کد خبر 293840

برنامه وزارت کار برای اشتغال مقرری بگیران بیمه بیکاری

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیگیری برای اشتغال دوباره مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت متولیان اجرای قانون بیمه بیکاری است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، کریم یاوری روز شنبه در کارگاه آموزشی حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری اردبیل افزود: بر این اساس سال گذشته 16 هزار نفر از مقرری بگیران دوباره شاغل شدند.

وی ادامه داد: مقرری بیمه بیکاری برای کارگران مشمول از روز نخست بیکاری قابل پرداخت است و کارگران مکلفند ظرف 30 روز از تاریخ بیکار شدن با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و مشابه اعلام کنند.

یاوری اظهار داشت: کارآفرینان و کارفرمایان در همه واحدهای تولیدی، صنعتی، صنفی، خدماتی و کشاورزی باید برای بهره مندی نیروی کار خود از مزایای قانونی نسبت به بیمه کردن آنها اقدام کنند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است و تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه مقرر به بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که طبق مقررات قانون بیمه بیکاری بدون میل و اراده از کار بیکار می شوند، بیمه بیکاری پرداخت می کند.

او اضافه کرد: بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که به دلیل بروز حوادث قهریه و غیر مترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ و آتش سوزی بیکار می شوند مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری هستند.

یاوری گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف است آموزش مهارت های مورد نیاز بازار کار و نیز بازآموزی و تجدید مهارت کارگران زیرپوشش بیمه بیکاری را در مراکز آموزش فنی و حرفه ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانه ها فراهم کند و هزینه های آموزش های فنی و حرفه ای مقرری بگیران بیمه بیکاری از حساب بیمه بیکاری پرداخت می شود.

وی ادامه داد: در سال 1396 حدود 30 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی و باز آموزی و تجدید مهارت معرفی شدند و اکنون حدود 222 هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند .

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارگران مجرد مشمول قانون بیمه بیکاری حداقل 6 ماه و حد اکثر 36 ماه و کارگران متاهل و متکفل حداقل 12 ماه و حداکثر 50 ماه به نسبت سابقه کاری و بیمه می توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند .

یاوری افزود: ایام مقرری بیمه بیکاری جزو سابقه بیمه ای قابل قبول برای ایام بازنشستگی کارگران محاسبه می شود.

وی با بیان اینکه واگذاری امور و تصدی های غیرحاکمیتی به بخش خصوصی باید در چارچوب قوانین و مقررات ابلاغی انجام شود، افزود: برای تعادل بخشی به منابع و مصارف بیمه بیکاری و افزایش پوشش مقرری بگیران بیمه بیکاری کارگروه های مشترک بین ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی و شرکای اجتماعی شکل گرفته و با جدیت پیگیری می شود .

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شناسایی، رصد، پیگیری و حل و فصل مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکل دار یکی از از اولویت ها و اقدام های این وزارتخانه و کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید استان های کشور و کارگروه ملی به شمار می رود.

یاوری بیان کرد: کارفرمایان، کارآفرینان و سرمایه گذاران که قصد هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید و جابه جایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید داشته باشند، کارگران آنان در طول مدت زمان تغییر اقتصادی با مصوبه شورایعالی کار زیرپوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر