کد خبر 510787

طبرسی با اشاره به اینکه میانگین سنی بستری‌های کرونا ۲۰ سال پائین‌تر رسیده است، گفت: نظرات یک بام و دو هوای مسئولان وضعیت را سخت تر می‌کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت:جهش جدید کرونا در نیویورک ۲۶ برابر میزان جهش را در یک ماه افزایش داده که این نشان می‌دهد ویروس کماکان با ما در حال نبرد است. وضعیت در کشور ما خطرناک است و این رنگ‌ها ثابت نیست و در همین تهران هم سیر صعودی وجود دارد.

وی افزود:امسال مردم به هیچ جایی نباید مسافرت کنند من اعتقادی به رنگ‌ها ندارم،ممکن است در عرض یک هفته این رنگ‌ها عوض ‌شود، همچنین در دو، سه هفته اخیر میانگین سنی بستری‌ها ۲۰ سال پائین‌تر آمده، الان بیماران ۲۵، ۳۰ ساله در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌کنیم و اگر این روند از کنترل خارج شود اتفاق وحشتناکی رخ خواهد داد.

طبرسی تصریح کرد: بعضی از صحبت‌های دو پهلویی که می‌شود درست نیست، مثلا گفته می شود، ممکن است مسافرت‌ها باز شود، مردم را امید ندهیم تا تکلیف خودشان را بدانند و همکاری بیشتری داشته باشند، مراکز و ارگان‌ها امتحانات را به تعویق بیندازند، باید نهادها به کمک وزارت بهداشت بیایند چون هنوز روند واکسیناسیون کند است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تأکید بر اینکه متأسفانه این ویروس انگلیسی کار را سخت کرده چون جوان‌ها را بیشتر درگیر می‌کند و جوانان نیز در اولویت آخر واکسن هستند، گفت: البته هدف این است که تا ۱۵ میلیون دوز در ماه تولید کنیم و من امیدوارم که اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰ واکسیناسیون عمومی را شروع کنیم چون دیگر بیشتر از آن دیر است.

طبرسی در ادامه گفت: موقع آن است عزیزان در ستاد ملی کرونا تصمیم جدی بگیرند تا وارد پیک جدید نشویم چون هم مردم خسته شدند و هم اینکه شرایط هشداردهنده است مثلاً الان چه ارگانی مجوز کنسرت می‌دهد، تصمیمات باید قاطعانه و با اطلاع‌رسانی درست باشد چون یک بام و دو هوا وضعیت را خطرناک‌تر می‌کند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه موارد ابتلای کودکان به ویژه در ۶ تا ۱۵ سال نیز در ویروس انگلیسی بیشتر است، بیان کرد: یک فرق دیگری که ویروس جهش‌یافته با ویروس قبلی دارد این است که در ویروس قبلی در هفته اول ریه درگیر نمی‌شد، اما در این جهش‌یافته فرقی که کرده درگیری ریه زودتر شده و در روزهای اول درگیری ریه مشخص می‌شود، در اولی زمانی ریه درگیر می‌شد که افت اکسیژن داشتیم، اما در این ویروس جدید با وجود اکسیژن خون بالا هم ممکن است ۴۰ تا ۵۰ درصد ریه درگیر شده باشد.

وی در پایان اشاره کرد: یک علت دیگر هم این است که اینها جوان هستند و چون رزرو تنفسی بالا دارند دیرتر اکسیژن خون می‌افتد، لذا اگر افرادی ضعف، خستگی و تب طول کشیده داشتند حتماً به پزشک مراجعه کنند تا درمان به تأخیر نیفتد، کسانی که زودتر مراجعه می‌کنند و تحت نظرند امکان واکنش نشان دادن بیشتر است اما اگر در خانه باشند شاید زمانی برسد که دیگر نتوان کاری برای ریه انجام داد لذا افراد باید به محض وقوع هر علامت غیرعادی مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر