کد خبر 143909

محمدقلی یوسفی طرح کرد:

واهمه بیجا از پیوستن به FATF

ارتباط با اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی(FATF) یکی از مسائلی است که در هفته‌های اخیر به یکی از داغ ترین مسائل تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، در این‌باره محمد قلی یوسفی، عضو هیات علمی دانشگاه در گفت‌وگویی می‌گوید:«به نظر می‌رسد کسانی که مخالف ارتباط ما هستند از شفافیت داخلی این منابع مالی عظیم واهمه دارند و آن چیزی که باعث نگرانی برخی افراد می‌شود، آگاهی مردم ایران است.»

اخیرا سازمان FATF مورد توجه مخالفان دولت بوده است. آیا ارتباط با این اتحادیه برای ایران ضرورت دارد؟

اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی(FATF) سازمانی بین‌المللی است که شفافیت را در زمینه مسائل پولی، به‌ویژه نقل و انتقال پول در سطح جهانی دنبال می‌کند. در این سازمان بررسی می‌شود که دریافت‌کنندگان و پرداخت‌کنندگان پول چه کسانی هستند. این کار برای این است که مبادا پول‌ها در اختیار تروریست‌ها و قاچاقچیان قرار بگیرد. به هر حال، نظام پولی بین‌المللی مربوط به یک فرد خاص نیست، بلکه نظامی است که کشور‌های مختلف دنیا از آن پیروی می‌کنند. بنابراین اقدامات این سازمان به عنوان یک اصل پذیرفته شده و کشور ما نیز باید آن را رعایت کند.

اما برخی معتقدند ارتباط با اتحادیه مبارزه با پولشویی منجر به از دست‌رفتن اطلاعات حیاتی و محرمانه کشورمان و خودتحریمی ایران می‌شود. شما این انتقادها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

ابتدا اینکه تعامل با این سازمان مربوط به نقل و انتقال پول است. پول سپرده‌گذاری در نظام بانکی داخلی مشخص است، اما در سطح بین‌المللی نیز باید این شفافیت وجود داشته باشد تا از سوء استفاده جلوگیری شود. در نتیجه، تعامل با این سازمان مشکلی در سطح انتشار اطلاعات حیاتی یک کشور ایجاد نمی‌کند. وقتی تمام کشورهای دنیا در تعامل با این اتحادیه هستند چرا ما نباید آن را رعایت کنیم؟

مشکلی که همواره در این سال‌ها با آن مواجه بودیم همکاری بانک‌های خارجی با ایران بوده است. آیا این مشکل در لیست گروه FATF قرار دارد؟

اتحادیه FATF درست مانند سازمان تجارت جهانی است. ما باید ببینیم این اتحادیه می‌تواند چه مزایا و معایبی به دنبال داشته باشد؟ به طور قطع هر چیزی که بسته و غیرشفاف باشد و ابهام در آن وجود داشته باشد، نه تنها برای ما، بلکه برای جهانیان مشکل‌ساز است. در نتیجه هر چه شفافیت وجود بیشتر باشد، هم برای ما و هم برای کشورهای دیگر بهتر است. نکته دیگر اینکه این اتحادیه، کشورها را مجبور به ارائه اطلاعات نمی‌کند، اما اگر کشوری قصد دارد از امکانات بین‌المللی برخوردار باشد باید بر اساس قوانین بین‌المللی عمل کند. وقتی تمام کشورهای دنیا در حال استفاده از مزایای بین‌المللی استفاده می‌کنند، چرا ما خودمان را از آن امکانات محروم کنیم؟

