرداز، این مشکل تا حد مطلوبی رفع می‌شود.

علاوه بر آن، به علت اینکه تعداد خودپردازها از بانک‌ها بیشتر است، دسترسی به خودپردازهای بانکی نسبت به شعب بانکی راحت­تر است. همچنین به علت شلوغی بانک‌ها در برخی مواقع از سال، مراجعه به بانک برای ثبت چک در سامانه صیاد، می­تواند بر این ازدحام بیفزاید که با توجه به شرایط کرونایی، این امر می­تواند بر سلامت افراد نیز تاثیر بگذارد. بنابراین استفاده از خودپرداز برای اتصال به این سامانه و ثبت و تایید چک می­تواند از این اتفاق جلوگیری کند؛ زیرا استفاده از سامانه­های خودپرداز یا عابربانک، نیازی به مراجعه به شعب بانک ندارند و بسیاری از افراد می­توانند بدون اینکه به بانک مراجعه کنند از امکانات خودپردازها جهت صدور چک بهره­مند شوند.

از طرف دیگر، از آنجا که بسیاری از خدمات بانکی، نظیر دریافت و نقل و انتقال وجه توسط خودپردازها قابل انجام است، و سیستم­‌های خودپرداز یا ATM از دهه ۷۰ در کشور ما راه‌اندازی شده‌است و در بسیاری از مناطق کشور مورد استفاده قرار می­گیرند، بنابراین اکثریت جامعه از آن استفاده کرده و نحوه­ کار با آن را می­دانند.

از این رو در مورد ارتباط ATM و سامانه صیاد، رییس بانک مرکزی با بیان لزوم تسهیل دسترسی مردم به سامانه صیاد گفت: «ما به دنبال این هستیم که خودپردازها هم به سامانه صیاد وصل شوند البته این کار از نظر فنی مشکل است و یک تا دو ماه زمان می‌برد اما ثبت چک را ساده‌تر می‌کند.»

تسهیل ثبت و تایید چک از طریق اتصال ATM به سامانه صیاد

با توجه به قانون جدید صدور چک، ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد الزامی است و باعث می‌شود تا گیرندگان از سابقه برگشت چک صادرکنندگان و اعتبار آنها و میزان متعهد بودن آنها در معاملات قبلی مطلع شوند. بنابراین بانک مرکزی می­تواند با استفاده از خودپردازها هم مانع ازدحام در بانک‌ها شده و هم صدور چک را برای صاحبان کسب‌وکارها که به گوشی هوشمند دسترسی ندارند را فراهم کند تا افراد، به خصوص کسانی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند، بتوانند بدون مراجعه به بانک‌ها چک صادر کنند و در معاملاتشان از آن استفاده کنند.

ارسال نظر

  • صالحی
    ۳ ۰

    ای کاش زود تر راه بیفته این ATM

آخرین خبر ها