کد خبر 561607

در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

پیش بینی قیمت طلا تا پایان هفته / روند نزولی بازار متاثر از سه سیگنال کاهشی

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران علت کاهش قیمت طلا و سکه در بازار امروز را افت ارزش اونس جهانی، نوسانات عمدتا نزولی بازار ارز و نبود تقاضا عنوان کرد و گفت: درصورتی که قیمت دلار کاهش یابد شاهد افت بیشتر قیمت طلا و سکه خواهیم بود.

اقتصاد آنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ نادر بذرافشان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره وضعیت امروز بازار طلای تهران توضیح داد: در آخرین روز معاملات بازار‌های جهانی، ارزش اونس طلا با کاهش حدود ۱۰دلاری به ۱۷۸۷دلار رسید و خبر ورود مدیر آژانس بین‌المللی به تهران هم نوسان بازار ارز را نزولی کرد که این دو سیگنال کاهشی در کنار نبود تقاضا منجر به افت قیمت طلا و سکه شده است.

وی با اشاره به میزان تغییرات قیمت‌ها نسبت روز گذشته بیان کرد: در نتیجه سه عامل کاهشی در بازار امروز قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید حدود ۹۰هزار تومان، سکه‌های طرح قدیم و نیم سکه و ربع سکه هر کدام ۵۰هزار، سکه یک گرمی ۳۰هزار، هر مثقال طلای ۱۷عیار تقریبا ۳۵هزار و طلای ۱۸عیار هم گرمی ۹هزار تومان ارزان شده است.

بذرافشان اضافه کرد: البته باوجود اینکه روند اونس جهانی نزولی بوده و تقاضایی هم وجود نداشته، قیمت‌ طلا و سکه باید بیش از این رقم‌ها کاهش پیدا می‌کرد اما نوسانات افزایشی بازار ارز طی چند روز گذشته مانع این اتفاق شد.

کاهش ۱۰۰هزار تومانی حباب سکه در نتیجه نبود تقاضا

این فعال بازار طلا در ادامه به کاهش شدید حجم معاملات هم اشاره کرد و گفت: به دلیل ایام محرم و صفر تقاضا برای خرید طلا و سکه به شدت کاهش یافته و بازار در شرایط رکود به سر می‌برد که همین عامل باعث شده حباب سکه با افت ۱۰۰هزار تومانی در مقایسه با دیروز، به ۵۰۰هزار تومان در بازار امروز برسد.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا با پیش‌بینی روند قیمت‌ها تا پایان هفته اظهار کرد: طی یکماه گذشته سکه امامی در محدوده قیمتی ۱۱میلیون و ۵۰۰ تا ۱۲میلیون و ۳۰۰هزار و طلا بین یک میلیون و ۱۳۰هزار تا یک میلیون و ۱۷۰هزار تومان به ثبات رسیده است؛ حالا چنانچه شاهد تغییراتی در ارزش اونس جهانی و دلار باشیم، نوسان قیمت طلا و سکه هم متناسب با این دو عامل افزایشی یا کاهشی خواهد بود.

به گفته بذرافشان، درصورتی که بازار ارز در مسیر نزولی حرکت کند، باتوجه به نبود تقاضا و پایین آمدن سطح اونس جهانی نسبت هفته پیش، احتمال کاهش بیشتر قیمت طلا و سکه تا پایان هفته وجود دارد.

قیمت‌ طلا و سکه ۲۱شهریور ماه ۱۴۰۰

این فعال بازار طلا در پایان به تشریح قیمت‌های امروز پرداخت و گفت: در جریان معاملات بازار طلای تهران، قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار به یک میلیون و ۱۶۳هزار و بهای هر مثقال طلای ۱۷عیار به پنج میلیون و ۴۰هزار تومان رسیده است.

بذرافشان اضافه کرد: قیمت سکه امامی در بازار امروز ۱۱میلیون و ۹۷۰هزار و سکه طرح قدیم ۱۱میلیون و ۵۵۰هزار تومان است؛ همچنین نیم سکه با قیمت شش میلیون و ۵۰هزار، ربع سکه سه میلیون و ۶۷۰هزار و سکه یک گرمی دو میلیون و ۲۵۰هزار تومان معامله می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر