کد خبر 350610

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد؛

دو طرح اشتغال زودبازده و مولد در دستور کار/ ایجاد اشتغال پایدار در سطح روستاها

وزیرکار از طراحی و آغاز به کار دو طرح اشتغال و زودبازده و مولد در کشور خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد شریعتمداری ،وزیرکار در حاشیه همایش ملی کار با موضوع «آینده کار» در جمع خبرنگاران اعلام کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد اشتغال مولد و زودبازده 2 طرح در دست اجرا دارد.

وی درباره نخستین طرح توضیح داد: رهبر معظم انقلاب با برداشت 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی موافقت کردند که نزدیک هفت هزار میلیارد تومان از منابع دریافت شده از صندوق توسعه ملی پس از اختلاط با منابع موجود بانک‌های عامل به تسهیلاتی با نرخ‌های ارزان برای استفاده در واحدهای تولیدی در کشور تبدیل شدند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره دومین طرح که در حال آغاز است، گفت: پنج هزار و 800 میلیارد تومان دیگر نیز از منابع صندوق توسعه ملی البته با تبدیل بر اساس نرخ نیمایی برای اشتغال‌زایی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این دو طرح کمک کننده در اشتغال است، افزود: یکی از حوزه‌ها در زمینه اشتغال حمایتی است که توسط سازمان‌های حمایتی مانند کمیته امدادو بهزیستی اجرا می‌شود، به دنبال ایجاد اشتغال پایدار در سطح روستا هستیم.

شریعتمداری اظهار داشت: بخشی دیگر از تسهیلات اشتغال‌زایی به صورت عام در استان‌های مختلف توزیع می‌شود. این طرح با هدف این است که طرح‌های اشتغالزای در شهرهای زیر10هزار نفر و روستاهای مختلف کشور عملیاتی شود. روستاهای هدف برای ایجاد اشتغال در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده است .طرح‌ها در بانک‌ها بررسی می‌شود و آن دسته از افرادی که طرح‌های اشتغال‌زا دارند طرح‌های خود را ارائه می‌کنند وپس از بررسی تسهیلات متناسب با طرح را دریافت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای ایجاد شغل در مشاغل خانگی در برنامه اشتغال فراگیر برنامه ویژه طراحی کردیم افزود:در 10 استان به صورت پایلوت طرح هایی برای اشتغالزودبازده در زیر مجموعه فراگیر آغاز کرده ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خوشه‌سازی و برند‌سازی در واحدهای کوچک را آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم شرایط مطلوب را برای حضور در بخش بین‌الملل آماده کنیم.

محدودیت منابع توسعه اشتغال فراگیر را به تاخیر انداخت

شریعتمداری با بیان اینکه سال گذشته برای تامین منابع با مشکل مواجه شدیم، اظهار کرد: به همین دلیل لطمه‌هایی به توسعه اشتغال فراگیر در کشور وارد شد.

وی اظهار امیدواری کرد که در سال 98 با تخصیص اعتبارات به موقع، شرایطی فراهم شود که حوزه اشتغال فراگیر و مشکلات بیکاری بتوان اقدامات مناسبی انجام داد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری