{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 415713

علی الهیار ترکمن گفت: غیر از حقوق و مزایای مستمر، حق التدریس معلمان شاغل از مهمترین واریزی‌های ماست که ۱,۸۰۰میلیارد تومان است. تلاش ما این است که تا ۲۹اسفند این ۱,۸۰۰را پرداخت کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه گام دوم انقلاب، رهنمودهای رهبری است که آینده انقلاب که سکاندار اصلی‌اش جوانان هستند را ترسیم می‌کند گفت: تغییرات ساختاری و اصلاحات آموزش و پرورش اگر همسو و هم راستا باشد می‌توانیم جوان‌هایی را تربیت کنیم که آینده را به خوبی به دست بگیرند.

وی افزود: عزم تغییر جدی در آموزش و پرورش وجود دارد. اگر به عنوان آموزش و پرورش باید جوانان را برای حضور مؤثر در جامعه آماده و آنها را به حیات طیبه برسانیم باید تغییر ساختار را از جمله در محتوا و آموزه‌های درسی انجام دهیم. این امر را سازمان پژوهش جدی دنبال می‌کند و زیرنظام های سند تحول بنیادین نیز در دست اجرا هستند. مجموعه آموزش و پرورش در این راستا حرکت می‌کنند.

الهیار ترکمن درباره تعلق عیدی به دانشجومعلمان گفت: درخواست می‌کنم دانشجومعلمان و همکاران جوانان ما هرگونه مطالبه‌ای برای بهبود شرایط کاری شأن دارند در چارچوب قوانین و مقررات ذی ربط باشد. در صورت داشتن درک درست از قوانین است که می‌توانند مطالبه کرده و خواسته‌های خود را به گوش مسئولین برسانند. اگر این خواسته‌ها با قوانین مغایرت داشته باشد ما هم نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و ممکن است شکافی بین دانشجومعلمان و آموزش و پرورش ایجاد کند.

وی ادامه داد: دولت میزان و نحوه پرداخت عیدی کارکنانش را هر ساله طبق مصوبه‌ای مشخص و ابلاغ می‌کند و در آن قید شده که ملاک، اشتغال به خدمت تمام وقت است و هرچقدر از میزان اشتغال آنها کم شود از عیدشان نیز کسر می‌شود. سوال این است که آیا دانشجومعلمان مشمول به تحصیل‌اند یا مشغول به کار؟ بر اساس قانون متعهدین به خدمت، دانشجومعلمان را رسمی کرده‌ایم ولی آنها اشتغال به کار ندارند بلکه مشغول تحصیل‌اند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بنابراین نمی‌توانیم عیدی به این گروه بپردازیم. یکی از نمایندگان مجلس این موضوع را مطرح و به انتظاری برای دانشجومعلمان تبدیل کرده است، اما ما به تنهایی قادر نیستیم این کار را انجام دهیم. البته استعلام کرده‌ایم ولی تا زمانی که مجوزهای قانونی در دسترس آموزش و پرورش نباشد نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. در پاسخ به استعلام از سازمان اداری و استخدامی، آنها هم اعلام کردند که حتماً اشتغال به کار تمام وقت باید برای پرداخت عیدی وجود داشته باشد.

الهیار با بیان اینکه گلایه از نمایندگان مجلس دارم گفت: اگر نمایندگان در این برهه زمانی، دلسوزی دارند باید این دلسوزی در تمام عملکردشان باشد. روز گذشته گزارشی از کمیسیون تلفیق بودجه دیدم که در بند الحاقی به تبصره ۹، تمامی درآمدهای اختصاصی تمامی دانشگاه‌ها و حتی مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای وزارت کار را از اجرای قانون متوازن، مستثنی کرده‌اند اما توجهی به آموزش و پرورش نشده است. اگر نمایندگان قرار است برای آموزش و پرورش دلسوزی کنند باید به سمتی حرکت کنیم که همه امکانات در اختیار آموزش و پرورش باشد و اگر در این مصوبه، آموزش و پرورش هم شامل می‌شد ۵۰ میلیارد تومان در ساختار بودجه عمومی به طور قطعی در آموزش و پرورش قرار می‌گرفت.

وی که در برنامه پرسشگر سخن می‌گفت، درباره معوقات و واریزی‌های تا پایان سال گفت: غیر از حقوق و مزایای مستمر، حق التدریس معلمان شاغل از مهمترین واریزی‌های ماست که ۱,۸۰۰ میلیارد تومان است. نظام بودجه ریزی در آموزش و پرورش سه مرحله‌ای شده است. حدود ۷۵ درصد از اعتبارات مورد نیاز ما در زمان تنظیم لایحه در بودجه پیش بینی می‌شود، در حین اجرای بودجه تا ۱۰ درصد قابل افزایش است و می‌توانیم تخصیص بالاتر از سقف بگیریم و مابقی به عنوان مطالبه به سال مالی بعد منتقل می‌شود. تمام تلاش ما این است که به موقع تخصیص بگیریم و تا ۲۹ اسفند این ۱,۸۰۰ میلیارد تومان را پرداخت کنیم.

الهیار ترکمن همچنین درباره کسر ۴۵ درصدی از حقوق دانشجومعلمان نیز گفت: آمادگی‌ام را اعلام می‌کنم با نمایندگان صنفی دانشجو معلمان جلساتی داشته باشیم و قوانین را برای آنها شرح دهیم. در قانون متعهدین خدمت به صراحت آمده که بخشی از دریافتی ماهانه باید صرف پرداخت هزینه غذا و خوابگاهی باشد. یکی از نمایندگان این موضوع را مطرح کرده است که بخشنامه کسر ۴۵ درصد در زمان وزارت خودش ابلاغ شده است. البته بحثی که وجود دارد این است که این ۴۵ درصد از حقوق قبلی شأن کسر می‌شده اما اکنون که حقوقشان با مجوز داده شده به وزارت آموزش و پرورش به حداقل حقوق ارتقا یافته باز هم باید ۴۵ درصد از آنها میسر شود؟ اصلاح این ۴۵ درصد در حیطه هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان است و مطلع هستم که در دستور کار آنها قرار دارد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: ما موظف به رعایت دقیق همه قوانین و مقررات هستیم. صیانت از حرفه معلمی یک وظیفه عمومی برای همه قوای کشور است. همان قانون متعهدین به خدمت که اجازه معافیت از خدمت سربازی، دریافت حقوق و احتساب سال‌های تحصیل در سوابق خدمتی را داده همان قانون این محدودیت را ایجاد کرده است. گرچه اگر مطالبه‌ای وجود دارد هر جا قانون به ما اجازه دهد ورود کرده و بررسی می‌کنیم.

ارسال نظر

 • امیرحسین پورعسکر
  ۰ ۰

  کمک هزینه ازدواج از سال 94پرداخت نشده

 • مهرداد
  ۰ ۰

  کاش یه خبرنگار محترم از آقای الهیار در باره عدم اجرای احکام ورود دیوان به اشتباه پرداختی ناشی از محاسبه نرخ تسعیر ارز فرهنگیان اعزامی خارج از کشور سالهای ۸۴ تا ۹۵ .سوال مینمود

 • معلم
  ۰ ۰

  یک سال گذشته تازه تلاش میکنن تا ۲۹ اسفند حق التدریس ما بیچاره ها رو بپردازن واقعا که اینقدر تلاش میکنید بلایی سرتون نیاد طوری نشید خدای نکرده!
  زودتر هم نه ها ۲۹ اسفند !!!

 • نور
  ۰ ۰

  اللهیار تو که وعده دادی حق التدریس ماهانه پرداخت می شود؟ دروغگویان بی شرف!

 • فرهنگی
  ۰ ۰

  کمک هزینه کفن و دفن فرهنگیان متوفی از۹۴تاکنون پرداخت نکردن؛کی میخان به داداین فرهنگیان بیچاره برسه خدا داند...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خرج کفن و دفن فرهنگیان متوفی پرداخت کنین دیگه کی!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای اللهیار ترکمن روی چوپان دروغگو رو سفید کرده هنوز یادمون نرفته که ۲۹ مهر گفت فردا باحقوق معوقه سه ماهه ی بعد عید را همکاران می گیزن از آبان ماه هم ماه به ماه واریز میکنیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کمک هزینه ها چند ساله معوقه .خدا خیرتون بده عقلا الان بدید دم عیدی یه شلوار باهاش بخریم چون سال بعد جورابم نمیدن با این پول .
  البته میدونم نمیشنوید ها ولی باز گفتم .شرمنده مسدع اوقات شدینم جناب ترکمن .....‌

 • فریبرز
  ۰ ۰

  ای کاش مسئولین آموزش وپرورش ونمایندگان مجلس تدبیری!!!می اندیشیدند که پاداش فرهنگیان قبل ازاتمام سال۹۸ پرداخت می شد چرا که هرروز شاهد پایین آمدن ارزش پول کشورمان هستیم و بعد از سال ارزش پول دریافتی ۱۰۰٪ به نصف کاهش پیدا می کند.

 • مصطفی
  ۰ ۰

  دروغ‌.دروغ.دروغ.این آقا فقط اسمش رو راست گفته.

 • جواد
  ۰ ۰

  سلام.حق التدریس سال قبل تحصیلی هم مانده.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری