کد خبر 575247
اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

نتیجه جلسه اضطراری سازمان پدافند غیرعامل چه شد؟

به دنبال تشکیل جلسه اضطراری سازمان پدافند غیر عامل در صبح امروز، این سازمان اعلام کرد هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم و نیازمند تحقیقات بیشتر هستیم. به این ترتیب جلسه اضطراری در بعد از ظهر نیز ادامه پیدا کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، به دنبال حمله سایبری روز گذشته به سامانه هوشمند سوخت کل کشور، صبح امروز در سازمان پدافند غیرعامل کشور جلسه اضطراری برگزار شد.

 نتیجه جلسه یاد شده بیانیه سازمان بود که در آن اعلام شد: آسیب‌پذیری سایبری شرکت پخش و پالایش پیش از این به مسئول دستگاه اطلاع داده شده بود!

در بخشی از این بیانیه آمده:« سازمان پدافند غیرعامل کشور از سوی مرکز ملی فضای مجازی مکلف به اجرای رزمایش‌ها در زیرساخت‌ها در جهت تست پایداری ارائه خدمات شده است.

بر همین مبنا این سازمان در هماهنگی با مرکز ملی، در سال جاری تاکنون بیش از 70 رزمایش سایبری در زیرساخت‌های حیاتی کشور انجام داده است که نتایج آن به مرکز ملی و مسئولان زیرساخت‌ها جهت رفع آسیب‌پذیری‌ها ابلاغ شده است.

در حوزه زیرساخت انرژی نیز تاکنون پدافند غیرعامل دو رزمایش در حوزه وزارت نفت و شرکت‌های تابعه از جمله شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام داده و نتایج از جمله آسیب‌پذیری‌های عمده را جهت برطرف‌سازی به مسئولین ابلاغ کرده است و در راستای صیانت از حقوق عامه و تاب‌آوری ملی موضوع رفع آسیب‌پذیری‌ها را مکرر پیگیری کرده است.

از ابتدای بروز حادثه در سامانه هوشمند توزیع سوخت نیز تیم‌های عملیاتی قرارگاه پدافند سایبری در تعامل با سایر بخش‌های امنیت سایبری کشور به بررسی دلایل بروز اختلال سایبری و کمک به بازگشت کارکرد خدمات جایگاه‌های توزیع سوخت اقدام کردند که در نتیجه خدمات سامانه هوشمند به تدریج درحال بازگشت به حالت اولیه است».

البته در بیانیه سازمان پدافند غیرعامل هم مثل اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی اشاره‌ای به جزئیات حمله سایبری نشده است و تنها گفته شده:« تیم ویژه تحقیقات پدافند سایبری با در نظر گرفتن تمامی احتمالات، درحال تکمیل شواهد فارنزیک منشا اختلال سایبری است که با توجه به حساسیت و تخصصی بودن موضوع نتایج آن پس از تکمیل  اطلاع‌رسانی می‌شود».

این سازمان همچنین اعلام کرده با توجه به اطلاع‌رسانی قبلی به شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره آسیب‌پذیری سایبری آن، اختلال به وجود آمده را از طریق مراجعه قانونی پیگیری می‌کند چرا که این دست رخدادها موجب اختلال در خدمات‌رسانی به مردم و خدشه به اعتبار سایبری کشور می‌شود.

ارسال نظر