مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خبر داد؛

واریز سود ۷.۵میلیون سهامدار خرد به صورت متمرکز

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: در حالی که سال‌های قبل ۱۰ تا ۱۵درصد سهامداران خرد به سود سالانه سهام دسترسی پیدا می‌کردند، امسال با سامانه سجام ۹۵درصد سهامداران خرد سود سالانه خود را گرفتند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، حسین قشمی، در پاسخ به این پرسش که با توجه به حضور ۶۰ میلیون ایرانی در بازار سرمایه و سهام پراکنده و خرد، آیا روشی برای واریز سود سهام این افراد به صورت متمرکز وجود دارد، گفت: در حال حاضر حدود ۱۳۰ شرکت بورسی و فرابورسی سود سالانه خود را از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام در سال جاری واریز کردند.

وی گفت: در سال‌های قبل که مشکل بیماری کرونا هم نبود، وقتی سود سالانه سهام شرکت‌ها در مجامع تصویب و اعلام می‌شد که سهامداران سود خود را از بانک بگیرند، به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ درصد سهامداران خرد موفق به دریافت سود خود می‌شدند و برخی سهامداران حتی از آن مطلع نمی‌شدند. اما اکنون سود سالانه مجامع شرکت‌ها که از طریق سجام واریز می‌شود، پوشش بالای ۹۵ درصدی اتفاق می‌افتد.

قشمی گفت: طبق گزارش حسابرسی کمتر از ۵ درصد از سهامداران قدیمی که هنوز شماره حساب در سجام اعلام نکرده‌اند یا به صورت قهری تعدادی فوت شده‌اند و یا مشکلات حقوقی دیگری داشته‌اند، نمی‌توانند سود سهام خود را بگیرند. اما بالای ۹۵ درصد از سهامداران خرد به سود سهام خود می‌رسند.

به گفته قشمی به عنوان مثال یک شرکت بورسی که ۵۰ میلیارد تومان سود می‌خواهد توزیع کند، ۴۸ میلیارد تومان از این سود از طریق سجام به حساب ذی‌نفعان واریز شده و آن درصد ناچیز هم برای کسانی که مشکلات قهری دارند ، روی داده است.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال که با توجه به حضور ۶۰ میلیون مردم در بورس و سهامداران خرد و پراکنده و به ویژه سهام عدالت، آیا امکان واریز سود این افراد غیر از روش متمرکز وجود دارد، گفت: سود سهام باید بین سهامداران توزیع شود. ناشر یا همان شرکت بورسی مکلف است سود سهام را بدهد و ما در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تکلیف قانونی داریم تا توزیع سود را از طرف ناشر انجام دهیم و چون تعداد افراد زیاد است، این سود به صورت متمرکز باید پرداخت شود.

به گفته قشمی، البته سامانه سجام امسال راه‌اندازی شده و استقبال از این سامانه به تدریج بالا می‌رود و تاکنون حدود ۱۳۰ شرکت سود سهام خود را که در مجامع شرکت‌ها تصویب شده را به صورت متمرکز از طریق سجام واریز کرده‌اند. البته مشکل واریز سود فقط در سهامداران حقیقی است. وگرنه سهامداران حقوقی که اتفاقا عمده سود شرکت‌ها به آنها می‌رسد، از طریق نمایندگان خود آن سودها را دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. اما سهامداران خرد و پراکنده باید به صورت متمرکز سود آنها واریز شود.

قشمی گفت: امسال سود سهام ۷.۵ میلیون کد ملی از طریق سامانه سجام واریز شده، البته تعداد سود واریز شده به حدود ۲۷ میلیون فقره می‌رسد. چون برخی از این افراد در چندین شرکت سهام دارند و به طور میانگین هر نفر ۴ بار سود سهام سالانه خود را از طریق سجام دریافت کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی مظفری
    ۶ ۰

    خدا رو خوش میاد برامون واریز نکردن با ۲تا بچه مریض ۱سال هم ک هیچ درآمدی جز یارانه نداریم اگه مسلمانید باورکنید ۵ماه گوشت مرغ نخوردیم ونزدیک ب۳ماه برنج.بیمه هم اصلا ۱روز هم ندارم.خانه مستاجری ازهیج جاکمکی هم به ما نمیشه.شماره تماس ام رو میزارم تورو پیغمبر یه مسلمانی پیدابشه دست مارو بگیره...شاید باورنکنید ۲ماه پیش از فشار زیاد وگرسنگی بیش از حد دخترم وپسرم ومشکلات...نزدیک بود با مرگ موش همه مونو ازاین زندگی نکبت بار راحت کنم اما دلم نیومد وکماکان امیدوار وصبوری میکنم.یعنی توکشور ب این بزرگی کسی نیست آخرتش رو به این دنیای فانی معامله کنه