اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق‌هایETF (۱۷فروردین۱۴۰۰)/ پالایش با رشد دو درصدی به صدر صندوق‌ها رسید

در بورس امروز ۱۶۳میلیارد تومان دارا یکم و ۲۵۵میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به هزار و ۱۲میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در این صندوق‌ها ۱۱۰میلیارد تومان بود.

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق پالایشی یکم (پالایش) با ارزش ۲۵۵میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق با درآمد ثابت کمند (کمند) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۷۶میلیارد تومان واحدهای صندوق «کمند» را از حقوقی‌ها خریدند (۳۸درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق یاقوت آگاه (یاقوت) را به ارزش ۱۴میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۶۴درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری در سهام «پالایش» رشد ۱.۷درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق تجارت شاخصی کاردان (کاردان) با زیان ۱.۱درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (پنج درصد) در رابطه با صندوق «پالایش» در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم ۴۲۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۴۲درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدود ۹۴۰میلیارد تومان رسید. همچنین بیشترین رشد قیمت (۰.۵درصد) این گروه به صندوق پشتوانه طلای لوتوس (طلا) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم هزار و ۱۲میلیارد تومان رسید و ورود پول حقیقی ۱۱۰میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود دو هزار و ۵۰۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی حدود ۲۷۰میلیارد تومان بود.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

بورس

بورس

بیشتر بخوانید
ارسال نظر