{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 261066

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباه آخرین وضعیت بسته مزدی ۹۷ کارگران گفت:در سال ۹۷ مزد و مزایای کارگران در بهترین حالت ۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و قیمت سبد معیشت در سال ۹۷ حدود ۲میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره آخرین وضعیت بسته مزدی 97 گفت:پرونده مزدی سال 97 هنوز تکمیل نشده است چرا که مزد(حداقل مزد و مزد سایر سطوح) به شکل یک پکیج است.جلسه شورای عالی کار برای تعیین سایر سطوح مزدی هنوز تشکیل نشده است تا قبل از ابلاغ بخشنامه دستمزد این رقم مشخص می شود.

 وی ادامه داد:جلسه شورای عالی کار در سال 97 تشکیل نشده است. اما پیشنهاد گروه کارگری درباره درصد افزایش مزد سایر سطوح 12  درصد به اضافه روزانه 2418 تومان است. این رقم در طول جلسات کارشناسی شده به دست آمده است اما گروه های کارفرمایی آن را نپذیرفتند و رقم کمتری را در مذاکره دو جانبه با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد دادند. افزایش حق اولاد،افزایش عیدی و سنوات برای سال 97 متناسب با افزایش میزان حداقل دستمزد کارگران است.

خدایی افزود: بعد از تعطیلات عید نوروز باید عدد میزان افزایش مزد سایر سطوح را مشخص کنیم و در بخشنامه مزد بگنجانیم تا تکلیف کارگرانی که مشمول سایر سطوح مزدی می‌شودند و تعدادشان هم کم نیست مشخص شود. در مورد حداقل مزد هم از همان ابتدا گفتیم که در مذاکرات مزدی هدف گروه کارگری صرفاً کاهش اختلاف درآمد و مخارج زندگی بوده است. به هر روی قیمت سبد معیشت (موضوع بند 2 ماده 41 قانون کار) 2 میلیون و 669 هزار و800 تومان برای سال 97 تعیین شد و طرف‌های مذاکره  (دولت و کارفرمایان) همانند سال گذشته پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان آن را پذیرفتند.در سال97 از مجموع مزد و مزایای مزدی تنها 1میلیون 500 هزار تومان به جیب کارگر می‌رود و دریافتی‌اش از این مقدار تجاوز نمی‌کند؛ این در حالی است که قیمت سبد معیشت برای سال 97 حدود 2 میلیون و 669 هزار و 800تومان محاسبه شده است.

این عضو کارگری شورای عالی کار افزود با تاکید بر اینکه تورم تاثیرش را بر روی هزینه‌های زندگی کارگران می‌گذارد و نمی‌توانیم عین آن را روی درآمدمان محاسبه کنیم، افزود: برای مثال اگر حقوقمان یک ملیون تومان باشد با اعمال تورم10 درصدی، تنها 100 هزار تومان افزایش حقوق حقوق خواهیم داشت؛ درحالیکه همین تورم تاثیرش روی افزایش هزینه‌های زندگی کارگران حدود 250 هزار تومان است. به خاطر همین حواسمان هست که فاصله میان قیمت سبد معیشت پارسال و امسال به صورت ریالی تعیین و در افزایش حداقل مزد بی‌کم‌و‌کاست محاسبه و اعمال شود.

ارسال نظر

  • فناوری
    ۲ ۰

    آقای خدای نماینده کارگران در شورای عالی کار کجای قانون مشخص شده که باید 2 عدد در حقوق کارگران مشخص شود از بدو قانون کار تا بحال فقط به فقط یک فرمول بود و لا غیر اینقدر در حق کارگران ستم نکنید به والله نتیجه اش را خواهید دید

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری