کد خبر 518748

رییس سازمان برنامه و بودجه؛

رتبه‌بندی فرهنگیان از ابتدای امسال محاسبه می‌شود/ اختصاص ٩٠هزار میلیارد برای بازنشستگان تامین اجتماعی

آنطور که رییس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید، نگرانی بابت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشگری، کشوری و تامین اجتماعی در سال جاری وجود ندارد و منابع لازم برای آن پیش‌بینی شده است؛ در همین راستا نیز قرار است به‌زودی لایحه‌ای در رابطه با دائمی شدن متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان به مجلس ارائه شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت، در لایو اینستاگرامی خود به گفت‌وگو پرداخت و بحث‌های مختلفی از جمله متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و همچنین رتبه‌بندی حقوق فرهنگیان توضیحاتی ارائه کرد.

آخرین تصمیم‌ها در رابطه با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه متناسب سازی حقوق بازنشستگان به استناد ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار گرفته است گفت: بر این اساس دولت با پیش بینی بودجه در سال‌های اخیر در این رابطه اقدام کرد و ما با دعوت از نمایندگان بازنشستگان توانستیم طبق فرمول ارائه شده در این مسیر حرکت کنیم اما یک فرمول نمی‌توانست پاسخگوی تمامی ابعاد باشد و از این رو در ادامه متممی برای آن ارائه شد که بتواند کاستی‌ها را پوشش دهد.

وی ادامه داد: با پیش‌بینی‌هایی که در لوایح بودجه و مصوبات شد، بسترهای متناسب‌سازی در قانون بودجه فراهم شده است و در آخرین جلسه‌ای که با نمایندگان بازنشستگان داشتیم از ما خواستند تا موضوع حداکثر فاصله ۱۰ درصدی بین حقوق بازنشستگان و شاغلان و متناسب‌سازی حقوق آنها به قانونی دائمی تبدیل شود. از این رو قرار شد با تشکیل کارگروهی در زمانی بسیار کوتاه پیش نویس لایحه تدوین و به صورت دوفوریتی به مجلس ارائه شود.

نوبخت اعلام کرد که در مجموع آنچه که برای سال ۱۳۹۹ برای بازنشستگان لشگری و کشوری پیش‌بینی کرده بودیم انجام شد. برای سال جاری نیز هیچ مشکلی در این رابطه و تامین منابع مالی آن وجود ندارد و برای آینده نیز به طور حتم لایحه‌ای برای تصویب قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان پیش‌بینی و آن را ثبت خواهیم کرد.

ماجرای حواشی بازنشستگان تامین اجتماعی

وی در ادامه اشاره‌ای به جریان پیش آمده در اواخر سال گذشته و اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی داشت و توضیح داد که بر اساس قانون بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان پیش بینی شده بود که ۳۲ هزار میلیارد تومان آن برای بازنشستگان تامین اجتماعی و ۱۸ هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان لشگری و کشوری بود که ما در سازمان برنامه و بودجه از این مبلغ مربوط به بازنشستگان لشگری و کشوری به طور کامل استفاده کردیم و تاثیر آن محسوس بود اما در مورد ۳۲ هزار میلیارد تومان بازنشستگان تامین اجتماعی مسئولان مربوطه حدود ۳۰ درصد را اختصاص دادند که در نتیجه بازنشستگان این بخش احساس کردند کمتر دریافت کردند.

٩٠ هزار میلیارد برای بازنشستگان تامین اجتماعی

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ما برای حل مشکل بازنشستگان تامین اجتماعی در پایان سال گذشته ۶۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار این سازمان قرار دادیم افزود: برای سال جاری به جای ۳۲ هزار میلیارد تومان ۹۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پیش بینی شده است.

وی گفت: آنچه که برای ما مهم است این خواهد بود که وزارتخانه مربوطه بتواند منابع پیش بینی شده برای بازنشستگان تامین اجتماعی را به گونه‌ای توزیع کند که با رضایتمندی همراه باشد. از این رو به وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی پیشنهاد دادم که با دعوت از نمایندگان این بخش در مورد توزیع منابع پیشنهادات را دریافت و اقدام کند.

رتبه‌بندی فرهنگیان از ابتدای سال ۱۴۰۰ محاسبه می‌شود

نوبخت در ادامه به جریان رتبه‌بندی فرهنگیان اشاره کرد و گفت که این لایحه نیز از قبل در دستور کار بوده و زمان ارائه لایحه بودجه سال جاری نیز پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است. بنابراین نگرانی در این رابطه وجود ندارد و هر آنچه که لازم باشد، اجرا خواهد شد.

وی یادآور شد که اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان از ابتدای سال ۱۴۰۰ خواهد بود و اگر با یکی دو ماه تاخیر نیز اعمال شود، به طور حتم معوقات از ابتدای فروردین محاسبه و پرداخت خواهد شد.

رایزنی‌ها برای متناسب‌سازی حقوق وزارتخانه‌های بهداشت و علوم

رییس سازمان برنامه و بودجه اشاره‌ای هم به موضوع متناسب‌سازی حقوق وزارت علوم داشت و گفت که از سال گذشته به درخواست مکرر کادر درمان و اعضای کادر اداری وزارت بهداشت امکان استفاده از فوق‌العاده‌های ویژه فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری فراهم شد اما با توجه به اینکه این پرداخت موجب تفاوت‌هایی در پرداخت‌های دانشگاه های وزارت علوم و همچنین علوم پزشکی شده بود لازم بود که متناسب‌سازی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: به هر حال افرادی که در شرایط یکسانی از جمله تسهیلات و رشته قرار دارند باید پرداختی‌های متناسب داشته باشند. بنابراین در قانون بودجه پیش بینی‌هایی جهت رفع این اختلاف صورت گرفته است.

