کد خبر 260211

اشتغال، اولویت اول دولت در سال جدید؛

علی ربیعی: ذائقه شهرنشین‌ها درباره خرید کالاهای معروف باید تغییر کند/ توسعه اشتغال روستایی در نیمه اول امسال

وزیر کار از تبدیل ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به شغل در روستا‌های کشور در نیمه اول سال ۹۷ خبر داد.

توسعه اشتغال روستایی در نیمه اول سال ۹۷علی ربیعی  با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال اولویت اول دولت در سال جدید است، افزود: متوسط اختصاص اعتبار برای ایجاد شغل در روستا‌ها ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، وی گفت: در سال گذشته برنامه مرتبط با رشته فناوری و ارتباطات و اطلاعات در اسفند ماه سال ۹۶ ارائه کردیم امسال نیز رشته کشاورزی، ایرانگردی و صنایع دستی برنامه ریزی خواهد شد که این رشته‌ها در جهت ایجاد شغل خواهند بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شغل در صنعت کفش، پوشاک و لوازم خانگیدر سال ۹۷ را دارای جهشی قابل توجه دانست و افزود: ما در صنعت پوشاک، امسال ۵۰۰ هزار شغل جدید ایجاد خواهیم کرد.

ربیعی با اشاره به اینکه سال ۹۷ در بخش موانع کسب و کار رسته ای، برنامه ریزی مناسبی شده است، ادامه داد: ما در صنعت نساجی و کنده کاری هم اکنون ۲۰۰ هزار زمینه شغلی داریم.

وی گفت: ما در سال‌های گذشته سیاست جایگزینی واردات را عملیاتی کرده ایم در دوره‌ای هم توسعه صادرات را انجام داده ایم، اما باید به فکر سیاست ترکیبی باشیم تا با ایجاد یک اجماع عمومی از این سیاست‌ها بتوان به نتیجه مناسب رسید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصرف تولیدات داخلی را سبب کاهش فقر و افزایش رفاه در کشور دانست و افزود: چرخش پول در داخل کشور و خرید کالای ایرانی و گرایش مردم به این سمت می‌تواند مانع از تبدیل پول به دلار و خروج آن از کشور شود که این رویه، کاهش فقر را به دنبال دارد.

ربیعی مقابله با قاچاق کالا را بسیار ضروری دانست و گفت: تغییر ذائقه شهرنشین‌ها به خرید کالایی که دارای نام و نشان معروف باشد به عاملی برای افتخار تبدیل شده که این رویه باید تغییر بکند همانگونه که بطور مثال در سنگاپور از سال ۱۹۵۰ جنبشی اجتماعی برای خرید کالای داخلی اتفاق افتاد ما نیز باید عرق ملی به تولیدات داخلی خود داشته باشیم.

وی با اشاره به تولید برخی از کالا‌های دارای برند‌های معروف خارجی در ایران ادامه داد: ما علاوه بر بازار ۸۰ میلیونی کشور خود بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه را داریم که اگر بتوانیم در پوشاک، صادرات داشته باشیم در بحث اشتغال می‌توانیم به عددی قابل توجه برسیم.

ربیعی با اشاره به مخالفت‌های انجام شده با افزایش ۲۰ درصدی دستمزد گفت: به نظر خیلی‌ها این افزایش دستمزد سبب بالا رفتن هزینه کارفرمایی می‌شود در حالی که به نظر من این اتفاق سبب افزایش خرید کالای ایرانی خواهد شد که این چرخه در نهایت به کارفرما کمک می‌کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری