کد خبر 145891

خوانساری: باید از هرگونه سیاست تورم‌زا پرهیز کرد

سه گام اساسی اقتصاد برای عبور از رکود

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: «راه اول اقتصاد ما برای خروج از رکود، اتخاذ سیاست‌هایی است که هزینه زیادی برای دولت ایجاد نکند و دولت را بیش از این تحت فشار تامین منابع قرار ندهد.»

مسعود خوانساری اظهار داشت: «دولت برای از پیش رو برداشتن مشکلات اقتصادی به درستی تورم را اولویت اول قرار داد و با آن مبارزه کرد.» به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، وی افزود: «اکنون مساله رکود بسیار جدی شده است و باید راهکارهای بهتری برای خروج از آن به کار بست. اما بنابر شواهد خروج کامل از رکود مسیری طولانی‌تر از کنترل تورم دارد.»

رییس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: «از جهت دیگر، مشکل تورم یک تجربه قدیمی جهانی است و همان‌طور که می‌دانیم، سال‌های زیادی است که عمده کشورهای جهان موفق شده‌اند مساله تورم را حل کنند و به سطح قابل قبولی برسانند.»

خوانساری با بیان این‌که ما در سال‌های گذشته از معدود کشورهایی بودیم که تورم دورقمی داشتیم، عنوان کرد: «اما مشکل رکود همواره یک مساله جدی است و حتی کشورهای توسعه‌یافته در اقتصاد نیز هر از چندگاهی گرفتار آن می‌شوند؛ تا جایی که حتی برخی کشورها سعی می‌کنند با ایجاد چند درصد تورم قابل تحمل، از رکود خارج شوند.»

وی با ذکر مثالی، توضیح داد: «کشور ژاپن در چند سال اخیر با سیاست‌هایی که شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور، در پیش گرفته، سعی کرده است تا نرخ تورم را دو درصد افزایش دهد تا سرمایه‌گذاری را تشویق و تقاضا را ترغیب کند. کشور ما نیز برای خروج کامل از تورم نیازمند راهکارهای متناسب با خود است.»

رییس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: «در مورد رکود هر کشوری باید به نسبت مسایل اقتصاد خودش راهکارهای متفاوتی انتخاب کند. ما نمی‌توانیم مانند ژاپن سیاست‌های تورم‌زا اتخاذ کنیم و خلاف آن باید کاملا از هرگونه سیاست تورم‌زا بپرهیزیم.»

خوانساری متذکر شد: «به دلیل این‌که طی سال‌های اخیر روند تورم کاهشی بوده است، نقدینگی در کشور افزایش قابل‌توجهی داشته است. این که چگونه افزایش نقدینگی و کاهش تورم را به طور همزمان در اقتصاد ایران تجربه کردیم هم خود مساله منحصربفردی است که ناشی از ترکیب نقدینگی افزایش‌یافته است.»

وی ادامه داد: «به نظر می‌رسد راه اول اقتصاد ما برای خروج از رکود، اتخاذ سیاست‌هایی است که هزینه زیادی برای دولت ایجاد نکند و دولت را بیش از این تحت فشار تامین منابع قرار ندهد.»

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: «این راه همان مقررات‌زدایی از فضای کسب‌وکار و کاهش تصدی‌گری‌های دولت در اقتصاد است.»

خوانساری افزود: «دولت می‌تواند با خروج از عرصه‌های اجرایی در اقتصاد که حوزه فعالیت بخش خصوصی است، فعالیت اقتصادی را ترغیب کند. همچنین با کاهش قید و بندهای نامربوط فضای کسب‌وکار را تسهیل کند تا از مشکلات بنگاه‌های اقتصادی کاسته شود.»

وی تصریح کرد: «دولت بدون متحمل شدن هزینه می‌تواند این اقدامات را انجام دهد و بخش خصوصی را از مراجعات مکرر به خود بی‌نیاز کند. این همان اصلاحاتی است که از دید ما دولت یازدهم می‌توانست سرعت بیشتری در آن داشته باشد.»

رییس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: «در وهله بعدی، راهی که پیش روی دولت قرار دارد، کاستن از فشارهای مالیاتی و بیمه‌ای غیرضروری به بنگاه‌های اقتصادی است تا به این وسیله به آنان کمک شود خود را از شرایط رکودی خارج کنند.»

خوانساری ادامه داد: «در این زمینه ما در اتاق تهران پیشنهاداتی برای دولت داشته‌ایم که در حال پیگیری است و امیدواریم در مذاکرات به نتیجه برسیم.»

وی اظهار داشت: «گام سوم برای خروج از رکود اصلاحات بنیادی اقتصاد است که هم زمان‌بر و طولانی است و هم برای دولت و اقتصاد هزینه دارد مانند اصلاح نظام بانکی که البته هر چه زودتر نسبت به اصلاح آن اقدام شود، هزینه کمتری در پی دارد.»

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: «اصلاح ترازنامه بانک‌ها و مشخص شدن بدهی‌ها، مطالبات، حساب‌های غیرشفاف، دارایی‌های نقدنشونده و چنین مسایلی که به شدت نظام بانکی ما را گرفتار کرده است، به سختی اصلاح می‌شود، اما باید قبل از ایجاد یک بحران بانکی وخیم که لاجرم به بحران مالی می‌انجامد، این اصلاحات قدم به قدم اجرا شود.»

خوانساری خاطرنشان کرد: «این رویکرد باید در سال‌ پایانی دولت یازدهم و در دولت آتی مدنظر قرار گیرد تا روند اصلاح ساختار اقتصاد کشور متوقف نشود.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۷ ۱

  "مقررات‌زدایی از فضای کسب‌وکار و کاهش تصدی‌گری‌های دولت در اقتصاد"
  کل منظور این کارشناس اقتصادی فقط حذف قانون کار و سپردن کارگر به دست کارفرماست که می شود کاهش تصدی گری دولت از اقتصاد!!!
  با کارشناسانی مثل توست که کشور به این روز افتاده

  • مردمپرست
   ۱۲ ۰

   همه چیز رو گفتین جز اصلیترین مورد ...مردم از مملکت و دولت نا امید شدند آقا. ..
   مردم فکر میکنند که غارت مالی شدند , وقتی این دولت و دولت قبل با سیاست دروغ کلک ارزش پول ملی رو که حاصل سالها زحمت مردم رو ,یک شبه به یک سوم ارزشش پایین میارند و مملکت رو گرانی و فقر به دحال خود رها میکنند و بعد با بهانه های مختلف اون رو به تحریم و آمریکا و و و ربط میدند .. بعد هم با کمال پر رویی با آمارهای دروغ به مردم میگند که ما تورم رو پایین آوردیم , جوابش همین رکود خواهد بود.
   آیا برای گرانی که عاملش بودید, کاری براش کردید.؟..آیا برای رکودی که حاصلش کاهش ارزش پول ملی از سوی خودتان بود کاری کردید؟...نه
   حل مشکل رکود کشور خیلی ساده است, آقایان خودشون رو به نادانی نزند....ارزش پول ملی رو بالا ببرید ,یعنی همان قدرت خرید مردم رو بالا ببرید.... رکود به پایان خواهد رسید....به همین سادگی....
   نمیکنند این کار ر.و چون آقایان منافعشان به بالا بردن ارزش دلارء...منافع مردم که براشون مهم نیست..
   رکود هم جواب مردم ایران به این عمل شماست... به قول معروف جواب گران فروشی, نخریدنه...

 • ali
  ۱۲ ۱

  50 میلیارد دلاری که از دلار بلوه شده و بعد از برجام ازاد شده را صرف امور عمرانی و زیر ساخت ها بکنید تا از رکود خارج بشویم .....

 • ناشناس
  ۸ ۰

  شما که یارانه ی قشر عظیمی از ملت را قطع کردید پس چرا خرج خروج از رکود نمی کنید؟ این پول یارانه ها کجا رفته؟

 • مهدی
  ۱۱ ۱

  سلام کاملا درست است مالیات بر ارزش افزوده باعث نابودی تولید وتعاونیها وبخش خصوصی واصناف جوازدار شده برای خروج از رکود حداقل برای دوسال طرح مالیات بر ارزش افزوده متوقف شود و حداقل بداد کارگران جوان برسیم

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  همینطوری وارد رکود شدیم همینطوری هم از رکود خارج میشیم.! این مملکت بطور همینطوری اداره میشه!! از اقتصاددان های عزیزم میخوام ذهنشونو خسته نکنن بشینن فوبال ببینن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تنها راه خروج از رکود ،کاهش سود بانکی به زیر ده درصد است
  تا مردم سرمایه های خود را از بانک ها خارج و وارد بازار کنند
  الان مثلا اگر سود بانکی را به ۴۰ درصد افزایش دهند همه فعالیت های اقتصادی کشور قفل خواهد شد
  البته مبتدی ترین کارشناسان اقتصادی در دولت به این مسائل و راه حل ها آگاه اند ولی به نظر من نمیخواهند رکود را پایان دهند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مشاوران اقتصادی بسیار ضعیف هستند.با شغل های موازی و غیر مولد بر هزینه ها افزودن . به امید تقصیم منابع از جیب مردم. برای هر کاری یک ارگان بیکار برای گرفتن هزینه اولیه درست کردن. کشوری که چشم به تبدیل نقدینگی به خودرو خارجی گران دوخته. هرگز برای تولید که بازار خارجی را نابود میکند و رونق را بوجود می اورد اقدامی نمی کند. چون دلالان قدرت اصلی اقتصاد را دارند.