مزایای توافق بانک مرکزی با FATF را چه

چیزهایی می‌دانید؟

از امکانات و مزایای ارتباط با این اتحادیه می‌توان سرعت گردش پول، شفافیت در نقل و انتقالات پول، جلوگیری از هر گونه تصرف غیرقانونی پول توسط نهادهای غیرقانونی، جلوگیری از سوء‌استفاده از منابع مالی در راستای قاچاق، فعالیت‌های تروریستی، کمک به کشورها در حل مشکلات نظام پولی بین‌المللی و تبدیل نرخ آنها، شفافیت در میان ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان پول در سطح جهانی را نام برد. این مزایا باعث می‌شود تا از نوسانات پولی جلوگیری شود و بی‌ثباتی‌های مالی که در سطح بین‌المللی وجود دارد از بین برود. نکته دیگر اینکه شفافیت تنها برای کشورهای اروپایی و آمریکایی نیست؛ ما هم می‌توانیم از این شفافیت برخوردار شویم. همانطور که اروپا و آمریکا یا کشورهای دیگر از گردش‌های مالی ایران آگاه می‌شوند، ما هم از نقل و انتقال پولی آنها آگاه می‌شویم. در نتیجه این اطلاعات می‌تواند به ما کمک کند که بتوانیم ذخایر ارزی خود را حفظ و تغییرات مالی را در سطح جهان رصد کنیم و از این طریق بتوانیم در حفظ ارزش پولی ملی گام برداریم.

آیا تعامل با این سازمان و سازمان‌های جهانی دیگر می‌تواند ما را با استاندارهای جهانی همگام سازد؟

ارتباط با اتحادیه بین‌‍المللی مبارزه با پولشویی(FATF) باعث شفافیت در نظام بانکداری داخلی ما می‌شود. از طرفی یکی از مشکلات امروز نظام بانکی ما معوقات بانکی است. وقتی شفافیت وجود داشته باشد، مشخص است که چه کسانی، چه میزان اعتبارات از بانک‌ها دریافت کرده‌اند. از این طریق در جامعه مشخص می‌شود که دانه درشت‌هایی که وام‌های کلان از دریافت کردند و اقساط را پرداخت نکردند، چه کسانی هستند و از پرداخت مجدد پول به آنها جلوگیری می‌شود. این یکی از امتیازات تعامل با FATF است. اقداماتی که باعث شفافیت در نظام بانکی داخلی و جهانی شود به نفع همه مردم به‌ویژه اقشار ضعیف جامعه است که قدرت اعمال نفوذ ندارند.

مخالفان تعامل با FATF همواره بر این باورند که اطلاعات ایران برای همه کشورها مخفی است و نباید به کسی داده شود. سوالی که مطرح می‌شود، این است که آیا واقعا اینطور است که اطلاعات بانکی ما و میزان صادرات و به طور کلی تعاملات تجاری ما مشخص نیست؟

اینکه ما بگوییم اطلاعات باید مخفی است و محرمانه بماند، بحث بچه‌گانه‌ای است، به دلیل اینکه در شرایط امروزی دنیا موضوع با اهمیت این است که چه استفاده‌هایی از پول‌های در دست برخی افراد می‌شود. اگر پول‌های کشورمان در راه درستی خرج می‌شود، چه اشکالی دارد که سازمان‌های جهانی از آن باخبر باشند؟ افرادی باید از تعامل با FATF نگران باشند که از پول‌های هنگفت استفاده نادرست می‌کنند. ما می‌دانیم که در هر کشوری اطلاعاتی محرمانه وجود دارد و این اطلاعات در اختیار مسئولان پولی و بانکی همان کشور قرار دارد. این موضوع به شفافیت بین‌المللی نقل و انتقالات پول ربطی ندارد.

عده‌ای بر این باورند که شفافیت و ارائه اطلاعات بانکی به سازمان‌های بین‌المللی مانند FATF زیر سوال‌بردن عزت ملی است. شما عزت ملی و از بین رفتن آن را در چه مسائلی می‌دانید؟

اصلا چنین چیزی مطرح نیست. کسانی که این مسائل را مطرح می‌کنند، کسانی هستند که عزت ایران را در انزوا می‌دانند و فکر می‌کنند ما با جداشدن از سازمان‌های بین‌المللی عزتمند می‌شویم. عزت ما در مشارکت در اقتصاد جهانی است. جالب است بدانید ایران یکی از بنیانگذاران صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی است. در آن زمان، تعداد کشورهایی که در اقتصاد جهانی مشارکت داشتند انگشت شمار بود. این موضوعات و مشارکت هاست که عزت ایران و ایرانی را بالا می‌برد. هم‌اکنون گذرنامه‌ای که ما در سطح جهانی استفاده می‌کنیم، اعتبار ندارد و با ایرانیان رفتار درستی نمی‌شود. به عنوان مثال، دانشجویان ما برای پرداخت شهریه در خارج از کشور با مشکلات فراوان رو به رو هستند. عزت ما دست خودمان است. بنابراین وقتی مشکلات را خودمان به وجود می‌آوریم، عزت خودمان را پایین آورده‌ایم. عزت ملی هیچ ارتباطی با شفافیت‌های مالی در سطح جهانی ندارد، بلکه باعث می‌شود جهانیان بدانند ما هیچ ترسی از منابع مالی خود نداریم. جالب است بدانید اطلاعات بانکی ما در اختیار بانک جهانی قرار دارد و اطلاعاتی که قرار است به FATF داده شود بیشتر از آن اطلاعات نیست. به نظر می‌رسد کسانی که مخالفت ارتباط ما هستند از شفافیت داخلی این منابع مالی عظیم واهمه دارند. آنها می‌ترسند مردم متوجه شوند که چه نقل و انتقالات پولی گسترده‌ای در سطح داخلی رخ می‌دهد. در سطح بین‌المللی اطلاعات در اختیار سازمان‌های جهانی است و آنها از همه مسائل آگاه هستند. آن چیزی که باعث نگرانی برخی افراد می‌شود آگاهی مردم ایران است.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حسین
  ۲ ۳

  اینکه ما با کسانی که خارجی ها تحریم کردن اما در کشور ما در حال کار هستن و بصورت قانونی کار نکنیم یعنی چی؟؟

 • سید
  ۸ ۴

  یه سری ادم ها از اقتصاد سر در نمیارن.بابا این به نفع ماست چرا نمی فهمین

 • محسن قویدل
  ۵ ۱

  بسیارعالی بود استاد....نگرش جامعه باید در تعامل با جهان باشد .نکات آخر گفتگوی استاد واینکه اعتبار جهانی بسته به عملکرد خودمان است بسیار عالی وملی بود.واینکه مخالفین کسانی هستند که نمی خواهند نظام بانکی ایران شفاف شود تا هم چنان به پولشویی ادامه دهند

 • سید
  ۲ ۳

  قاچاخچیان و جاسوسان بین المللی و تروریستها زیر سر غرب و آمریکاست اگر بخواهند جلوی آنها را بگیرند فقط از آنها در کشورهای هدف .حمایت نکنند. پس شفاف سازی مالی جامعه ومردم کشور آسیای چه ربطی به آمریکا و اروپا دارد؟ امروزه استعمار میخواهد بابدست گرفتن نبض اقتصاد و قدرت مالی کشورها اهداف خود را پیش ببرد .اروپا وغرب با راه انداختن جنگهای جهانی و نیابتی دلسوزی خود را به جهان ثابت کرده است!!؟

 • ناشناس
  ۵ ۲

  ما باید به جهان بپیوندیم آقایان راهی دیگر نداریم مطمئن باشید وجود ندارد.

 • Javad
  ۱ ۱

  بسیار سخت خوب و به جایی بود دوستانی که حرف از تروریسم و به دست گرفتن اقتصاد جهانی توسط آمریکا و اروپا میزنند بهتر است بار دیگر متن گزارش را بخوانند پیشرفت در شفاف سازی و کار همگانی است نه در پنهانی سازی اطلاعات و سانسور از ترس دشمن فرضی همانطور که همه کشورهای جهان دارن اینکارو میکنند مگر ما

 • محسن
  ۰ ۰

  اگر در مسیر اجرای این قرارداد سنگ اندازی نشود و صداقت و شفافیت سرلوحه کار قرار بگیرد هیچ ضرری نخواهد داشت که هیچ ، حتما برایمان مفید هم خواهد بود اما اگر رفتاری که متضرران و مخالفان داخلی جهت تخریب برجام انجام دادند باز هم صورت بگیرد (که حتما خواهد گرفت ) با روشن شدن برخی قضایا ، این قرارداد میتواند ما را در سطح بین المللی منزوی تر و منفورتر هم بکند .