نوبخت همچنین اظهار کرد: طی جلسات اخیر با اعضای هیات علمی وزارت علوم و وزارت بهداشت به دنبال تعیین فرمولی جهت این متناسب‌سازی هستیم و در رابطه با آن اقدام خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • جواد
  ۱ ۶

  به این عدالت آموزش و پرورش لعنت ما خدمتگزاران مدارس که نه رتبه بندی شامل ما شده ونه فوق العاده ویژه فصل دهم و چند سالی هم هست که پول لباس هم قطع شده و یک حقوق بخور و نمیر 2میلیون و نهصد بهمون میدن.

 • علی
  ۴ ۳

  دولت ۲۰۰ درصد افزایش حقوق به معلم بدهکار است
  رتبه بند باید تاپایان فروردین ۱۴۰۰ در احکام فرهنگیان اعمال شود
  در غیر اینصورت بصوزت دورهای قبل ناقص اعمال می شود

 • محمد امین
  ۶ ۰

  والله دیدیم همش می گویید حالا راست یا دروغش را خدا میداند

 • مجید محاوی
  ۳ ۰

  بخدا با چه کسانی زندگی میکنیم بدهی خود را پرداخت نمیکنند و اگر مقداری بدهند منت میگذارند فیگور خیری هم میگیرند....الله جای حق نشسته

 • م
  ۸ ۳

  سلام،چرا باتاخیررتبه بندی پرداخت بشه؟یک دزدی هم اونجا صورت خواهد گرفت،بعد معوقات رو باهم جمع میکنید،یک دروغ شاخ دار دیگه درست میکنید،که حقوق شد بالای فلان مقدار،

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پول مفت رو فرهنگیان مگیرن سه ماه تعطیل هستن عید تعطبلی دارن الانم کرونا هست نشستن توخونه استراحت میکنن

  • حسین
   ۰ ۰

   بربرداشتن توانتخابات مصرف کنن مقدارزیادیش هم بزارن توجیب مبارک اقای رییسی مجترم به حسابشون برس وستشون راقطع کن

 • ایرانی
  ۰ ۰

  امروز20فروردین1400 حکم بازنشسته های تامین اجتماعی صادرشد وهیچگونه همسانسازی درآن لحاظ نشد!؟
  حرام زاده چرادروغ تحویل رسانه ها ومردم میدی!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  لعنت بر ذات دروغ گو ،طبق قانون می بایست پنجاه هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتمایی داده شود که آقای نوبخت به قانون عمل نکرد وحتی به گفته مدیران سازمان تامین اجتمایی سی و دو هزار گفته شده هم عملی نشد، لا اقل حیا کن آقای نوبخت

 • هما گلی
  ۰ ۱

  لطفا به گونه ای همیان سازی واضافه حقوق را مطرح کنید تا مشخص شود حقوق دریافتی چه میزان است واز چه زمان پرداخت میشود توضیحات برای ۳۰سال یابقه هاست

 • فاطمه
  ۰ ۱

  چرا دولت طلب ماروازفیش طرف مقابل کسر میکنه ولی به حساب خودش واریز وبه حساب مانمیریزه اخه حق خوری تاکی هرسال یک ماه باعقب انداختن طلب مارونمیده یکی نیست به اینا بگه حق من که یه زن با۴ تافرزندبیکارکه چشمش به همان مهریه خوشِ آخه خوردن داره تازه بهمن ودادن اونم ۱۳۸۰۰۰۰ریال کمتر دادن یکی به دادمون برسه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سران سازمان تامین اجتماعی امدند مبلغ افزایشی متناسب سازی پارسال جدا کردند بعد افزایش را انجام دادند ومبلغ متناسب سازی مردادماه ۹۹را روی مزایا وباقیماندهاش را دوباره بدون حتی یک ریال افزیش متناسب سازی ۱۴۰۰ گذاشتند.فقط با کم وزیاد کردن پایه حقوق و افزایش مزایا متناسب سازی سال ۱۴۰۰ را به پایان رساندند.دریافتی ما که هیچ تغییری حاصل نشد.پس افزایش متناسب سازی کو.۸۹ هزار میلیلرد کو .خودتی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چون‌خیلی‌دارندزحمت‌میکشند‌توخونه‌‌بخوروبخوابن‌فقط‌حقوق‌خوب‌هم‌میگیرن

 • بازنشسته
  ۰ ۰

  به نام بازنشسته تامین اجتماعی به کام سالاری وبیات وشریعتمداری ، یک دهم این پول به بازنشسته تعلق نمیگیره اما همه پول کشوری به بازنشسته تعلق میگیره باز فاصله میشه سه برابر سالاری وبیات وشریعتمداری میخوان مردم بریزن تو خیابان وسر وصدا کنن محترمانه با اسرائیل وامریکا جلو میرن تو کشوری که عدالت بی معنی شده فقط باید حق را با زور گرفت

 • بازنشسته
  ۰ ۰

  هیچ افزایشی در حقوق بازنشسته تامین اجتماعی وجود ندارد شما از دزدان سر گردنه هم بدترید پول بازنشسته تامین اجتماعی یک صدمش به بازنشسته نمیرسه سالاری وبیات نماینده دزدان هستند همه رو سفره دزدی مردم را سرکار گذاشتن .

 • جعفر
  ۰ ۰

  لطفا از رتبه بندی ۹۸/۷/۱ بازنشستگان هم بگین انجام شد یا بازم مشکل داره