رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد؛

بسته پیشنهادی ۳+۷ بازار سرمایه به دولت

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری امروز دولت، از اجرای سه مصوبه برای حمایت از بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری امروز دولت اظهار داشت: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سهام برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت ۵ ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید سهام، از امروز به صورت مصوبه در بازار سرمایه اجرایی خواهد شد.

به گفته وی، نخستین پیشنهاد، ورود ۸۰درصد از درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال  ۱۴۰۰  به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه بود. 

وی افزود: دومین مصوبه به منظور ترغیب شرکت‌های فعال در بازار سرمایه این است که چنانچه سود انباشته صرف افزایش سرمایه شود، شرکت‌ها به همان اندازه از مالیات معاف خواهند شد. 

دهقان دهنوی اظهار داشت: درخصوص سومین مصوبه باید گفت، شرکت‌هایی که اقدام به خرید سهام خود و زیرمجموعه‌ها جهت حمایت از بازار با اصول شورای عالی بورس و اوراق بهادار کنند، تا ۵۰درصد مبلغ خرید این سهام برای مثال امهال مالیاتی در یک سال منظور و اجازه داده می‌شود بخشی از این مالیات را طی یک سال نزد خود نگهداری کنند و از محل آن به خرید سهام مبادرت ورزند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این موضوع که در گذشته، بانک‌ها و موسسات اعتباری به دلیل مفاد قانون رفع موانع تولید، امکان سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را نداشتند، تصریح کرد: به موجب چهارمین پیشنهاد، بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانند از ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید به مدت سه سال معاف شوند و از منابع مالی خود از بازار سرمایه حمایت کنند.

به گفته دهقان، پنجمین مورد، درخواست فراهم شدن امکان سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه بوده است. مطابق با اساسنامه این صندوق، سرمایه‌گذاری در بازار پولی و مالی خارجی جزء مصارف مجاز شمره شده بود، اما درخواست شد که بازار سهام هم مشمول موارد سرمایه‌گذاری صندوق شود. این مورد در دولت تصویب شد و امیدواریم در شورای عالی هماهنگی اقتصادی نیز تصویب شود.

وی خاطرنشان کرد: برای ششمین پیشنهاد، درخواست شده است که به صندوق تثبیت و توسعه بازار سرمایه که دو نهاد حمایتی بازار سهام هستند، اجازه داده شود تا سقف ۲۰هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر کنند و از محل این منابع، سیاست‌های حمایتی از بازار دنبال شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: اشخاصی که واحدهای صندوق ETF پالایشی یکم را خریداری کرده و در این مدت دچار ضرر و زیان شده بودند، ضرر آنها به نوعی جبران شود. به این ترتیب، از طریق واحدهای همین صندوق، سایر سهام یا صندوق‌هایی که دولت برای واگذاری خواهد داشت، به صورت جایزه و به اندازه زیان به افراد متضرر تعلق بگیرد.

دهقان دهنوی در پایان گفت: برنامه سازمان بورس، تقویت و توسعه بازار و ایجاد پایداری بیشتر در بازار سرمایه خواهد بود.

حجم ویدیو: 2.77M | مدت زمان ویدیو: 00:01:33
بیشتر بخوانید
ارسال نظر