کد خبر 508482

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

آمارهای رسمی حاکی از این است که تورم سه سال پایانی دهه ۹۰، معیشت خانوارها به ویژه دهک‌های پایین درآمدی را به شدت تحت تأثیر قرار داده‌است. از ابتدای سال ۱۳۹۷ میانگین هزینه زندگی پایین‌ترین دهک درآمدی ۲.۵ برابر شده‌است و این گروه بازندگان اصلی شرایط کنونی اقتصاد ایران هستند.

بر اساس آمارهای رسمی، تورم ماهانه در بهمن پس از سه ماه کاهش دوباره صعودی شد و به 2.5 درصد رسید. همچنین متوسط تورم ماهانه از ابتدای سال به بیش از 3.5 درصد رسیده‌است. این میزان بالاترین میانگین تورم ماهانه ثبت شده در سال‌های دهه 90 است که نشان از التهاب گسترده و بی‌سابقه اقتصاد ایران دارد. پیش از این نیز سال 97 با متوسط تورم ماهانه 3.3 درصدی بالاترین میزان را ثبت کرده‌بود.

همچنین تورم نقطه‌به‌نقطه در این ماه به 48.2 درصد رسید. به بیان دیگر هزینه خانوار در بهمن ماه امسال نسبت به سال گذشته بیش از 48 درصد افزایش یافته‌است. این در حالی است که تورم نقطه‌‌به‌نقطه در فروردین امسال به زیر 20 درصد رسیده‌بود. با این وجود بالاترین تورم نقطه‌‌به‌نقطه در 19 ماه گذشته ثبت شد

مسئله مهم آسیب‌پذیری بالای خانوارهای کم‌درآمد در شرایط تورمی است. بر اساس آمار موجود متوسط هزینه پایین‌ترین دهک درآمدی از سال 97 بیش از 2.5 برابر شده‌است. از سوی دیگر متوسط هزینه بالاترین دهک درآمدی در این مدت 2.8 برابر شده‌است.

با این وجود خانوارهای ثروتمند معمولاً دارایی‌هایی همچون ملک و خودرو دارند که بیش از تورم رشد می‌کند. اما خانوارهای آسیب‌پذیر معمولاً حقوق‌بگیر و روزمزد هستند که درآمد آن‌ها افزایش قابل توجهی در شرایطی تورمی ندارد.

دهک‌های پایین درآمدی در سه سال گذشته بازندگان اصلی اقتصاد ایران هستند

حجم ویدیو: 7.44M | مدت زمان ویدیو: 00:02:38
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    تورم به ۳۰۰ درصد رسید بالاخره یک نفر اقتصادی بیاید نجات بدهد این گرانی افسار گریز

پربازدیدترین ویدیو ها