کد خبر 453786

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

فروشندگان سهام عدالت بخوانند!

طبق اعلام سازمان خصوصی سازی، زمان آزادسازی سهام عدالت از ۱۰ اردیبهشت ماه شروع شد و مدیریت این سهام، به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام گرفت.

اقتصاد آنلاین سارا محسنی؛ طبق اعلام سازمان خصوصی سازی، زمان آزادسازی سهام عدالت از 10اردیبهشت ماه شروع شد و مدیریت این سهام، به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام گرفت.

شیوه مدیریت سهام عدالت

منظور از آزادسازی سهام عدالت، تصمیم‌گیری مردم درخصوص مدیریت سهام بوده و افراد می‌توانند مدیریت سهم را خود برعهده گرفته یا مانند گذشته، مدیریت را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بسپارند.

حسن علائی، معاون سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به آزادسازی سهام عدالت، از انتخاب مدیریت مستقیم توسط 19میلیون نفر، از میان بیش از 49میلیون نفر دارنده سهام عدالت خبر داد. بنابر اعلام سازمان خصوصی سازی، در حال حاضر هیچ‌گونه ثبت نام جدیدی برای سهام عدالت انجام نمی‌شود.

فروش سهام عدالت

در پی صدور دستور آزادسازی سهام عدالت، سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با راه‌اندازی سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت، اقدام به ارائه جزئیات دارایی واقعی سهام عدالت مشمولان به ‌تفکیک شرکت‌های بورسی و ارائه تعداد و ارزش هر سهم آنها کرده است.

قیمت سهام عدالت بر اساس نرخ روز بازار سرمایه تعیین خواهد شد و دارندگان سهام عدالت می‌توانند 30درصد از سهام خود را به فروش برسانند. در حال حاضر، ارزش اولیه سهام عدالت افرادی که 532هزار تومان بوده، به 18میلیون و 474هزار و 944تومان رسیده است. بنابر سخنان ریس‌جمهور در جلسه هیات دولت، آزادسازی 30درصد دیگر سهام عدالت در عید غدیر و 30درصد دیگر آن در 22بهمن سال جاری صورت خواهد گرفت.

سهام عدالت فوت شدگان

وراث قانونی مشمولان متوفی سهام عدالت نیز می توانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت، ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت نسبت به تقسیم سهام عدالت و منافع آن اقدام نمایند.

 تا زمانی که کلیه وراث قانونی نسبت به تامین مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت اقدام ننمایند، درخواست تقسیم ترتیب اثرداده نخواهد شد و چنانچه یک یا چند نفر از وراث نتوانند در دفاتر پیشخوان حضور بهم رسانند یا ارائه مدرک نمایند انجام خدمات سایر وراث نیز امکان پذیر نیست.

مشکلات و ابهامات دارندگان سهام عدالت

اوایل خردادماه، وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دارندگان سهام عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند و قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می‌توانند از ششم خرداد به شعب بانک‌هایی که قبلاً در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده‌اند، مراجعه کرده و با تکمیل فرم‌های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش 30درصد از سهام عدالت خود و تعهدنامه مربوطه، اقدام کنند.

درحالی که امکان فروش 30درصد از سهام عدالت از طریق بانک‌ها از ششم خردادماه فراهم شده بود، برخی از شنیده‌ها حاکی از آن است که، برخی بانک‌ها هنوز وجهی به حساب مشمول واریز نکردند و یا وجهی که واریز شده، کم‌تر از ارزش واقعی بوده است.

حسین فهیمی، سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت درخصوص این مشکل به طی شدن پروسه پرداخت سهم اشاره کرد و گفت: زمانی که سهم فروش می‌رود، اگر سه‌شنبه به فروش رسد، بانک مبلغ را شنبه هفته بعد و اگر چهارشنبه به فروش رسد، بانک مبلغ را یکشنبه هفته بعد دریافت می‌کند. یعنی زمانی فروشی را انجام می‌دهد، دو روز بعد به پول می‌رسد. از این رو درخواست من این است، افرادی که سفارش گذاشته‌اند، چند روزی صبوری کنند.

وی گفت: بانک‌ها از 10خرداد که آزادسازی سهام عدالت انجام می‌شود و امکان فروش سهام عدالت برای آنها مهیا خواهد شد، سهام سفارش شده را براساس وضعیت بازار و میزان تقاضایی که برای هر سهام وجود دارد، در یک روز یا در روزهای متوالی به فروش می‌رسانند و مبلغ تعیین شده را ظرف چند روز به حساب مشمولان نهایی واریز خواهند کرد.

سازمان خصوصی‌سازی پس از وصول سود مصوب شرکت های سرمایه پذیر و محاسبه مبلغ سود هر مشمول، نسبت به واریز آن به شماره شبای تایید شده در سامانه سهام عدالت اقدام می نماید.

بر اساس مصوبه شورای بورس، برای اینکه احراز هویت و اطلاعات فرد تایید شود، باید شماره شبا مربوط به حساب بانکی و شماره تلفن همراه به نام خود مشمول، ثبت گردد است تا سهام عدالت به فروش رسد.

با این وجود، شکایات، گلایه و سوالات بسیاری توسط برخی از مشمولان سهام عدالت درخصوص عدم واریز وجه پس از فروش سهام و ابهامات آنها مطرح شده است.

همچنین به این مشمولان اعلام شده است تا برای حل مشکل ورود خود به سامانه سهام عدالت، به ویرایش شماره همراه خود در سامانه www.samanese.ir بپردازند و شماره تلفنی را وارد کنند که به نام خود آن ها است. اما افراد زیادی با انجام این تغییرات همچنان در ورود به سامانه سهام عدالت دچار مشکل هستند.

حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به مشکل این عده گفت: چنانچه شماره تلفن به نام خود شما است و باز هم قادر به ورود به سامانه سهام عدالت نیستید، شماره دیگری که به نام خودتان است را امتحان کنید تا در بروزرسانی های بعدی این مشکل برطرف شود.

آزادسازی سهام عدالت، یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های بازار سرمایه بوده و پیامدهای مثبتی را نیز برای اقتصاد کشور به دنبال خواهد داشت. اما باوجود بزرگ و بااهمیت بودن این طرح، ابهامات زیادی پیرامون آن وجود دارد و می‌توان گفت آزمون و خطاهایی که می‌بایست قبل از آزادسازی کامل سهام عدالت صورت گیرد، در حال حاضر در دست بررسی است. این امر تبعات منفی زیادی را برای مشمولان، به خصوص افرادی که توانایی کسب اطلاعات و دانش کافی برای انجام اقدامات را ندارند، به دنبال دارد.

در پایان گزارش به برخی از مشکلات مطرح شده توسط دارندگان سهام عدالت در خصوص فروش سهام عدالت می‌پردازیم:

Untitled

Untitled

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۶ ۱

  علی رغم میل باطنی فروختمش

 • ناشناس
  ۳۶ ۱

  من الان حدود ۵۰ روزه ک اقدام ب فروش کردم ، از طریق بانک ملت ، هنووووز خبری نیست ، بخدااا گرفتاریم ، این پول هم یزره از گرفتاری مونو شااااید حل کنید
  تروخدا ، خواهش میکنم ، التماس میکنم پیگیری کنید

 • ناشناس
  ۷ ۱۷

  سلام من ۱۸خردادفروختم بانک ملی از۲۴تیرواریزداشته برام تاالان۴۴۰۰

 • زهرا منصوری
  ۲۰ ۱

  در تاریخ ۱۸ خردادماه ازاد سازی ۳۰درصد سهام انجام دادم ولی هنوز بحساب نیامده به بانک ملی زنگ میزنم ریس بانک میگه ربطی به ما نداره باید چکار انجام بدیم ،مشکل داریم فروختیم

 • ستاره
  ۱۶ ۳

  سلام.والا بدهی وقسط وکرایه خانه هامون به کنار.کارگزار سعدی حداقل جوری واریز کن که بتونیم مایحتاج زندگیمون رو بگیریم اخه ۴۵۰۰۰تومان هم شد پول 😔

 • ناشناس
  ۷ ۳

  با سلام من بانک انصار به طور مستقیم ازاد کردم وبه فروش رساندم شماره شبای من وپسرم بانک انصار هست ومن برای هردو تامون شماره خودم دادم چون محل کارش انتن دهی نداره وپیام بدستش نمیرسه وشماره تلفن من وخودش در بانک برای حساب بانکی مشترک هست ایا این در پرداخت سود سهام مشکل ایجاد میکنه

 • بانک ملی
  ۱۴ ۳

  عجب سرگرمی برای ملت درست کردن
  از پول خبری نیست

 • سعید
  ۲۸ ۲

  من بانک صادرات وکالت دادم ولی هیچ پولی بهم نداد خواهشن پیگیر شوید

 • ناشناس
  ۱۷ ۵

  هم شماره تلفن دورست هم حساب شبا. اما بیشتر از یک ماه خبری از واریز نشده

 • زینب
  ۲۲ ۲

  من هنوز ۳۰ درصد سهامم را دریافت نکردم

 • عباس
  ۲۴ ۰

  چرا مبلغ واریزی طبق فروش روزانه نیست ما سهامداران شاکی هستیم بانک‌ها بعنوان امانتدار فروش سهام‌ها زیر آبی رفته‌اند؟؟!!!

 • ایوب
  ۲۶ ۲

  پس این بانک ملی کی واریز میکنه پولو بابا لازم داریم

 • ناشناس
  ۴ ۴

  کسانیسهام خود رانفروشند جه بایدکرد

 • سمانه
  ۶ ۲

  سلام من هشتم تا یازدهم بود یکی از همین روزا درخواست 30 درصد فروش سهام عدالت رو به بانک رسالت دادم هنوز چیزی به حسابم واریز نشده اگه میدونستیم اینجوریه اصلا نمیفروختیم. کسی از رسالت براش واریز شده؟

 • محسن
  ۱۱ ۳

  چراکسی جلوی حرفهای شما رانمیگیره هرروز یک حرف جدیدخواب میبینید.۳۰اردیبهشت سهام عدالت واگذارصادرات کردم ریالی واریز نکردیید بجای نشستن وفکرکردن برای وعده علکی دادن سهام واریزکنید..بهتون زورمیگه نه؟؟؟

 • محسن
  ۱۷ ۵

  اینقدروعدهای علکی میدید..هرموقع کاری قرارانجام بدید فقط حرف میزنید ...بس کنید..پول سهام ناعدالتو بریزید

 • علی
  ۸ ۱

  با سلام اقا بروز رسانی کنید این سامانه سهام عدالت را یک ماه منتظریم برا تایید شبا بخدا مسخره است دولت الکترونیک تون

 • رسول
  ۱۵ ۲

  بانگ ملت لطفا پول مارو بریزین!من ازحقم نمیگذرم

 • ناشناس
  ۲ ۱

  یک فکری کنید منم که روش غیر مستقیم هستم واحتیاج دارم سهام رو به طور یک جا بفروشم اگه مال خودمه میخوام یکجا واگزارش کنم لطفا یک کاری بکنید

 • شیرزاد بابایی شکاری
  ۲ ۲

  سلام، ما فروختیم و متضرر شدیم، چکار کنیم!برای ۳۰درصد ۱۹۰۰و۱۶۰۰من و همسرم پول گرفتیم! الآن خیلی بالاتر است! آیا فکری میشه یا نه!خود کرده را تدبیر نیست!!!

 • وحید
  ۴ ۰

  برا ما هم واریز نشده دوماهه آزاد کردیم سهام رو‌

 • ناشناس
  ۲ ۱

  من ک خیلی رازی نیستم 4500پولی. نیست ک

 • علی
  ۱ ۱

  سلام من الان دو ماه است که سهام خود را فروختم بعد دو ماه الان صدو پنجاه هزار تومان بیشتر به حسابم واریز نکردن سهام ما را در ارزانی خریدن گذاشتن گران بشه بفروشن و خودشان سود ببرند ارزش سهام ما را بدهید

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سرمردم راگرم کردن

 • محمودابوالقاسمی
  ۲ ۰

  بانک ملی ۳۰درصدروفروختم ولی مبلغی کمی ریخته شده تاکی بایرلورکوزن.؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام نزدیک دوماه میشه ۳۰درصد سهاممونو ب بانک ملت فروختیم هنوز چیزی برامون نریختند بخدا از خوشبخیمون نفروخیم بخاطر آبرومون فروختیم تا قرضامونو پرداخت کنیم خواهش میکنم پیگیری کنید ممنون

 • رحیم طهوری
  ۱ ۱

  من در تاریخ ۹۹/۴/۲سی درصد از سهام خود را از طریق بانک رفاه فروختم هنوز پولی واریز نشده شماره پیگیری ۵۷۴....۷ مباشد لطفا جواب دهید ممنونم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خیلی جالبه من از طریق سامانه سعدی و بانک ملت فروختم وروزی که فروختم ارزش ۳۰ درصد سهامم ۴۸۰۰۰۰۰ تومن بود حالا کلا واسم ۲ تومن ریختن اونم خورد خورد اصلا باقی پولم رو باید کجا پیگیری کنم و به کی بگم ؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  من الان ۴۵ روزه که از طریق بانک ملی ۳۰ درصد از سهامم رو ثبت فروش کردم ولی هنوز هزارتومن هم به حسابم واریز نشده تو اخبار که هی میگفتن بعد ۴ یا ۵ روز واریز میشه سرکارمون گذاشتن یا میدن این پولو

 • ناشناس
  ۰ ۱

  من فروختم بانک انصار یک بار۱۸۰۰بهم داد چندروزبعدبا۷۰درجمع۲۵۰۰ به حسابم واریز شده بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من یک ماه بیشتره به بانک سپه فروختم هنوز ۲۶۵هزار واریز کردن این دیگه چه جوریشه

 • علی
  ۲ ۰

  هنوز سی درصد قبلمو ندادن به خدا بس کی دیگه

 • مریم
  ۰ ۲

  سلام منم از یه ماه پیش زدم برادفروش ولی انگاری بانک مورده بخدا چرا هیچکی جوابگو نیس ای بابا موردیم بابا پیگیری کنید لطفا خدا لعنتشون کنه از دل خوشمون که نفروختیم لازم داریم که فروختیم خدا ورشون داره این بانکارو که بیخالن بی شرفا تو رو خدا پیگیری کنید بانک تجارت رو خدایا

 • ناشناس
  ۰ ۱

  سلام کارگزارمحترم مفید لطف بفرمایید زودتر مبلغ 30درصد سهام من راواریزنمایید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من دوماهه فروختم بانک سپه واقعا چراوهریزنمیکنندهمه چیزم تکمیل بوده.موقعی ک من فروختم واقعا ب شدت ب پولش احتیاج داشتم بعددوماه واریزنشده الان هم معلوم نیست کی واریزبشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلاا خواهش میکنم بانک سپه پیگیری کنیددوماهه واریزنکرده

 • ناشناس
  ۰ ۱

  در تاریخ دهم اردیبهشت فرو ختم وفقط ۱۹۴۰۰۰۰ تومان واریز شد چرا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تورو قران به پست بانک بگین بفرست برام ۴۰روز شد همش ۲۰۰هزار تومن برام فرستاده اگه گرفتار نبودم نمیفروختم هیچوقت

 • ناشناس
  ۰ ۱

  ده روزه ۳۰درصد سهام روفروختم از طریق بانک پاسارگاد اما هنوزواریزنشده بحساب ازکدام منبع باید پیگربشم

 • سحر حقی
  ۰ ۲

  من ازاد سازی نکردم .اخرین بارم اسفند ماه واریزی داشته الان چیکار میشه کرد چرا دیگه واریزی نداره

 • محمد
  ۰ ۴

  سلام کسی تا الان از بانک تجارت واریزی داشته

 • ملی
  ۰ ۱

  منم بانک ملی ۳۰درصدو فروختم حمایت کمته امدادی هسم سهام من یک ملیونی هسش ولی پول هامو واریز نکرد ۱۲خرداد فروختم

 • شهریارهمدان
  ۰ ۱

  من یازدهم خرداد به بانک کشاورزی فروختم تاالان که 31تیرماه است یک ریال به حسابم واریز نشده چطوریه که آقایون میفرمایند هروقت فروخته شود دوروزدیگه توی حسابتون هست اگه لازم نداشتم آزارنداشتم که بفروشم واینهمه منتظر چندغاز واریزی شماازخدابیخبرهاباشم

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری