کد خبر 506863

فوری/ خبر خوب اقتصادی جهانگیری

جهانگیری امروز اعلام کرد: در روزهای پایانی جنگ یک طرفه اقتصادی هستیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: از طرفی این روزها متعلق به روزهای ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و از طرف دیگر به نظر می‌رسد ما در ایام پایانی جنگ اقتصادی که علیه کشورمان به راه انداخته بودند، هستیم.

وی همچنین اظهار کرد: امیدوار هستم که همه دوستان در مسئولیت و رسالتی که در تولید و ایجاد اشتغال و توسعه کشور دارند بتوانند کارهای بزرگ و مهم و مفیدی انجام دهد.

وی ادامه داد: از طرفی این روزها متعلق به روزهای ابلاغی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و از طرف دیگر به نظر می‌رسد ما در ایام پایانی جنگ اقتصادی که علیه کشورمان به راه انداخته بودند، هستیم.

وی خاطرنشان کرد: قاعدتا خوب بود که یک ارزیابی واقع بینانه‌ای، نه دور از انصاف و نه اغراق آمیز از عملکرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خصوصاً در این سه سال اخیر انجام می‌گرفت. من به عنوان کسی که مسوولیت بیشتری در اقتصاد مقاومتی دارم و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور هستم شاید بهتر از دیگران بتوانم در این ارتباط اظهار نظر و صحبت کنم.

جهانگیری همچنین ادامه داد: کشور در ۲ دوره در تحریم قرار گرفت؛ یکی در سال ۸۹ که تحریم‌های شورای امنیت شروع شد. تحریم‌های بسیار سختی بود و کشور را در یک محدودیت‌های جدی قرار دادند. هم بخش نفت، هم بانک و هم حمل و نقل تحریم شد. آن زمان با اینکه گفته می‌شد تحریم‌ها، تحریم های شورای امنیت است و همه کشورهای پنج به علاوه یک و اعضای شورای امنیت در تصویب تحریم‌ها نقش داشتند. البته تحریم‌های اتحادیه اروپا و تحریم‌های یکجانبه آمریکا هم بود اما هم میزان تحریم‌ها مشخص بود یعنی ما از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کردیم از زمانی که شروع کردند تحریم گفته شد که هر ۶ ماهی یک میزانی از فروش نفت ایران کم می‌شد.

وی سپس گفت: شهریور ۹۲ فروش نفت به یک میلیون بشکه  رسید. یعنی ما در سال ۹۲ اجازه داشتیم یک میلیون بشکه نفت صادر کنیم. کشورها هم مشخص شده بود مثلاً معلوم بود که ما به چه میزان باید به چین، هند، ترکیه، کره جنوبی و ژاپن صادر کنیم. برای هر کدام هم یک سقف مشخصی گذاشته بودند بنابراین میزان صادرات ما مشخص بود. امکان جابجایی پول را محدود کرده بودند، ولی با یک میلیون بشکه صادرات در آن دوره، درآمد خوبی نصیب کشور می‌شد. اوایل تحریم که سال ۹۰ بود حدود ۲ میلیون و خورده ای نفت صادر می‌شد ما در آن سال ۱۱۹ میلیارد دلار درآمد نفت داشتیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علی
  ۴۵ ۳

  یا ابلفضل ، خدا به دادمون برسه

 • نامی
  ۴۰ ۳

  خدایا خودت رحم کن حالمون از این خبرهای خوب شما به هم خورده شما هیچ کاری نکنید بذارید به درد خودمون بمیریم

 • رضا
  ۲۷ ۳

  سلام شرمنده یکم دورشده ودوران دقیقه نودیهادیگه تمام شده اگریادت باشه اقااسحاق مرحوم یک سال مانده به پایان ریاست جمهوری سال۶۷ازاعتمادامام سواستفاده کردوگفت پذیرش قعطنامه ولی شماتواین۳ماه بعیدبتونی مردمارنگ بکنیدوخودتافرشته نجات جلوه بدی

 • عباس
  ۲۳ ۳

  اقای جهانگیری لطفا قدیمهارو ول کنید انقدر لالاییه قدیما چقدر بد بود یا خوب بود رو نخونید، اقتصاد الان با کرونا کلنجار رفته اقتصاد بیمار که شما سیاستمدارها اگه واقعا مدرک دانشگاهیتون رو با زحمت گرفتین با اندکی فکر میتوانید حل کنید از قدیم گفتن با دوستان مدارا با دشمن مداوا انسان باید با دشمنانشم همکاری کنه نه به امید زد دین فقط برای این که ملت و برادر ها و ناموسهای سرزمینش خدایی نکرده تو این وضعیت خراب به گناه نیفتن حرف شما فقط حرفه اگه عمل پشتش نباشه هزار تومن خودتون میدونید ارزش نداره ذهن مردم رو نزدیک انتخابات مختل نکنید اول آقای روحانی قبل رفتن این سه سال خرابکاریشون رو درست کنن که دلار را ده برابر کردن و پول ملی را ده برابر بی ارزش که رییس جمهور بعد مثل ایشون نگن وضع خیلی خراب است ...

 • shs
  ۳۳ ۳

  واقعا با چه استدلالی میگه تحریمها قراره تموم بشه

 • ناشناس
  ۳۸ ۵

  عجب رویی⁦🤦🏻‍♂️⁩

 • ناشناس
  ۴۸ ۲

  شما همین که دست داداش ماداشا را از این سفره انقلاب کوتا کنی و خودت هم غیر ازاین کاری نکنی مملکت کلی پیش میوفته

 • شهروند
  ۳۲ ۱

  آقای پرو خواهشها یک بار صحبتهای دوران تبلیغات مزدی برسی کن ببین خجالت نمی کسی

 • ناشناس
  ۱ ۱

  عجب دماغی

 • حمید
  ۱ ۱

  با شنیدن این حرفها بیشتر نگران میشویم چرا که هرچه میگویند برعکس از آب در میاد.

 • امیر
  ۲ ۱

  وای ننه، وااااااااای خبر خوش!!!!!؟؟؟؟ فرارررررررررررر،، خدا خودت به دادمون برس.

 • لیلا
  ۱ ۱

  آخه پر رویی تا چقد؟ تا کی میخواهید همه چیز رو به تحریم و بیرون از کشور ربط بدید و ناکارآمدی و بی کفایتی خودتون رو نادیده بگیرید؟ تاریخ مصرف شما دیدگه تمام شده. بسلامت

 • mohsen
  ۱ ۱

  بنده بعنوان یک شهروند فقط میخواهم این دولت زودتر شرش را از سر مردم کم کند .

 • جعفر
  ۰ ۰

  این مقاومت مردم واقعا ظلمی آشکار بود که ناشی از بی کفایتی امثال شما بود که به مردم تحمیل کردید و بدتر از آن اینکه دولت بعدی باید چندسال کار کند تا اشتباهات شما را اصلاح کند البته مشروط بر اینکه چه کسی را مردم انتخاب کنند

 • سیامک
  ۱ ۰

  آقای جهانگیری عیب دارودسته امث
  ال شما اینه که بجای ساماندهی داخلی اقتصاد وتولید جمع کردن دلالی وتولید از چرخه اقتصاد وتولید چشمتون را دوختید به خارجیهایی که کارشون سرکیسه کردن افراد سرسپرده کشورهاست .هیچ خبری نشده فورا خودتون راتبرئه میکنید .

 • محمد
  ۰ ۰

  سلام واقع تحریمها سخت بوده و هست و امید است به لطف خدا و با تدبیر گشایشی حاصل شود انشالله

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام خسته نباشی برای ملت چکار کردین

 • بهنام
  ۱ ۰

  بس دیگه وعده دروغ رکورد دراختلاص زدین نه در دین که این همه شهید دادیم...بسه بسه دیگه