کد خبر 504424

حمله ملخ‌ها؛ اواخر بهمن و اوایل اسفند!

حمله اصلی ملخ صحرایی دو تا سه هفته آینده به کشور آغاز خواهد شد و استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و جنوب فارس درگیر هجوم ملخ می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از برنا؛ هر ساله در کشور به‌دلیل تغییرات آب و هوایی بیم هجوم ملخ‌ها به اراضی وجود دارد. بنابر اعلام سازمان جهانی خواروبار کشاورزی حمله ملخ‌ها امنیت غذایی در آفریقا را به خطر می‌اندازد و از احتمال خسارت بالا به کشاورزی کشورهای خاورمیانه گفته است.

مسعود لطیفیان، معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت هجوم ملخ‌ها در کشور گفت: ملخ همه چیز خوار است. این ملخ انواع دانه‌های گیاهی، درختان و ... را مورد حمله قرار می‌دهد.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات افزود: ملخ صحرایی بر اثر پایش‌های انجام شده در سطح بین‌المللی با همکاری سازمان خاروبار جهانی قرار بود به شکل گسترده از ابتدای بهمن ورود پیدا کند اما به‌دلیل تغییرات آب و هوایی همچون تغییر در جهت وزش باد در اواخر بهمن و اوایل اسفند شاهد هجوم ملخ‌ها به کشور باشیم.  هرچند در روزهای اخیر جهت وزش باد به سمت ایران نبود و همین مسئله باعث شد تا شاهد هجوم ملخ‌ها به سمت ایران نباشیم.

لطیفیان ادامه داد: بر اساس گزارشات بین‌المللی ملخ‌ها از شرق آفریقا در سواحل سودان، اتیوپی، سومالی و ... وارد شبه جزیره عربستان شده و با شرایط آب و هوایی مناسب به سمت شمال عربستان حرکت کرده و  وارد جنوب ایران می‌شوند.

به گفته او حمله اصلی ملخ صحرایی دو تا سه هفته آینده آغاز می‌شود. استان‌های درگیر خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان  و جنوب فارس هستند.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات ادامه داد: در آبان سال جاری دسته کوچکی ملخ‌ از پاکستان وارد کشور شده و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان را مورد حمله قرار داده‌اند. دسته دیگری هم در آذر سالجاری  وارد استان خوزستان  و بوشهر شدند. به طور کلی در کشور  229 هکتار تحت مبارزه با ملخ قرار گرفتند.

لطیفیان درباره صدمات این نوع ملخ به اراضی کشور تصریح کرد: ملخ صحرایی یکی از خطرناک‌ترین آفات کشور محسوب می‌شود. این ملخ در روز معادل وزن خود یعنی دو گرم را به‌طور روزانه تحت تغذیه قرار می‌دهد. همچنین یک دسته ملخ در روز می‌توانند غذای 35 هزار نفر را مصرف کنند.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات ادامه داد: مهار ملخ در کشور یکی از مشکلات محیط زیستی محسوب می‌شود. سازمان خواروبار جهانی هم راهکارهای متعدد اندیشیده است.

او درباره اقدامات لازم برای  مهار  ملخ‌ها در کشور تصریح کرد: این ملخ‌ها از طریق ماهواره بررسی می‌شود. البته رصدها همچنان ادامه دارد. در صورت مشاهده هرگونه تجمع ملخ عملیات پایش در استان‌های در معرض خطر به شکل روزانه انجام می‌شود.

به گفته لطیفیان هر گونه ورود ملخ به کشور شناسایی و در ابتدا اقدامات برای مبارزه با ملخ‌ها انجام می‌شود.

این مقام مسئول افزود: مهار این گونه ملخ در یک میلیون هکتار  از اراضی کشاورزی پیش بینی شده است. درضمن انواع مختلف سموم آفت‌کش مورد نیاز برای کنترل این آفت برای سم‌ها با فن آوری‌های پیشرفته مجهز شده است. سم پاش‌های  قوی برای مهار این امر به کار می‌رود و آمادگی صد درصدی برای مهار این آفت وجود دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر