کد خبر 511991

معاون اول رییس جمهور؛

دو کانون اصلی فساد پول و زمین است/ تمام فرایندهای دریافت ارز ثبت و رصد می‌شود

معاون اول رییس جمهور گفت: عده‌ای که پای مبارزه با فساد هستند در زندگی شخصی و کاری شان اهل مبارزه با فساد بودن را هم نشان می‌دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین،  اسحاق جهانگیری طی سخنانی در مراسم رونمایی از سامانه مدیریت جامع اراضی کشور که در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری برگزار شد، با بیان اینکه عده‌ای که پای مبارزه با فساد هستند در زندگی شخصی و کاری شان اهل مبارزه با فساد بودن را هم نشان می‌دهند، گفت: آنهایی که دنبال مبارزه با فساد هستند یک نوع اش، مبارزه با مصادیق فساد است؛ همین کارهایی که قوه قضاییه انجام می‌دهد و مشخص می‌شود که این فرد فساد کرده یا پولی از بیت‌المال گرفته خورده و غارت کرده است که باید با آن به‌شدت برخورد شود.

وی افزود : باید کار ریشه‌ای در مبارزه با فساد انجام شود. اخیرا در جلسه پیشگیری از فساد که در قوه قضاییه برگزار شد گفتم رهبری در سال ۱۳۸۰ فرمان مبارزه با فساد را به سران سه قوه صادر کرد که جزو فرمان های خیلی مهم است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه عده ای تنها حرف مبارزه با فساد را با هدف بدنام کردن دیگران می زنند، تصریح کرد: باید لکه ننگ فساد را از دامن نظام جمهوری اسلامی ایران پاک کرد. در این زمینه از اقدامات رییس قوه قضاییه قدردانی می کنم.

وی افزود: اقدام ویژه ای که برای مقابله با فساد باید انجام داد تا این اتفاق رخ ندهد، این است که گلوگاه ها و امضاءهای طلایی فساد آور را شناسایی و برخورد کنیم.

جهانگیری با اشاره به فرمان رهبری و تاکید ایشان به برخورد با فساد در هر سطحی، یادآور شد: این سوال را همین جلسه اخیر در قوه قضاییه مطرح کردم که ما به عنوان کسانی که قرار است از وقوع فساد پیشگیری کنیم، آیا از آن زمان تا کنون میزان و تعداد مفاسد را کمتر ساخته‌ایم؟ حتماً یک جای کار گیر و مشکل دارد یا اینکه ما در مبارزه با فساد صادق نیستیم و یا در مبارزه با آن اشتباه می‌کنیم. به جای اینکه شمشیر را از طرف صحیح بزنیم به طرف دیگر وارد می‌کنیم.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: چون با یکی مخالفیم، برخورد می‌کنیم اما از کنار دیگری عبور می‌گذریم. به هر حال نتیجه عملکرد ما، نتیجه عکس داده است و باید این مشکل را برطرف کرد. راه مقابله با فساد، شفافیت و قرار گرفتن همه چیز در اتاق شیشه‌ای است تا خود مردم ناظر بر همه چیز باشند.

جهانگیری با بیان اینکه مجلس هنوز لایحه شفایت را اعلام وصول هم نکرده است، گفت: گاهی لایحه وصول می شود، اما در صحن مطرح نمی شود، ولی جالب است که لایحه شفافیت هنوز حتی اعلام وصول نشده است. لایحه تعارض منافع نیز که عمدتا به مدیران قوه مجریه باز می‌گردد هم معطل مانده است.

وی با بیان اینکه مدیران دولتی و غیردولتی که در موضوعی منافع دارند نباید تصمیم گیری کنند، اظهار کرد: این‌جور کارها، کارهای ریشه‌ای و بنیادی برای مقابله با فساد است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ان‌ جی‌ او ها و رسانه‌ها ابزار  آشکار کردن فساد هستند، ادامه داد: یکی از مهمترین روش‌ها برای مبارزه با فساد،‌ ایجاد دولت الکترونیک و سامانه‌های مرتبط بود که در این دولت روی آن تمرکز شد. دو کانون اصلی فساد پول و زمین است که مورد سوء استفاده قرار می گیرد و ما بیشترین سامانه‌ها را در حال حاضر در حوزه پولی و مالی ایجاد کرده‌ایم و بخش پول و بانک از همه بخش‌ها در دولت الکترونیک جلوتر هستند.

جهانگیری یادآور شد: زمانی بود کسی با کاغذی که معلوم نبود وجود خارجی دارد یا نه، ارز می‌گرفت و به هیچ‌وجه معلوم نمی‌شد با آن ارز اصلا کالایی به کشور وارد کرده است یا خیر. اما امروز تمام فرایند ثبت سفارش،‌ دریافت ارز، میزان واردات، گمرک و انبار کالا تا توزیع در سامانه‌ها ثبت و رصد می شود. حالا عده ای می گویند که فلانی ارز گرفت و چه شد؟

بیشتر بخوانید
ارسال نظر