اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

ادامه روند صعودی طلا با تضعیف شاخص دلار/ افزایش تقاضا در بازار فلز زرد

قیمت طلا و نقره در معاملات روز گذشته ایالات متحده روندی کاملا صعودی در پیش گرفت، روندی که در معاملات آتی کوتاه مدت و با افزایش تقاضا در بازارهای نقدی شکل گرفته است.

اقتصادآنلاین اکرم شعبانی؛ پس از کاهش قیمت‌های معاملات نفتی در روز دوشنبه، دیروز قیمت‌ها افزایش پیدا کرد، همزمان کاهش شاخص دلار آمریکا در بازارهای خارجی از جمله عواملی است که بر روند افزایش قیمت‌ها در بازار فلزات گرانبها تاثیرگذار بوده است. در معاملات روزهای اخیر، فلزات گرانبها وضعیت فنی کوتاه مدت خود را بهبود بخشیده‌اند. بر این اساس روز گذشته طلای آتی ژوئن با افزایش ۱۶.۵۰ دلاری به قیمت ۱۷۴۵.۳۰ دلار در هر اونس و نقره آتی می در بازار کومکس نیویورک با ۰.۵۳ دلار افزایش به قیمت ۲۵.۳۱ دلار در هر اونس معامله شد.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته عمدتا روند ترکیبی داشتند همزمان با کاهش شاخص‌ها در بازارهای آسیایی، سهام کشورهای اروپایی عمدتا روند صعودی به ثبت رساند. در ایالات متحده هم دو شاخص از سه شاخص اصلی کاهش یافت در حالی که شاخص نزدک روند افزایشی ابتدای هفته خود را ادامه داد. این در حالی است که روند صعودی بازارها در روز دوشنبه موجب ثبت رکوردهای جدید در دو شاخص داو جونز و اس‌اندپی۵۰۰ شده بود. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران دیدی مثبت نسبت به آینده اقتصادی دارند چرا که در برخی از کشورها روند کاهش ابتلا به ویروس کرونا با افزایش واکسیناسیون مشهود است. بسیاری بر این باورند که در نیمه دوم سال جاری اقتصاد جهانی شروع به بازگشت خواهد کرد. در چنین شرایطی نگرانی‌ها از شکل‌گیری موج جدید شیوع کرونا همزمان با برنامه‌های دولت برای جلوگیری از شکل گیری تورم قابل توجه و مشکل ساز از بین رفته است.

در بازارهای کلیدی خارجی شاخص دلار آمریکا پس از آنکه هفته گذشته موفق به دستیابی به بالاترین سطح پنج ماهه خود شده بود، روند نزولی روز دوشنبه را ادامه داد. قیمت نفت خام نیمکس اما افزایش یافت و هر بشکه در حدود ۶۰ دلار معامله شد. بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده نیز روز گذشته در محدوده ۱.۷ درصدی معامله شد.

1

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، روند نزولی معاملات آتی طلای ژوئن همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. این در حالی است که در معاملات روزهای گذشته به نظر می‌رسد تقاضا برای خرید فلز زرد افزایش یافته است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت ۱۷۵۶ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به سطح پشتیبانی کامل ۱۷۰۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا ۱۷۵۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۱۷۵۶ دلار عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست در پایین‌ترین نرخ معاملات روز گذشته یعنی ۱۷۲۸.۲۰ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم در پایین‌ترین سطح معاملات هفته یعنی ۱۷۲۱.۶۰ دلار در هر اونس مشاهده شده است.

2

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت نقره)

روند نزولی معاملات آتی نقره می از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. نمودارهای روزانه بیانگر یک روند نزولی دو ماهه است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت فنی ۲۶.۷۴ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به سطح پشتیبانی کامل ۲۳ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره ۲۵.۵۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۲۶ دلار در هر اونس است. سطح پشتیبانی نخست نقره ۲۵ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم در پایین‌ترین نرخ معاملات هفته یعنی ۲۴.۶۶ دلار در هر اونس قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر