جزییات جدید از چگونگی انتقال سهام عدالت متوفیان

وراث مشمولان سهام عدالت که فوت شده اند، می توانند با انجام اقداماتی سهام عدالت فرد متوفی را منتقل کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آمارها از فوت بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار دارنده سهام عدالت طی ۱۰ سال گذشته خبر می‌دهد و ورثه این افراد باید اقداماتی را انجام دهند تا فرایند انتقال سهام فرد متوفی طی و سهام منتقل شود.

در ابتدا وراث قانونی می‌توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول بودن وی کسب اطلاع کرده و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را مشاهده کنند.

پس از انجام امور مربوط به انحصار وراثت، وراث باید به سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی مراجعه و خدمات انتقال سهام را انتخاب کنند.

در این قسمت، مدارک لازم برای انتقال سهام که شامل گواهی‌نامه واریز مالیاتی، گواهی انحصار وراثت، گواهی فوت، اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی و ورثه می‌شود، ذکر شده است.

 پس از تهیه مدارک مذکور، یکی از ورثه به عنوان نماینده به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و مداکر مذکور را تحویل می‌دهد و این دفاتر فرمی که توسط نماینده تکمیل شده است را برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال میکند.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پس از بررسی مدارک مذکور، طی پیامکی نتیجه را به نماینده وراث اعلا می‌کند. درواقع اگر مدارک نقصی نداشته باشد، مراتب انتقال انجام می‌شود. در غیر این صورت به نماینده اطلاع داده و نماینده باید نقص مدرک را برطرف کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • اسد
  ۲ ۰

  من ورثه متوفی هستم وضعیت اقتصادی من طوری وخیم است که برای یارانه نقدی 45هزار تومانی روز شماری میکنم از کجا بیارم حداقل یک میلیون برای گواهی حصر وراثت و گواهی فوت گواهی مالیاتی بقیه چیزها هزینه کنم در حالی است که کل درآمد من همین یارانه ها هستند

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام خیلی بد عمل میکند کسی نیست بداد مردم برسد تمام سهام بنده را حرف کرده الان میگوید شما برو مدرک بیار خدا را شکر من مدرک را دارم میگویم شما سهم مرا حرف کرده‌اند من مدرک بیاورم سجام اصلا درست عمل نمیکند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  بابا یکم انقلابی باشین این بود جواب این همه خوبی که میکنن به مردم شما بیایین لعنت بفرستین خدا پدرشونو بیامورزه رحمت بکنه مادرشونو