کد خبر 492887

مرکز آمار در گزارشی اعلام کرد؛

افزایش فاصله تورمی دهک‌ها در آذرماه/ پردرآمدها در یک سال گذشته تورم بیش‌تری را تجربه کردند

بر اساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم سالانه آذرماه در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٢٧.٩ درصد برای دهک اول تا ٣٧.٢ درصد برای دهک دهم نوسان داشته و پردرآمدها در یکسال گذشته تورم بیشتری را نسبت به دهک اول تجربه کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین، مرکز آمار در گزارشی به بررسی وضعیت نرخ تورم میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای در آذرماه 99 پرداخته است.

بر این اساس نرخ تورم کل کشور در آذر ماه 1399 برابر 30.5 درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه 27.9 درصد برای دهک اول تا 37.2 درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

 محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین 25.6 درصد برای دهک دهم تا 29.5 درصد برای دهک اول و دوم است.

همچنین تورم دوازده‌ماهه برای گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین 26.3 درصد برای دهک اول تا 40.3 درصد برای دهک دهم اعلام شده است.

01

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به 9.3 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 0.4درصد افزایش داشته است.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در آذرماه نسبت به ماه قبل برای دهک دهم و اول به ترتیب 0.2درصد کاهش و 3.1درصد افزایش داشته است.

02

بیشتر بخوانید
ارسال نظر