کد خبر 512566
حجم ویدیو: 9.81M | مدت زمان ویدیو: 00:02:17

صادرات پرتقال همچنان ادامه دارد.اگر قدرت خرید مردم همانند امروز باشد، کمبودی برای میوه شب عید نداریم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، محمدصادق ریاحی نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان در خصوص وضعیت بازار میوه در آستانه شب عید عنوان کرد: به طور معمول زمانی که قیمت میوه و یا هر محصولی در بازار بیش از اندازه بالا رفت، آن محصول از سبد مصرف کننده خارج می شود که ضرر این وضعیت را نه تنها مردم، بلکه تولیدکننده، انباردار و ... هم می بینند.

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان اشاره کرد: در میدان میوه و تره بار اصفهان قیمت هر کیلو پرتقال شمال بین ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان، پرتقال جنوب از ۲۰ هزار تومان به پایین، نارنگی تخم پاکستانی از ۲۰ هزار تومان به پایین، موز از ۴۸ هزار تومان به پایین، کیوی از ۱۸ و  ۱۶ هزار تومان به پایین، سیب درختی بین ۶ تا ۱۲ هزار تومان، خیار اصلاحی ۱۱ هزار تومان، خیار ورامین ۸ هزار تومان، خیار جیرفت ۶ هزار تومان است.

وی افزود: یکی از مهمترین دلایل گرانی این محصول به نحوه ذخیره سازی آن توسط باغداران و سلف خران برمی گردد، در این شرایط دولت باید نظارت درستی بر بازار داشته باشد و یا اینکه قیمتی سراسری اعلام کند. بهتر بود وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید مرکبات و سرانه مصرف کشور را از استخراج می کرد و بعد اقدام به صادرات می کرد.

ریاحی تصریح کرد: هم اکنون تنها به بحث ارزآوری توجه می شود، به عنوان مثال در سیاستی به ازای صادرات سیب درختی، موز وارد کشور می کنند. با تزریق مرکبات توسط دولت به بازار و همچنین گرمای هوا، افرادی که اقدام به ذخیره سازی این محصول کرده اند، ناچار به روانه کردن بار خود به بازار می شوند که در این شرایط بازار مرکبات اندکی بهبود خواهد یافت.

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان همچنین گفت: متاسفانه به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، حتی مغازه داران میوه کمتری برای عرضه از میدان میوه و تره بار، خریداری می کنند. اگر قدرت خرید مردم همانند امروز باشد، کمبودی برای میوه شب نداریم، اما اگر همانند سال های گذشته خرید کنند، به طور قطع با کمبود میوه در بازار مواجه خواهیم شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر