کد خبر 458564

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

خبر جدید از آزادسازی سهام عدالت

ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد آزادسازی سهام عدالت، نهم اردیبهشت ماه سال جاری صادر شد و دارندگان سهام عدالت از دهم اردیبهشت تا دهم خردادماه، روش مستقیم یا غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کردند. سهامدارانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده بودند، از امروز می توانند نسبت به فروش ۶۰ درصد سهام خود اقدام کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده و باتوجه به وعده رییس جمهور، امکان فروش ۳۰درصد دیگر از سهام عدالت از امروز وجود دارد. این افراد از 8 خردادماه قادر به فروش 30 درصد از سهام خود توسط بانک‌ها و کارگزاری‌ها بودند. بنابراین در حال حاضر، امکان فروش ۶۰ درصد از سهام عدالت وجود دارد.

فروش۶۰  درصد از سهام عدالت

در حال حاضر ۳۲ میلیون نفر دارنده روش غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت هستند و از امروز تمام دارندگان سهام عدالت می‌توانند ۶۰ درصد سهام خود را معامله کنند.

حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در گفتگوی خود در شبکه خبر از فراهم شدن امکان فروش بخشی از سهام عدالت به روش غیر مستقیم در بورس خبر داد و اظهار کرد: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی از امروز یکشنبه برای معامله به بورس وارد می‌شوند.

فهیمی با اشاره به اینکه دارندگان روش غیر مستقیم در بورس دارای یک بازارگردان در شرکت‌های استانی هستند که کار معاملات آن‌ها را به صورت حرفه ای‌تر مدیریت می‌کند، گفت: دارندگان سهام عدالت می‌توانند تمام یا درصدی از سهام خود را نزد بانک عامل که ابتدا از بانک ملی آغاز شده است به عنوان وثیقه قرار داده و از سهام عدالت برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود با دریافت کارت اعتباری استفاده کنند.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با اشاره به شیوع ویروس کرونا، شرایط درخواست مشتریان بانکی برای دریافت کارت اعتباری را به صورت کامل، غیرحضوری اعلام کرد.

تاخیر در واریز وجه حاصل از فروش سهام عدالت

۳۰ درصد دوم سهام عدالت در حالی از امروز آزاد می‌شود که برخی از سهامدارانی که در مرحله اول اقدام به فروش سهام عدالت خود کردند، هنوز به‌طورکامل به مبلغ فروش سهام دسترسی پیدا نکرده‌اند. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با این موضوع، از احتمال اشتباه در محاسبات ارزش بورس خبر داد و این امر را علت تاخیر در واریز وجه حاصل از فروش سهام عدالت دانست.

وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که هیچ بانکی حق خرید سهام عدالت را کمتر از ارزش بازار سرمایه ندارد و سهامداران می‌توانند متناسب با شرایط بازار و به موجب فرمول تعیین شده سهام عدالت خود را به بانک‌ها بفروشند.

درگاهی برای کارگزاری‌ها تعریف شده که به‌صورت مستقیم به سپرده‌گذاری مرکزی متصل است. افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، با وارد کردن شماره موبایل و کد ملی خود و در صورت تطابق این اطلاعات با مشخصات موجود در سامانه سجام می‌توانند به فروش ۳۰ درصد از سهام خود اقدام کنند. اما پیش از این برخی از مشمولان سهام عدالت که در حدود دو ماه پیش درخواست فروش سهام خود را از طریق بانک یا از طریق کارگزاری‌ها ثبت کرده‌ بودند، هیچ گونه وجهی دریافت نکردند.

همچنین محمد‌جواد فرهانیان، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه سپرده‌گذاری مرکزی درخصوص این موضوع گفت: افرادی که روش مستقیم را برای دسترسی به سبد سهام خود انتخاب کرده و به کارگزاری‌های بازار سرمایه معرفی شده‌اند، ممکن است به حساب برخی از آنها پول سهام واریز نشده باشد، زیرا همه سفارش‌ها تکمیل نشده و ناهماهنگی بین بازار پول و سرمایه اتفاق افتاد.

دریافت وام بانکی با ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت

یکی از مهم‌ترین خبرهایی که درخصوص سهام عدالت منتشر شده، امکان دریافت وام با ارایه وثیقه سهام عدالت است. سقف وام حدود ۱۰ میلیون تومان خواهد بود و محدودیت زمانی ندارد.

عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز از دریافت وام بانکی با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت سه ساله، با وثیقه ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت خبر داد. به گفته وی، به جز همین سهام عدالت، هیچ وثیقه دیگری نیاز نیست و فقط خود سهام عدالت به عنوان وثیقه نزد بانک ها قرار می‌گیرد.

همچنین معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد طی بخشنامه ای به مدیران عامل کلیه بانک های کشور، آنها را مکلف کرد در خصوص پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه برای صدور کارت اعتباری مشتریان، اطلاع‌رسانی کنند.

سهام عدالت جاماندگان

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ایجاد سهم عدالت جدید برای جاماندگان را از اولویت‌های این کمیسیون دانست و از ارائه طرحی مبنی بر همین موضوع به مجلس خبر داد. این طرح درنهایت اعلام وصول شده و کلیات آن نیز در مجلس تصویب شد. با این وجود، وزیر امور اقتصادی و دارایی تخصیص سهام عدالت جدید را امکان‌پذیر ندانست.

بخشی از مشمولان جدید سهام عدالت، افرادی هستند که در ۱۰ سال گذشته، تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته‌اند. بخش دیگر هم، افرادی هستند که در دهک‌های مشمول طرح بوده‌اند، اما در فهرستی که سهام عدالت بر اساس آن توزیع شد به هر دلیلی قرار نگرفته و به نوعی جامانده‌اند.

عباس معمارنژاد، معاون معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با اشاره به طرح مجلس درباره جاماندگان سهام عدالت تاکید کرد: دولت سهمی برای واگذاری به جاماندگان سهام عدالت ندارد اما اگر طرح مجلس به تصویب برسد موظف هستیم آن را به اجرا برسانیم.

سهام عدالت متوفیان

وراث قانونی می توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول بودن وی کسب اطلاع نمایند و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را مشاهده کنند.

طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، دو میلیون و ۵۰۰ هزار دارنده سهام عدالت در ۱۰ سال اخیر فوت شده‌اند که سهام آنها باید تعیین تکلیف شود. به دلیل بالا رفتن ارزش سهام عدالت و امکان فروش ۶۰ درصد آن، بسیاری از وراث برای تعیین تکلیف آن اقدام کرده‌اند.

در حال حاضر امکان انتقال و واگذاری سهام عدالت متوفیان وجود ندارد. طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، وراث سهام عدالت برای نقل و انتقال آن باید منتظر اطلاعیه‌های سپرده گذاری مرکزی بوده و در حال حاضر این شرکت در تلاش است تا در گام دوم فرایند آزادسازی سهام عدالت، وضعیت انتقال سهام عدالت متوفیان را از طریق الکترونیکی فراهم کند.

پیش از این قرار بود در مرحله دوم آزادسازی سهام عدالت، انتقال سهام عدالت متوفیان اجرایی شود، اما به دلیل آغاز فروش ۳۰ درصد دیگر این سهام از امروز، این موضوع با تاخیر انجام خواهد شد و و پس از مرحله دوم آزادسازی سهام عدالت، زیر ساخت‌های تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان آماده خواهد شد و وراث می‌توانند نسبت به سهام عدالت فوت‌شدگان تصمیم بگیرند. 

ارزش سهام عدالت

در حال حاضر ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی، به ۱۹ میلیون و ۵۶۳ هزار تومان و ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی به بیش از ۳۹ میلیون تومان رسیده است. بنابراین سهامدارانی که قصد فروش ۶۰ درصد از سهام عدالت خود را دارند، حدود ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مسعود
  ۲ ۰

  امروز۳۰درصدازسهام عدالت رامیخواستم بفروشم از

 • سعید
  ۱ ۰

  چرا 70هزار برایم من اومده مگر سهم من اینقدر چرا دولت خراب کاری میکنه این چجور سهمی بعداز 50 روز 70 هزار باید چکارش کنم خرجش کنم یا پس انداز بخدا خستمان کردین

 • اسماعیل خرم
  ۳ ۰

  ترابه خدا بانک ملت سهام عدالت روبه حسابم بریزید خواهش میکنم تروبه خداقسمتون میدم گیرم

 • سهیلا
  ۰ ۰

  من بعد از ۷۳ روز بانک ملی امروز برام ۵۰ تومن ریخت این بود سهام عدالتتون

 • عباس جهانگیری سیاهمزگی
  ۰ ۰

  سلام سهام عدالت من چقدر می ارزد و چگونه متوانم آزاد سازی کنم