کد خبر 402331

سیل مهاجرت طبقه متوسط ایران به ترکیه

در پی وخیم شدن شرایط زندگی در ایران به دلیل مشکلات متعدد اقتصادی و گرانی کم‌سابقه‌ای که حاصل تحریم‌های آمریکا و فساد دستگاه قدرت در ایران است همچنین تندروی‌های حکومت اسلامی، طبقۀ مرفه ایران بیش از هر زمانی به ترکیه پناه برده است؛ همسایه‌ای که ایرانی‌ها برای ورود به آن نیاز به ویزا ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین، یورو نیوز نوشت: در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۰ هزار ایرانی به این کشور همسایه گریخته‌اند. بخش عمده‌ای از این گروه مهاجران تحصیل کرده و کارآفرینان سکولار بوده‌اند که ترکیه را مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری همچنین فرار از قوانین سخت اسلامی می‌دیدند.

مریم یکی این مهاجران که سه سال پیش به ترکیه رفته است، زندگی در این کشور را بسیار راحت توصیف می‌کند. او می‌گوید: «زندگی در ایران در حال حاضر غیرممکن شده است. وضعیت اقتصادی بد است و سرکوب اعتراضات نیز ترس عمیقی را بوجود آورده است. روزهاست که از مادرم خبری ندارم.»

بنا بر گزارش نشریه انگلیسی زبان ساندی تایمز، بسیاری از ایرانی‌های ثروتمند، از یکی از مقررات دولت ترکیه که می‌گوید با ۲۰۰ هزار پوند سرمایه‌گذاری می‌توان شهروندی این کشور را به دست آورد، استفاده کرده‌اند و توانسته‌اند بسیار راحت‌تر از دیگر کشورها، تابعیت ترکیه را به دست آورند.

  آنها تنها در هشت ماهه نخست سال جاری میلادی ۳ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند که تقریبا دو برابر میزان خرید خانه در ترکیه توسط آنها در سال ۲۰۱۸ میلادی بوده است.

یک حقوقدان ترک می‌گوید: «ایرانی‌ها کشور باثباتی ندارند و به همین دلیل به ترکیه می‌آیند. آنها در اینجا احساس راحتی می‌کنند، می‌توانند الکل بنوشند و هرچه دوست دارند بپوشند.»

از نظر علی واعظ، تحلیلگر ارشد گروه بین‌المللی بحران نیز عوامل متعددی منجر به خروج جوانان از ایران می‌شود. او به ساندی تایمز می‌گوید: «عدم تحمل هرنوع صدای مخالفی، نداشتن هیچ فرصتی برای خلق آینده‌ای روشن و ناتوانی دولت برای اصلاح خود، منجر به گسترش ناامیدی در ایران شده است.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناصر
  ۳ ۰

  راست گفته منم اگر پول داشتم میرفتم حتما

 • مددی نیا
  ۱ ۰

  سلام ای کاش این گزارش تلنگری برای مسئولان بی مسئولیت ما باشد اما بعید میدانم!!!!... حداقل جلو تبلیغات خریدن خانه در ترکیه را از رسانه ها می توانید حذف کنید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  فکر کنم اگه این روند همین طور پیش بره کلیه طبقات برای مهاجرت به آنگولا هم نوبت چند ساله سفارت بگیرند!

 • یادی از بیخودی الملک توخالی
  ۰ ۰

  راستی راستی فقط و فقط جانم فدای رهبر فعلی ایران تو این اوضاع بد اقتصادی و آوار گرانی های امروز ایران به ظاهر اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ر
  ۰ ۰

  به اين افراد انسانهاي اينده نگر ميگويند، متاسفانه چشم انداز مثبتي در اينده ايران نيست.