کد خبر 503942

بانک مرکزی اعلام کرد؛

سقوط ۴۷درصدی صادرات نفتی/ مصرف بخش خصوصی همچنان آب می‌رود

بر اساس گزارش بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی با احتساب بخش نفت برابر با ۵.۱ درصد بوده‌است. رشد اقتصادی بدون بخش نفت نیز برابر با ۳.۲ گزارش شده‌است. از نکات کلیدی این گزارش، افت ۴۷ درصدی صادرات نفتی در شش ماه نخست امسال است. همچنین نرخ بیکاری در فصل تابستان برابر با ۹.۵ درصد بوده‌است.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ بانک مرکزی نماگرهای اقتصاد ایران در سه ماهه دوم امسال را منتشر کرد:

تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت ۹۰ در سه ماهه دوم امسال برابر با ۱۷۷.۱ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تولید ناخالص داخلی (بدون بخش نفت) به قیمت ثابت سال ۹۰ در فصل تابستان بدون احتساب بخش نفت برابر با ۱۵۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۳.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

تولید بخش نفت با ۲۱.۱ هزار میلیارد تومان بیش از ۲۲.۲ درصد افزایش نسبت به فصل تابستان ۹۸ داشته‌است. بخش خدمات نیز با رشد ۱.۴ درصدی در فصل تابستان کم‌ترین رشد را در میان بخش‌های اقتصادی ثبت کرده‌است. در فصل تابستان بخش‌ کشاورزی با ۴.۱ درصد، صنعت و معدن با ۱۱.۳ درصد و ساختمان با ۴.۳ درصد با رشد مثبت همراه بودند.

1

در ادامه روند نزولی گذشته، مصرف بخش خصوصی در تابستان با کاهش ۰.۵ درصدی همراه بوده‌است. از سال ۱۳۹۷، مصرف بخش خصوصی همواره با کاهش همراه بوده‌ که حاکی از کاهش سطح رفاه خانوار در این مدت است.

تشکیل سرمایه ثابت (سرمایه‌گذاری) نیز با کاهش ۰.۳- درصدی به ۳۱.۷ هزار میلیارد تومان رسیده‌است. طی ۱۰ فصل اخیر، تابستان امسال نهمین فصلی است که سرمایه‌گذاری با کاهش همراه بوده‌است.

2

مجموع صادرات غیر نفتی در شش ماهه اول امسال برابر با ۱۱ میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. صادرات نفتی نیز در شش ماه نخست امسال با کاهش ۴۷ درصدی به ۸ میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار رسید.

3

بدهی خارجی ایران در شش ماه ابتدایی امسال به ۹ میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد:

4

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در سه ماه دوم برابر با ۹.۵ درصد گزارش شده‌است. این میزان در مناطق شهری ۱۰.۶ درصد و در مناطق روستایی ۶.۳ درصد بوده‌است:

5

بیشتر بخوانید
ارسال نظر