در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

لزوم توجه سرمایه‌گذاران به تاثیرگذاری تحولات سیاسی/ بورس بازدهی بیشتری نسبت به بازارهای موازی خواهد داشت

شاخص کل در مدت کمتر از پنج ماه پس از آغاز سال ۱۳۹۹، چهار برابر شد و بسیاری از افراد، سرمایه خود را وارد بازار سهام کردند. اما بورس در روزهای پایانی مردادماه، بیش از ۴۰درصد از متوسط ارزش سهام خود را در مدت کوتاهی از دست داد. با این وجود، سوال بسیاری از سرمایه‌گذارانی که همچنان در بازار سرمایه مشغول به فعالیت هستند، مسیر این بازار در سال جاری، عوامل تاثیرگذار بر آن و... است. درخصوص این موضوع با مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه به گفت‌وگو پرداختیم.

اقتصادآنلاین سارا محسنی؛ مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: مطابق با پایان هر سال (۲۹/ ۱۲) که سود شرکت‌ها شناسایی می‌شود، در فروردین و اردیبهشت ماه سال جدید، بازار سرمایه به طور معمول با روندی مثبت همراه است. اما سال جدید با انتخابات ریاست‌جمهوری همراه است و فضای انتخاباتی در کشور وجود دارد. شهریورماه سال جاری نیز، سکان‌دار جدید دولت مشخص خواهد شد. 

وی افزود: به نظر من در سه یا چهار ماه پیش‌رو (خرداد تا شهریورماه سال جاری)، بازار سرمایه با حرکت و نوسانات زیادی همراه نیست. اما از مهرماه، بازار سهام به روند مثبت باز خواهد گشت. اگرچه پیش‌بینی من این است که  این روند مثبت، ۴۰ تا ۶۰درصد بازدهی برای بورس خواهد داشت و رشد شتابان سال ۹۹ برای آن قابل تصور نیست. 

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص موضوع دامنه نوسان تصریح کرد: حذف یا اعمال دامنه نوسان در شرایطی که بازار سهام مثبت است، تفاوت زیادی ایجاد نمی‌کند. 

صفاری درمورد بازدهی بازار سرمایه درمقایسه با سایر بازارهای موازی اظهار داشت: من فکر می‌کنم که بازدهی بازار سهام نسبت به دیگر بازارهای موازی مانند دلار، مسکن و... بیشتر است. اگرچه در سال جدید بیش از ۴۰ یا ۵۰درصد تورم را شاهد خواهیم بود و به دلیل اینکه بورس تنها بازاری است که تورم را پوشش می‌دهد، تا مدت زیادی این بازار با بازدهی بیشتری همراه خواهد بود. 

وی خاطرنشان کرد: صنایع صادرات محور و سود محور در سال جاری با استقبال بیشتری از سوی سرمایه‌گذاران مواجه خواهند شد. اما سرمایه‌گذاران باید به این موضوع نیز توجه کنند که سال ۱۴۰۰، سال شوک سیاسی است و تحولات سیاسی، بازتاب‌ها، عکس‌العمل‌ها و... ریسک زیادی را وارد خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر