کد خبر 314328

در مراسم تکریم و معارفه وزرای تعاون و کار ؛

جهانگیری: مبارزه با چهره خشن فقر در کشور را از سال گذشته شروع کردیم/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳میلیون تومان شده است

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در حال حاضر قیمت سهام ۲میلیونی سهام عدالت حدود ۱۳میلیون تومان است.

 اسحاق جهانگیری با حضور در مراسم تکریم و معارفه وزرای تعاون و کار و رفاه اجتماعی با ابراز اینکه "مقاومت زیادی کردیم تا توانستیم سود سهام عدالت را پرداخت کنیم‌" گفت: انتقادهای زیادی بود که "چرا سود سهام عدالت را پرداخت می‌کنید؟" اما طی نامه‌ای به رییس جمهور بیان کردم اگر قرار است سودی در بنگاه‌ها بماند بهتر است سود سهام‌داران کلان بماند نه سود 50 و 60 هزار تومانی سهام عدالت.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم،وی ادامه داد: طرحی را به مجلس برده‌ایم مبنی بر اینکه بعد از آنکه مبلغ سهام‌ها پرداخت شد، مردم بتوانند سهام خود را در صورت تمایل بفروشند.

جهانگیری گفت: در حال حاضر قیمت سهام 2میلیونی سهام عدالت حدود 13میلیون تومان است.

جهانگیری با تقدیر از زحمات علی ربیعی در دوران تصدی 5ساله این وزارتخانه گفت: آقای ربیعی چهره شناخته‌شده‌ای است که در طول دوران پس از انقلاب، در مسئولیت های مهم و حساس کارهای بزرگی انجام داده است؛ چه زمانی که ربیعی را به‌عنوان عباد می‌شناختیم و چه در حال حاضر که او را با عنوان ربیعی می‌شناسیم، کارهای بزرگی از او به‌یاد داریم.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: ربیعی و عباد هر دو یک وجه مشترک داشته‌اند و این وجه مشترک این بود که عباد و ربیعی، راه‌حل مسائل کشور را مسائل اجتماعی و سیاسی می‌دانستند. من به‌یاد نمی‌آورم حتی در مورد پیچیده‌ترین و سخت‌ترین مسائل، راه‌حل‌های سیاسی و اجتماعی برای حل چالش‌ها ارائه نکند.

وی با اشاره به اینکه  حمایت از اقشار کم درآمد و تقویت قدرت خرید جامعه، صیانت از اشتغال و دستمزد کارگران در اولویت های این وزارتخانه باید باشد گفت: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارتخانه بسیار مهمی است چرا که حوزه اجتماعی در کشور ما از مسائل بسیار با اهمیت است و به هیچ وجه نمی شود از پرداختن به مسائل اجتماعی و حل معضلات این حوزه غفلت کرد.

وی گفت: امروز با هزینه کم می توانیم منافع بسیار زیادی را برای کشور به ارمغان آوریم اما غصه می خورم که چطور می توان در شرایطی که با هزینه های کم سیاست ها را اجرا کنیم، اما متأسفانه با هزینه های زیاد سیاست های کم بازده را اجرایی می کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در شرایط قبل از تحریم ها اعلام می کردیم که کشور با ابرچالش هایی مواجه است که در این چالش ها بیکاری، فقر مطلق و صندوق های بازنشستگی در حیطه این وزارتخانه قرار دارد. در ارتباط با مسئله اشتغال که به عنوان اصلی ترین مسئله باید به آن بپردازیم، اگر از بنگاه ها و واحدهای اقتصادی مراقبت نکنیم، ریزش نیروی کار می تواند بیکاری را تشدید کند و یکی از مهمترین عوارض تحریم این است که بنگاه های تولیدی و اقتصادی ممکن است با رکود مواجه شوند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه اولین اولویت دولت این است که نگذارد در دوران تحریم بنگاه های اقتصادی دچار رکود شوند، افزود: اگر ما بتوانیم همین یک موضوع را مدیریت کنیم تا بنگاه های ما با نشاط فعالیت کنند و کارگران نیز با نشاط در محیط کاری خود مشغول باشند، قطعاً می توانیم دوران تحریم را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید پیش از اعمال تحریم ها و طی دو سال گذشته گفت: در این ستاد وزارت صنعت معدن و تجارت و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی دو دستگاه اصلی و تعیین کننده در این ستاد هستند و در این مقطع نیز ستاد تسهیل و رفع موانع تولید باید فعالتر از گذشته موانع بنگاه ها را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کند. ضمن اینکه بنگاه های اقتصادی و نظام بانکی نیز باید جدی تر وارد صحنه شوند. البته مشکلات نظام بانکی را می دانیم اما اگر از اشتغال موجود صیانت نکنیم، طبعاً هر شغلی که از دست برود، اشتغال مجدد بسیار پرهزینه تر خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: بنابراین ایجاد اشتغال جدید از اولویت های دولت است که اعتبارات خوبی از محل صندوق توسعه ملی اختصاص پیدا کرده است. در همین زمینه یک و نیم میلیارد دلار از محل منابع ذخیره صندوق توسعه ملی با نرخ سود ارزان قیمت 4 تا 8درصد در اختیار4 بانک عامل قرار گرفت که با تلفیق منابع بانک ها و همچنین از محل نرخ تسعیر ارز نیمایی در مجموع 18هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال اختصاص پیدا کرده است.

وی با انتقاد از روند کند تخصیص منابع اشتغال روستایی و پرداخت آن به متقاضیان گفت: آقای رئیس جمهور در دوران وزارت آقای ربیعی اعلام کردند تا تیرماه باید کل این منابع یک و نیم میلیارد دلار تخصیص پیدا کند. اما بعید می دانم بیش از 30 درصد آن محقق شده باشد و از زمان تعیین شده عقب هستیم. البته باید مراقب باشیم که رانت در پرداخت این تسهیلات ایجاد نشود.

جهانگیری همچنین با تأکید بر اینکه ایجاد اشتغال جدید نیازمند رفع موانع سرمایه‌گذاری است، گفت: ما در همین دوران تحریم نیز قادر خواهیم بود از منابع خارجی استفاده کنیم و نمی‌گذاریم این منابع خارج شوند.

*مبارزه با چهره خشن فقر در کشور را از سال گذشته شروع کردیم

وی افزود: یکی از موضوعاتی که آقای شریعتمداری باید به آن توجه کند، مبارزه با چهره خشن فقر در کشور است. دولت برای اینکه چهره خشن فقر را پشت سر بگذارد، از سال 96منابع زیادی را به این بخش اختصاص داد به این ترتیب که در اوایل سال گذشته میزان مستمری‌ افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را حداقل سه برابر و حداکثر چهار برابر افزایش دادیم؛ بنابراین آنهایی که اعلام می‌کنند دولت کاری برای مبارزه با فقر انجام نداد، اعلام می‌کنیم ما از سال گذشته تصمیم گرفتیم تا چهره خشن فقر را برطرف کنیم البته ممکن است منتقدان معتقد باشند که این مستمری باید به جای چهار برابر، 10 برابر افزایش پیدا می‌کرد درحالی‌که باید به وضع درآمدی دولت توجه کنیم ضمن اینکه امسال نیز در ردیف‌های بودجه، 7000میلیارد تومان اختصاص دادیم تا افرادی که تحت پوشش دو نهاد حمایتی کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی نیستند اما درآمد آنها کمتر از افراد تحت پوشش است، با مراجعه به وزارت کار بتوانند مابه‌التفاوت کسری درآمد خود را دریافت کنند؛ بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد.

معاون اول رئیس‌جمهور به اجرای طرح «بیمه سلامت» نیز اشاره کرد و افزود: امروز یک رضایت عمومی در سطح جامعه از اجرای طرح بیمه سلامت وجود دارد که مردم با تأمین دارو و درمان خود، خیلی با مشکل مواجه نشوند. همچنین در بخش سهام عدالت، سود 60 بنگاه از بهترین بنگاه‌های کشور به حدود 48میلیون نفر از جمعیت کشور به عنوان سهامداران این بنگاه‌ها پرداخت شد.

جهانگیری تأکید کرد: دو اقدام بزرگ در این زمینه از سال گذشته در دستور کار قرار گرفت تا سود واقعی این بنگاه‌ها به مردم پرداخت شود؛ البته در آن زمان به ما فشار زیادی آوردند که سود واقعی آنها در بنگاه‌ها بماند اما ما مصمم به پرداخت این سود به سهامداران واقعی یعنی مردم بودیم.

* خطرات دوران تحریم بیکاری و کاهش قدرت خرید است

جهانگیری تأکید کرد: در دوران تحریم دو خطر عمده کشور را تهدید می‌کند؛ نخست بیکاری و دیگری کاهش قدرت خرید مردم است که از ابتدای دولت این دو موضوع نیز از اولویت‌های اصلی دولت بود. اگر امروز این دو چالش را نتوانیم به خوبی مدیریت و سیاستگذاری کنیم، جبران آن نیازمند تحمل دوران طولانیِ سخت خواهد بود.

کجای دنیا رئیس هیات مدیره دنیا با توجیه «من بمیرم، تو بمیری» انتخاب می‌شود؟

وی گفت: به جرأت می‌توان ادعا کرد که در حال حاضر هزاران میلیارد تومان از منابع کشور در این بنگاه‌ها وجود دارد؛ اما بازدهی آنها بسیار اندک است. اگر فقط سالی 10 درصد از منابع درآمدی این بنگاه‌ها برمی‌گشت، قطعاً برای اداره کشور به هیچ منبع درآمدی دیگر نیاز نداشتیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی
    ۳ ۰

    جهانگیری درست می گوید از اواخر سال گذشته آتش زدن به زندگی مردم را با بالا بردن تعمدی نرخ دلار شروع کردند

  • ناشناس
    ۱ ۰

    چیزی که عیان است، چه حاجت به بیان است؟!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری